PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2019 m. Rugpjūčio 24 d. 07:48

„Gėda nepažinti žemės, kurioje gyveni“

Šiauliai

Paslaptis. Kaip viską suspėti? Jurgita ir Andrius Seselskai atsako paprastai – jie laikosi aštuonių valandų taisyklės. Dvidešimt keturias paros valandas paskirsto lygiomis dalimis: aštuonios valandos darbui, aštuonios šeimai ir aštuonios miegui. (J. ir A. Se­sels­kų ar­chy­vo nuo­tr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


95848

Ramybe, žaluma ir kultūros renginiais žavinčiame Kelmės mieste gyvenantys visuomenininkai Jurgita ir Andrius Seselskai šią vietą vadina mylimais savaisiais namais. Būtent šio jausmo vedami, jie kuria ir eksponuoja parodas, organizuoja pokalbių seminarus šeimoms, kartu su sūnumi Jonu ir dukra Urte keliauja po visą šalį bei patys gamina pažintinius stalo žaidimus. Lyg to būtų maža, jie bendromis jėgomis mieste įkūrė unikalią vaikų žaidimų aikštelę, o jų svajonėse – galybė kitų naujų projektų.


Foto galerija:

20160528-113000.jpg
img-20180329-194246.jpg
img-20190221-181120.jpg
img-20190529-175934.jpg
img-20190731-181831.jpg
img-20190802-172826.jpg

Pirmieji žingsniai

Kretingoje užaugęs, Šiauliuose studijavęs ir ten, Šiaulių universitete, savo meilę Jurgitą suradęs Andrius iškart suprato, kad mylimosios gimtasis miestas jam taps namais. Pora susituokė ir bendrą gyvenimą pradėjo Kelmėje, kuri vyrą sužavėjo savo žalumu bei ramybe. Greit Andrius Kelmės kultūros centre pradėjo rengti savo piešinių parodas, į kurias Jurgita sukviestus meno mylėtojus pasitinka poezija.

Ir visada taip – jei renginį organizuoja Andrius, jo žmona visada atskuba į pagalbą. Ir priešingai: jei renginį sumąstė Jurgita, Andrius nelieka nuošaly – įvairiais būdais prisideda prie žmonos projektų įgyvendinimo.

Įkvėpti taip mėgstamų sekmadienio pasivaikščiojimų, jie jau planuoja kitą pavasarį surengti didžiulę Kelmės vaizdų kupiną fotografijos parodą. Fotografijų autoriai – jie abu.

Taip pat Andrius iliustruoja knygas, kurios, kaip ir jo piešiniais papuošti suvenyrai, yra dovanojamos garbingiems asmenims arba į kitus miestus iškeliauja kaip lauktuvės.

img-20190802-172826.jpg

„Juoda balta“

Dar visai neseniai Seselskai savo parodų svečius pakvietė į jaukius pokalbių seminarus „Juoda balta“. Tai pokalbiai prie kavos, per kuriuos pora dalijasi sava patirtimi apie gražių santykių ir vieningos šeimos kūrimą.

Pavadinimas „Juoda balta“ simbolizuoja porų skirtumus, kurių jokiu būdu nereikia bijoti. Jurgita juokiasi: „Aš mėgstu baltą kavą, o Andrius juodą, tuo mes ir skiriamės.“

Andrius tęsia: „Nebijome pasakyti ir tiesos, su renginio svečiais mes kalbame atvirai, pasakojame ir apie šeimyninius pykčius ir kaip su jais susidorojame. Visgi per šešiolika metų, praleistų kartu, išmokome visko.“

Artimiausią pokalbių popietę pora planuoja surengti Kretingoje, gimtajame Andriaus mieste, bet neatmeta galimybės aplankyti ir kitų Lietuvos miestų.

20160528-113000.jpg

Naujas Kalėdų eglės dizainas neliko nepastebėtas

Pastaraisiais metais kelmiškiai ėmė dalytis pastebėjimais – tradiciškai puošiama ta pati Kelmės Kalėdų eglutė visiems pabodo. Iš lūpų į lūpas keliavo gandai, kad visiems norėtųsi modernesnio eglės įvaizdžio.

Išgirdęs kelmiškių norus, Andrius su bendraminčiais ėmėsi naujo projekto. Ir nuostabu – 2014 metais įgyvendinus sumanymą, kelmiškiai išvydo modernią, naujoviško dizaino Kalėdų eglę, kuri internete buvo pripažinta gražiausia mažųjų Lietuvos miestų kategorijoje.

Dabar kiekvienais metais kalėdiniu laikotarpiu Kelmės miestą puošia A. Seselsko sukurtos eglutės, kuriomis kelmiškiai labai didžiuojasi.

