Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Viešojo transporto bilietai tarnautojams už mokesčių mokėtojų pinigus perkami tuo metu, kai ministerijos susitarė mažinti valdymo išlaidas ir taip prisidėti prie gynybos finansavimo / Dainius Labutis/ELTA
Arvydas JockusŠaltinis: ALFA.LT
Ministerijos savo darbuotojams už valstybės lėšas perka viešojo transporto bilietus, kai visuomenę ragina suremti pečius ir taupyti ir taip rengtis mokesčių kėlimui.
Valdymo išlaidas mažinti raginanti Finansų ministerija per metus išleidžia 14 tūkst. eurų mokesčių mokėtojų lėšų kompensuoti viešojo transporto išlaidas, kad valdininkai galėtų nemokamai važinėti į darbą ir iš jo.
Aplinkos ministerijos tarnautojams viešojo transporto bilietai perkami prisidengiant kilniais „darnaus judumo“ tikslais bei skatinant juos dirbti ne namuose, o biure.
Metiniai bilietai tarnautojams už mokesčių mokėtojų pinigus perkami tuo metu, kai Vyriausybės paragintos ministerijos susitarė mažinti valdymo išlaidas ir taip prisidėti prie gynybos finansavimo, o visuomenė raginama suremti pečius ir taupyti rengiantis kelti mokesčius.
Viešojo transporto bilietų pirkimas atrodo ypač nelogiškas, kai palygini ministerijų darbuotojų algas: valdininkų darbo užmokestis yra maždaug trečdaliu didesnis nei vidutinė alga Lietuvoje.
Vilniuje, kur įsikūrusios dauguma ministerijų ir valstybės įstaigų, vienkartinis 30 min. transporto bilietas kainuoja 65 centus, 60 min. trukmės – 90 centų. Mėnesio bilieto kaina yra 29 eurai, o galiojančios darbo dienomis – 26 eurai.
Sumoka už naudojimąsi viešuoju transportu
Aplinkos ministerija per naujosios valdančiosios daugumos pirmuosius penkis mėnesius išleido 6,3 tūkst. eurų mažos vertės viešiesiems pirkimams. Maždaug trečdalis šios sumos išleista kompensuoti ministerijos darbuotojų išlaidas viešajam transportui. Šią informaciją patvirtino aplinkos ministras Povilas Poderskis.
„Transporto bilietai pas mus yra perkami ministerijos darbuotojams, kurie nedirba nuotoliniu būdu ir visas dienas renkasi keliauti į biurą viešuoju transportu“, – teigė P. Poderskis.
Alfa.lt rašė, kad nuo karantino pabaigos praėjus beveik ketveriems metams valdininkai negrįžo prie buvusio darbo modelio: apie 90 proc. tarnautojų įstaigose pasirodo tik retkarčiais.
Kai kuriose ministerijose privaloma darbe fiziškai būti bent 1 dieną per savaitę. Šiuo metu daugeliui tarnautojų leidžiama namie dirbti 3–4 darbo dienas per savaitę arba nuolat. Tad kai kurie darbuotojai darbe pasirodo tik pagal poreikį iškvietus viršininkui. Politinė vadovybė tokį darbo modelį teisina ir jo keisti neketina.
Povilas Poderskis: transporto bilietai pas mus yra perkami ministerijos darbuotojams, kurie nedirba nuotoliniu būdu ir visas dienas renkasi keliauti į biurą viešuoju transportu / Žygimantas Gedvila/ELTA
Aplinkos ministerija informavo, kad viešojo transporto metiniai bilietai ministerijos tarnautojams perkami tam, kad darbuotojai į darbo susitikimus „galėtų vykti darniai – viešuoju transportu“.
„Taip skatinamas darnus judumas, prisidedama prie aplinkosaugos tikslų įgyvendinimo“, – teigė Aplinkos ministerijos Strateginės komunikacijos skyriaus vyr. specialistė Aistė Gadliauskaitė.
