PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2019 m. Gegužės 12 d. 14:34

Geri orai ir bulviasodis mažins rinkėjų aktyvumą

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


83402

Sekmadienį vykstančiuose Prezidento rinkimuose ir referendumuose dėl dvigubos pilietybės bei Seimo narių skaičiaus mažinimo, sociologės Rasos Ališauskienės nuomone, nereikėtų tikėtis daug didesnio nei įprasta gyventojų aktyvumo.

„Baltijos tyrimų“ direktorės R. Ališauskienės teigimu, rinkimų aktyvumas šalyje galėtų siekti 55-57 procentus. Kartu ji pažymėjo, kad prognozuoti galutinius aktyvumo skaičius keblu, nes sunku pasakyti, kaip aktyviai balsuos užsienyje dirbantys ir gyvenantys lietuviai. Jų faktorius, tvirtino „Baltijos tyrimų“ direktorė, atliekamose sociologinėse apklausose neatsispindi.

Pasak R. Ališauskienės, dabar vykstančių Prezidento rinkimų aktyvumas, bent jau pirmajame ture, neturėtų kardinaliai skirtis nuo 2014 m. vykusių rinkimų, kai antrosios kadencijos siekė Dalia Grybauskaitė.

„Prieš tai buvusiuose rinkimuose nebuvo intrigos, visiems buvo aišku, kad Dalia Grybauskaitė laimės. Šiuose rinkimuose yra daugiau pasistumdymo ir tai gali truputį daugiau paaktyvinti“, - Eltai sakė ji.

Nors pastaruosiuose šalies vadovo rinkimuose, kalbėjo sociologė, visuomenėje yra jaučiama didesnė intriga, tačiau kartu esama ir veiksnių, kurie nesukvies prie balsadėžių daugiau piliečių. R. Ališauskienės nuomone, piliečių aktyvumo, ko gero, žymiai nesustiprins šalia prezidento rinkimų organizuojami du referendumai. Ji teigia, kad apskritai referendumų klausimas viešojoje erdvėje buvo menkai reflektuotas ir prezidentinė kampanija, bent jau skiriamo dėmesio atžvilgiu, referendume keliamus klausimus nustelbė.

„Prezidentinė kampanija užgožė referendumų klausimą, o ir patys kandidatai per visus debatus tiesiai nepasakė apie referendumus - netgi tie, kurie šiuos referendumus inicijavo“, - sakė ji.

Sociologės teigimu, geras oras ir prasidėjęs bulviasodis gali tapti pakankamai reikšmingu veiksniu, dalį piliečių atitraukiančiu nuo balsadėžių.

„Geras oras įtakos turi bent jau porai procentų. Maža to, vyksta įvairios pavasarinės šventės, geru oru žmonės apskritai linkę išvykti iš namų. Taip pat bulviasodis gali atitraukti dalį rinkėjų. Ypač miestiečius, važiuojančius pagelbėti į kaimą artimiesiems“, - samprotavo sociologė.

Per išankstinius rinkimus balsavo 10,75 proc. rinkėjų. Sekmadienį iki 14 val. Prezidento rinkimuose ir referendumuose dėl dvigubos pilietybės bei Seimo narių skaičiaus mažinimo, atnaujintais Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, balsavo 26,37 proc. rinkėjų.

2014 m. vykusiuose prezidento rinkimuose pirmajame ture savo valią pareiškė 52,14 proc. rinkėjų.
ELTA