Dovaną gavo ir Kelmės vaikai

Veikli Seselskų šeima gali pasidžiaugti ir Kelmėje įrengta vaikų žaidimų aikštele. Idėja sutuoktiniams kilo prieš kelerius metus, kai jų vaikai Jonas ir Urtė dar buvo mažučiai. Eidami kartu pasivaikščioti ar lankydamiesi miesto šventėse, jie pastebėjo, kad Kelmėje beveik nėra smagių sūpynių ar žaidimų aikštelių, o šventėse pramogos vaikams visuomet būna mokamos.

Tuomet šeimai ir kilo mintis įrengti nemokamą žaidimų parką, kuriame galėtų lankytis visi. Per kasmetinę Liaudies meno šventę aikštelėje nemokamai galėjo dūkti kiekvienas vaikas. Parkelis veikė trijų švenčių metu 2016–2018 metais.

„Andrius visą dieną mūsų kieme kalė, virino ir kitaip meistravo vaikų parkeliui skirtas sūpynes. O vakarais ir mes su vaikais prisidėdavome dažydami ar kitokiais darbais“, – su šypsena veide prisiminimais dalijasi Jurgita.

Šeimai džiaugsmingiausia tai, kad šį jų projektą paremti panoro labai daug rėmėjų. Miesto vaikai be galo džiaugėsi tokia dovana, o savo idėjas pavertę realybe ir matydami kitų šypsenas, šeima buvo tikra – neišvaistė laiko veltui.

Jurgitos ir Andriaus ateities planuose jau kuriami nauji projektai. Vienas jų – kurti miesto meninį paveldą, piešybos darbus perkeliant ant vienos iš miesto pastatų sienų.

Jau surinktas beveik visos Lietuvos maketas

Šeima jau antrus metus dalyvauja iššūkyje – projekte „Surink Lietuvą“. Tai reiškia, kad atostogų metu Andrius, Jurgita, Jonas ir Urtė sėda į automobilį ir vyksta aplankyti įvairiausių Lietuvos vietovių. Aplankę konkrečią apylinkę, pažymėtą projekto žemėlapyje, nusiperka dėlionės dalį – magnetuką.

Ant Seselskų šaldytuvo jau puikuojasi beveik surinktas visos Lietuvos žemėlapio maketas. Viename muziejuje jie perskaitė lenkų rašytojo Vladislovo Sirokomlės žodžius: „Didžiausia gėda – nepažinti žemės, kurioje gyveni, o dar didesnė – kai svetimais kraštais domimasi labiau nei savuoju.“ Ši frazė šeimai taip giliai įstrigo, kad jie ją nusifotografavo ir ji tapo motyvacija pažinti Lietuvą kaip galima geriau.

Maždaug prieš devynerius metus Kelmėje dar būdavo nemažai miestelėnų, kurie neiškeldavo Lietuvos trispalvės prie savo namų, minint Lietuvai svarbias datas. Situacija dabar pasikeitusi, o Jurgita didžiuojasi, kad Kelmės „Kražantės“ progimnazijoje, kurioje ji dirba tikybos mokytoja bei direktoriaus pavaduotoja, visuomet buvo bendraminčių patriotų – šioje mokykloje Lietuvai svarbios datos niekada nebuvo užmirštos. Mokiniai mielai dalyvavo ir dalyvauja eisenose, nešant trispalvę, koncertuose, kuriuose skamba dainos, skirtos tėvynei, o jų mokyklos pavyzdžiu ėmė sekti ir kitos bendruomenės.

Aštuonių valandų taisyklė

Į klausimą, kaip rasti laiko visoms veikloms, kaip suderinti svarbius dalykus, Seselskai atsako paprastai – jie laikosi aštuonių valandų taisyklės. Dvidešimt keturias paros valandas jie paskirsto lygiomis dalimis: aštuonios valandos darbui, aštuonios šeimai ir aštuonios miegui.

Svarbiausia žinoti savo prioritetus

Kaip gimsta naujų projektų idėjos šeimoje? Seselskai šypsosi: iš įkvėpimo, vienas kito palaikymo. „Kol jauni, dauguma galvoja, kad prioritetas yra karjera, bet, laikui bėgant, supranti, kad esmė visgi šeimoje“, – šypsosi Jurgita.

Poros nuomone, dažna skyrybų priežastis yra nemokėjimas suderinti darbo ir šeimos reikalų. „Būna, kad paklausi žmogaus apie jo darbą ir jis gali valandų valandas kalbėti, kaip kopia karjeros laiptais. O paklausus apie šeimą, nutyla, nes, pasinėręs į darbus, paprasčiausiai neturi laiko šeimai“, – pastebi Andrius.