Ši praktika esą pradėta taikyti 2023 m., kai Aplinkos ministerijai vadovavo liberalas Simonas Gentvilas.
Ar tarnautojams perkami viešojo transporto bilietai galioja tik darbo, ar ir poilsio dieniomis, ar viešuoju transportu valdininkai nemokamai keliauja ne tik į darbo susitikimus, bet ir į namus ir iš jų, Aplinkos ministerija nepatikslino.
Pasak A. Gadliauskaitės, aplinkos ministrui P. Poderskiui ir kitiems politinio pasitikėjimo tarnautojams viešojo transporto ilgalaikis bilietas nėra perkamas. Iš viso ilgalaikių viešojo transporto bilietų per metus Aplinkos ministerija nuperkama apie 15, bet jų skaičius, priklausomai nuo poreikio, esą gali kisti.
P. Poderskis viešojo transporto bilietų pirkimą ministerijos tarnautojams aiškino poreikiu skatinti juos dirbti biure, o ne iš namų, todėl redakcija pasiteiravo, ar tarnautojams, kurie renkasi atvykti į darbą, neplanuojama kompensuoti ir pietų išlaidų – gal tai padėtų valdininkus išvilioti į darbą biure.
„Maitinimosi išlaidos nėra kompensuojamos ir nėra planų tokią priemonę įvesti kaip skatinimą dirbti iš biuro“, – atsakė A. Gadliauskaitė.
Aplinkos ministerijos departamento direktorius, grupės vadovas, vyriausiasis patarėjas pernai uždirbo 5011 eurų algą neatskaičius mokesčių. Toks atlyginimas buvo mokamas 13 valstybės tarnautojų. Ministerijos 53 skyrių vedėjams, vyr. patarėjams mokėta 4061 euro mėnesinė alga, 107 patarėjai uždirbo 3084 eurus, 54 vyriausieji specialistai – 2451 eurą per mėnesį neatskaičius mokesčių.
Bilietams – 14 tūkst. eurų per metus
Viešojo transporto bilietus savo tarnautojams perka ir mokesčių mokėtojų pinigus kitas ministerijas raginanti taupyti Finansų ministerija.
„Viešojo pirkimo būdu Finansų ministerija yra įsigijusi 66 vilniečio korteles, kurios yra papildytos metiniais viešojo transporto bilietais, galiojančiais tik darbo dienomis. Per metus viešojo transporto bilietams iš viso yra išleidžiama apie 14 tūkst. eurų“, – teigiama ministerijos atsakyme portalui Alfa.lt.
Ministerija paaiškino, kad šie bilietai nėra priskirti konkrečiam žmogui: „Jie yra padalyti padaliniams ir darbuotojai pakaitomis gali naudotis kelionėms į ir iš darbo ir taip pat dienos metu, jei reikia vykti į darbo susitikimus.“
Pasak ministerijos, sprendimas už mokesčių mokėtojų pinigus pirkti viešojo transporto bilietus tarnautojams buvo „priimtas, siekiant skatinti tvarumą, judumą viešuoju transportu ir tokiu būdu prisidėti prie žaliojo miesto vizijos“.
Rimantas Šadžius: Finansų ministerija taip pat prisidės prie taupymo mažindama einamąsias išlaidas / Andrius Ufartas/ELTA
Šių metų pirmą ketvirtį Finansų ministerijos departamento direktoriaus alga per mėnesį buvo 5143 eurai „ant popieriaus“. Tokį atlyginimą gavo 13 valstybės tarnautojų. 18 vyr. patarėjų uždirbo 4041 euro mėnesinę algą. 48 skyrių vedėjai per mėnesį gavo 3740–4530 eurų atlyginimą, 62 patarėjų darbo užmokestis neatskaičius mokesčių siekė 3397 eurus, vyr. specialistų – 2603 eurus neatskaičius mokesčių.
Palyginimas: vidutinė alga Lietuvoje 2025 m. pirmą ketvirtį siekė 2108 eurus neatskaičius mokesčių.
