PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2018 m. Birželio 21 d. 15:36

Geri darbai telkia bendruomenę

Utena

Ramunės Kapliukienės ir Linos Kranauskienės nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


42472

Daug yra rašyta apie Didžiasalio "Ryto" gimnazijos įvairias mokinių veiklas ir pasiekimus ne tik rajone, bet ir respublikoje. Norėtųsi pasidžiaugti dar keliais darbais ir padėkoti mus palaikiusiems. Manau, kad pasaulio pažinimas prasideda nuo artimiausios aplinkos pažinimo. Pažinčiai su gimtojo krašto kultūra, istorija daug dėmesio skiriama nuo pat mūsų mokyklos atidarymo. Tai svarbu ir veikliems, smalsiems, žingeidiems Ig klasės mokiniams.

Kai dar 2017 metų vasario mėnesį sužinojome, kad LMNSC ir „Vilnijos“ draugija organizuoja tiriamųjų darbų konkursą „Lietuvos šimtmetis ir lietuvių kalba“, nusprendėme dalyvauti. Pasirinkome iš pasiūlytųjų temų mus sudominusias ir ėmėmės darbo. Dirbti teko net per vasaros atostogas. Miglė Kapliukaitė, rašiusi darbą „Un tarmės rubežiaus“, vis primindavo savo seneliui, kad šis dar iš atminties išplukdytų smulkiosios tautosakos, kurią įrašius ir iššifravus bus daromi apibendrinimai. Goda Čepulytė ir Ieva Gruzdytė pasirinko temą „Populiariausi Ignalinos rajono Tverečiaus seniūnijos kapų įrašų asmenvardžiai“. Mergaitės surašė devyneriose seniūnijoje esančiose kapinėse ant paminklų ir kryžių esančius (ne visi išlikę) vardus ir pavardes. Asmenvardžius suskaičiavo, išrinko kiekvienų kapinių ir visos seniūnijos populiariausius vardus ir pavardes. Nuoširdžiai dėkojame laikinajai Tverečiaus seniūnei Dangutei Petkevičienei, leidusiai pasinaudoti jos sukaupta labai vertinga medžiaga, nes darbo autorėms būtų tekę dar daugiau laiko praleisti kapinėse užrašinėjant asmenvardžius. Gegužės mėnesį sužinojome, kad abu šie darbai pelnė II-ąsias vietas.

Kad nepritrūktume veiklos, nusprendėme dalyvauti konkurse „Pažink laisvę“. Ketvertukas: Goda Čepulytė, Miglė Kapliukaitė, Markas Sinkevič ir Aurimas Vitėnas – pasirinko filmuota medžiaga papasakoti apie Radučio kaimo tragediją, įvykusią 1944 m. gruodžio 17 d. Važiavome filmuoti pas dabar jau vienintelį gyvą likusį tragedijos liudininką Edmundą Černiauską. Pasakoti padėjo jo pusbrolis Jonas Černiauskas, nes, pasak Edmundo, jam lengviau sekasi darbai, o ne kalbos. Nebuvo paprasta porą valandų Aurimo filmuotos medžiagos Markui „sutrumpinti“ iki 15 minučių, turint tik paprastą kompiuterį. O dar ir gripas tikrai nepadėjo... Gelbėjo šio darbo konsultantės Ramunės Kapliukienės patarimai. Tačiau pasiekė gera žinia: mūsų filmas pateko tarp dešimties geriausių – tolesnį jo likimą lems komisijos nuomonė ir žiūrovų balsai.

Kovo 16 d. buvome pakviesti į apdovanojimo renginį Vilniuje, į kurį vykome su palaikymo komanda – pilnas autobusas mokinių. Apsilankėme VU Istorijos fakultete, dalyvavome ekskursijoje po universitetą, klausėmės įdomios paskaitos, lankėmės Lietuvos Jono Žemaičio karo akademijoje. Su padėkomis ir asmeninėmis dovanomis grįžome namo ir tęsėme pradėtą veiklą: viešinome informaciją apie filmą, kad mūsų bendruomenė, draugai galėtų balsuoti už mūsų „Kruvinąjį adventą“. Pasisekė: surinkome net 34,56 procento balsų! Nuoširdžiai dėkojame visiems, kurie mus palaikė! Šis palaikymas ne mažiau svarbus, negu laimėta II vieta.

Gegužės 17 d. į gimnaziją atvyko mūsų komandos pasveikinti ir įteikti už laimėtą II vietą diplomą ir menininkės Irenos Šliuželienės specialiai šiam konkursui sukurtą skulptūrėlę garbūs svečiai: Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie KAM vedėja Audronė Kaladžinskienė, vyriausioji specialistė Lina Kranauskienė, VU istorijos fakulteto lektorius dr. Norbertas Černiauskas. Pasitikome juos Mielagėnuose, klebono Marijono Savicko bei bendruomenės pirmininkės Valės Švarcienės padedami, patys pabūdami gidais, parodėme svečiams įdomesnes mūsų krašto vietas, paminklą žuvusiems kaimo žmonėms atminti. Gimnazijoje kartu su vyresniųjų klasių mokiniais klausėmės Norberto Černiausko paskaitos apie išradimus XX a. Lietuvoje. Malonu, kai net apdovanojimą į gimnaziją atveža...

Jau tapo tradicija dalyvauti LGGRTC organizuojamame konkurse „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“. Šiais metais siuntėme du darbus: jau minėtojo kūrybinio ketverto vaizdo pasakojimą „Be kaltės kalti“ ir Miglės Kapliukaitės rašinį „Likimo laužytas, bet nepalaužtas“. Abiem darbams skirta III-oji vieta. Labai nudžiugino Miglės gauta dovana – LGGRTC išleista knyga „Lietuvos vardu“, kuriame išspausdintas jos praeitais metais šiame konkurse II-ąją vietą užėmęs rašinys.

Štai kiek nuveikti, kiek įvairių patirčių įgyti gali mažos kaimo (gal paribio, kaip dabar mėgstama sakyti) mokyklos mokiniai. Viliuosi, kad ir ateityje jie išliks aktyvūs ir darbštūs, nes tik tokie žmonės kažko gyvenime pasiekia ir sulaukia įvertinimo. Juk liaudies išmintis byloja, kad po gulinčiu akmeniu vanduo neteka.

Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Nijolė Berdikšlienė

dscf9073d-37344.jpg