PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2025 m. Balandžio 8 d. 13:19

Generalinė prokurorė: „čekiukų“ bylose įtarimų sulaukė 35 savivaldybių politikai

Lietuva

„Čekiukų“ byla / Alfa.lt

Ingrida SteniulienėŠaltinis: ELTA


354818

Vadinamosiose „čekiukų“ baudžiamosiose bylose, susijusiose su nepagrįstu savivaldybių lėšų panaudojimu tarybos narių veiklai, įtarimų dėl sukčiavimo, dokumentų klastojimo ir piktnaudžiavimo jau sulaukė 35 įvairių Lietuvos savivaldybių politikai.

Tai Seime žurnalistams antradienį sakė generalinė prokurorė Nida Grunskienė, ji per posėdį kreipėsi į parlamentą ir prašė panaikinti buvusio Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nario, dabar į Seimą išrinkto Arūno Dudėno teisinę neliečiamybę. A. Dudėnas nesutinka panaikinti imunitetą supaprastina tvarka, prašo sudaryti komisiją. Prokurorė sako, kad laikytis tokios pozicijos politikas turi teisę, bet tokia pozicija gali pailginti politiko atžvilgiu atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl galimo sukčiavimo, dokumento klastojimo ir piktnaudžiavimo.

„Į ataskaitas, kaip savo paties patirtas išlaidas, galimai įrašė duomenis apie kitų asmenų patirtas išlaidas degalams ir prie šių ataskaitų pridėjo susijusius finansinius dokumentus, kitų asmenų įgyto kuro pirkimo kvitus iš degalinių „Neste Lietuva,“ – iš Seimo tribūnos apie galimai padarytus politiko nusikaltimus paskelbė generalinė prokurorė.

Tyrimo duomenimis, pagal šias suklastotas ataskaitas tuometiniam tarybos nariui 17 kartų nepagrįstai buvo pervesta daugiau nei 10,5 tūkst. eurų.

Siekiant nustatyti bylai reikšmingas aplinkybes, vasarį buvo priimtas sprendimas apklausti A. Dudėną apie jo paties padarytas nusikalstamas veikas. Tada politikas pateikė rašytinius parodymus, kad, eidamas tarybos nario pareigas, dokumentų neklastojo ir tarnyba nepiktnaudžiavo. A. Dudėnui pareigūnai įtarimus bandė įteikti pernai rudenį, iki išrenkant Seimo nariu. Pasak generalinės prokurorės, spalio 1 dieną buvo išsiųstas pranešimo apie įtarimą, tačiau procedūrą teko atidėti dėl advokato užimtumo.

Spalio 28 dieną politikas buvo išrinktas Seimo nariu, o lapkričio 14 dieną davė priesaiką ir įgijo imunitetą.

„Pašau leisti patraukti Dudėną baudžiamojon atsakomybėn, jį suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę“, – į parlamentą kreipėsi generalinė prokurorė.

Ji sakė, kad nustatyta 17 atvejų, kai A. Dudėnas teikė svetimus kuro čekius. Pasak N. Grunskienės, dėl panašių veiksmų įtarimų jau sulaukė daugiau tarybų narių.

„47 ikiteisminiai tyrimai yra atliekami, 35 savivaldybių nariams pareikšti įtarimai. Yra atliekami tyrimai, kur tiriama dabartiniai Seimo nariai. Ar juos bus prašoma patraukti baudžiamojon atsakomybėn, negaliu nurodyti. Kai bus išspręstas klausimas, bus kreipiamasi į Seimą dėl neliečiamybę“, – žurnalistams sakė generalinė prokurorė.

20-tyje išnagrinėtų „čekiukų“ bylų teismai esamiems ir buvusiems politikams skyrė baudas nuo 5 iki 15 tūkst. eurų.

Lietuvos apeliacinis teismas šiuo metu savo žinioje turi septynias „čekiukų“ bylas dėl Kauno apygardos teismo priimtų apkaltinamųjų nuosprendžių Jonavos, Birštono ir kitų savivaldybių tarybų nariams.

Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausioji prokurorė Deimantė Nikitinienė yra sakiusi, kad tarybos nariai maišais nešė svetimus čekius, visiškai nematė problemų teikti čekius už kurą, kai buvo pilta per dieną tris-keturis kartus, trumpu intervalu.

Baudžiamųjų bylų duomenimis, svetimi čekiai buvo renkami automatinėse degalinėse, jų šiukšliadėžėse, taip pat teikti artimų giminaičių, draugų ir pažįstamų apmokėti kuro čekiai.

#NIDA GRUNSKIENĖ#TARYBA#NARIAI#ČEKIUKAI#BYLOS
#ĮTARIMAI