Transporto bilietus perka savarankiškai
Kitų ministerijų tarnautojai viešojo transporto bilietus perka iš gaunamos algos, jų išlaidos kelionėms į darbą ir iš darbo nėra kompensuojamos mokesčių mokėtojų pinigais.
Tai portalui Alfa.lt patvirtino Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos apsaugos, Švietimo, mokslo ir sporto, Ekonomikos ir inovacijų, Energetikos, Krašto apsaugos ministerijos.
Vykstantiems į darbą tarnautojams viešojo transporto išlaidų nekompensuoja ir Vyriausybės kanceliarija.
Ministerijų darbuotojų vidutinis mėnesinis darbo užmokestis šiuo metu siekia 2110–2877 eurus „ant popieriaus“, o vidutinis darbo užmokestis į rankas – apie 2 tūkst. eurų.
Pavyzdžiui, Krašto apsaugos ministerijos priskirtas vidutinis darbo užmokestis į rankas su priedais ir priemokomis buvo 2328 eurai (kartu su profesinės karo tarnybos karių (PKT) kvalifikacija), o priskirtas vidutinis darbo užmokestis į rankas be priedų ir priemokų – 1954 eurai (be PKT kvalifikacijos).
Valstybės duomenų agentūros duomenimis, praėjusių metų paskutinį ketvirtį vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje siekė 1432 eurus į rankas.
Susitarė mažinti ministerijų išlaidas
Finansų ministerija Vyriausybei šiemet pasiūlė įpareigoti kiekvieną šalies ministeriją, išskyrus Krašto apsaugos, jų įstaigas bei asignavimų valdytojus 2026–2028 m. efektyvinti veiklą ir sutaupyti po 5 proc. išlaidų. Skaičiuojama, kad 2026 m. bendra sutaupyta suma siektų 137 mln. eurų.
Finansų ministras Rimantas Šadžius aiškino, kad kalbama „apie valdymo išlaidas“, tai, kas išleidžiama informacinėms technologijoms, konferencijoms, viešinimui, patalpoms išlaikyti ir pan.
„Yra pasiektas susitarimas tarp visų ministerijų, kad kitais metais bent 5 proc. bus sumažintos valdymo išlaidos. Per ilgesnį laikotarpį tikimės rasti rezervų sutaupyti iki 1 mlrd. eurų. Ir tai institucijų indėlis į gynybos finansavimą“, – sakė R. Šadžius.
Ministras tikino, kad Finansų ministerija taip pat prisidės prie taupymo mažindama einamąsias išlaidas, tačiau neatskleidė, kad šioje ministerijoje per metus 14 tūkst. eurų mokesčių mokėtojų pinigų išleidžiama pirkti viešojo transporto bilietus valdininkams.
Premjeras Gintautas Paluckas, reaguodamas į žiniasklaidos atskleistus atvejus, kai ministerijos tūkstančius eurų leidžia mažos vertėms pirkimams, perspėjo, kad dėl to gali mažėti jų kitų metų biudžetas.
Gintautas Paluckas: simbolinė taupymo reikšmė yra ypač svarbi šiandien prašant visuomenę suremti pečius / Žygimantas Gedvila/ELTA
„Tai simboliškai yra svarbu, todėl tos situacijos, kai yra priimami prasti sprendimai arba pasiduodama tam tikrai inercijai, yra nepriimtinos. Jau kalbėjomės su ministrais ir dar kartą kalbėsimės, kad, jeigu jie nesugebės suvaldyti šitų situacijų, tai atsispindės planuojant 2026 metų biudžeto projektą.
Vis dėlto reikia atsakingai žiūrėti, jeigu yra finansų ministro ir premjero paprašyta sutaupyti 5 proc. metinių einamųjų išlaidų (...). Simbolinė taupymo reikšmė yra ypač svarbi šiandien prašant visuomenę suremti pečius, ir per mokesčių korekcijas“, – teigė G. Paluckas.