PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Liepos 13 d. 15:03

Gedimino kalnas pralaidesnis vandeniui nei manyta

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


9292

Lenkijos geologijos instituto specialistai ketvirtadienį pristatė preliminarius Gedimino pilies kalno pietrytinio šlaito tyrimų duomenis, kurie rodo, kad kalnas gali būti laidesnis vandeniui, nei iki šiol manyta.

Lietuvos geologijos tarnybos vadovas Jonas Satkūnas teigia, kad lenkų kolegos padėjo geriau įvertinti kalno struktūrą.

„Paaiškėjo, kad galbūt vidurinėje kalno dalyje, stuomens centre esantis moreninis sluoksnis gali būti nevientisas, labiau pralaidus vandeniui, negu iki šiol manyta. Tai svarbi žinia projektuotojams, kurie turėtų parengti tinkamesnes priemones suvaldyti šlaitų deformacijas“, - kalbėjo ketvirtadienį J. Satkūnas.

Pasak eksperto, bendradarbiavimas su Lenkijos specialistais leido nustatyti, kad pietrytinis šlaitas deformuojasi galimai didesniu mastu, nei matyti vien iš vizualinių stebėjimų.

Tapkite mūsų draugu „Facebook“ ir sekite svarbiausias naujienas!

„Dar daugiau paaiškėjo apie tą mūsų didžiausio rūpesčio ir dėmesio vertą pietrytinį šlaitą, kuriame akivaizdžiai matyti, kad purus sluoksnis gali siekti net 8 metrus - tai didžiulio tūrio masė, kuri gresia ir Aukštutinei piliai, kurioje matome trūkį. Trūkiui suvaldyti jau suprojektuotos priemonės, bet šlaito stabilizavimas neišvengiamai būtinas“, - kalbėjo J. Satkūnas.

Tyrimai parodė, kad vis dėlto pats Gedimino pilies bokštas stovi ant tvirto grunto, stabilaus geologinio pagrindo, tad bokštas nenugrius.

Pasak J. Satkūno, kalno geofizinis skenavimas atskleidė įdomią anomaliją po Aukštutine pilimi - moliu užpildytą erdvę, tai savotiška mįslė, ji yra maždaug 12 m gylyje po pilimi, o jos plotis siekia 20 m.

Lenkų geologas Voicechas Brochvičius-Levinskis (Wojciech Brochwicz-Lewinski) teigė, kad, be rimtos situacijos pietrytiniame ir šiaurės vakarų šlaituose, esama grėsmės ir kitai kalno daliai, jeigu nesiliautų liūtys.

„Yra dar viena vieta - pietvakarių pusėje, kur gali kilti tam tikrų poslinkių, jeigu ir toliau tęsis tokios liūtys, kaip dabar. Šiuo metu ruošiame pasiūlymus kartu su Lietuvos geologais, kartu pasidalinsime patarimais su Lietuvos bendrovėmis, kurios stabilizuoja kalną šiaurės vakarinėje pusėje“, - kalbėjo lenkų specialistas. Paklaustas, ar pavojinga kopti į kalną, lenkų geologas atsakė: „nesakyčiau, kad tai pavojinga, bet reikia būti atsargiems“.

Kultūros viceministras Renaldas Augustinavičius teigia, kad lenkų duomenys iš esmės nepakeitė turimos informacijos, dabar laukiama galutinių išvadų.

„Tikimės, kad bus parengtos galutinės išvados ir jos tikrai pasitarnaus projektuojant pietrytinio šlaito stabilizavimo priemones. Šiuo metu pagrindinės pajėgos sutelktos liūčių keliamiems pavojams stabilizuoti“, - kalbėjo R. Augustinavičius.

Pagal Vyriausybės pavedimą, Lietuvos geologijos tarnyba įpareigota kartu su Lenkijos atstovais pateikti galutines išvadas ne vėliau kaip iki liepos 26 d.

Kaip jau skelbta, Kultūros ministerija, sinoptikams prognozuojant gausias liūtis Vilniuje, ketvirtadienį nusprendė uždaryti Gedimino kalną lankytojams iki liepos 17 d. dėl pakartotinų nuošliaužų pavojaus.

Gedimino kalno operacijų štabas naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį ėmėsi prevencinių priemonių. Specialistai kartu su Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono kariais nelaidžia vandeniui danga išklojo Aukštutinių rūmų kiemelius ir teritoriją tarp rūmų sienų ir gynybinės sienos. Taip pat nelaidžia vandeniui danga uždengta archeologinių tyrimų vietos kalno aikštelėje.

Taip pat skaitykite:

Gedimino kalnas uždaromas iki liepos 17 dienos

Gedimino kalną už 2,8 mln. eurų tvarkys „Rekreacinė statyba“

Lankytojams atidaromas Gedimino kalnas

R.Šimašius: savivaldybė sieks perimti Gedimino kalną

Gedimino kalno tvarkymas kainuos 3,2 mln. eurų

Gedimino kalnas po padidinamu stiklu

Archeologai grįžta ant Gedimino kalno: tirs dešimt kartų didesnį plotą

Šaukiama Ekstremalių situacijų komisiją dėl Gedimino kalno

Premjeras S. Skvernelis ir ministrai kops į Gedimino kalną

Vyriausybė dėl Gedimino kalno avarinės situacijos patvirtino neatidėliotinų veiksmų planą

Šeštadienį nuo sostinės Gedimino kalno nuslinko velėna, šiandien ir vėl lis

Moderniausi geofiziniai tyrimai Gedimino kalne bus pradėti po savaitės

Likviduoti šeštadienio avarijos pietrytiniame Gedimino kalno šlaite padariniai

Vilniaus meras: kaltuosius dėl Gedimino kalno naikinimo turėtų nustatyti prokurorai

Dėl pavojingos Gedimino kalno būklės Vilniuje paskelbta ekstremalioji situacija


Nelaidi danga lietaus vandeniui neleis susigerti į gruntą, vanduo bus nukreipiamas į miesto nuotekų sistemas.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prognozuoja, kad ketvirtadienį Vilniuje kritulių intensyvumas bus 23 mm per valandą. Specialistų teigimu, tokios liūties metu nuošliaužos, esant dabartinei Gedimino kalno būklei, yra neišvengiamos. Situacija nepertraukiamai stebima, prie kalno nuolat dirba specialistai.

Dėl Gedimino kalno būklės birželio pabaigoje paskelbta ekstremali situacija. Šiuo metu Gedimino kalnas ir ant jo esančios Gedimino pilies komplekso liekanos yra pavojingos būklės: linijinės deformacijos pietrytiniame šlaite artimiausiu metu gali susijungti, sudarydamos daug didesnę nuošliaužą negu pernai spalį įvykusi nuošliauža šiaurės vakariniame šlaite.

Gedimino kalno šiaurės vakarų šlaite šį mėnesį pradėti tvarkybos darbai, kurie bus baigti 2018 m. antroje pusėje.

ELTA