PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Vasario 6 d. 09:15

Gavęs diplomą universiteto studentas iš Indijos nužingsniavo į teismą – reikalauja grąžinti pinigus

Klaipėda

ve.lt nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


70730

To uostamiestyje dar nebuvo – Klaipėdos universitete (KU) studijas baigęs indas studentas pasiėmė diplomą, o universitetą padavė į teismą ir reikalauja grąžinti už mokslą sumokėtus 4,8 tūkst. eurų. Universiteto vadovybė prakalbo apie bandymą apgauti.


Foto galerija:

pe53-20.jpg
pe51-22.jpg
gaves-diploma-indas-nuzingsniavo-i-teisma.jpg

Vakar universitete surengtoje spaudos konferencijoje humanitarinių mokslų daktarė Leta Dromantienė prakalbo apie praėjusiais metais nutikusią istoriją Kembridžo universitete (Didžioji Britanija), kai studentė iš Honkongo padavė jį į teismą dėl nekokybiškų studijų.

„Ir ji pareikalavo (universiteto grąžinti pinigus – aut. past.) tą pačią dieną, kai pasiėmė diplomą. Taip yra nutikę ir Londone, ir Harvardo universitete. Galime rasti labai daug tokių pavyzdžių. Deja, tai yra trečiųjų šalių piliečiai. Jie ieško galimybių, kaip likti šalyje“, – apie studento, skundžiančio KU, motyvus svarstė ji.

Kaltina dėstytojus

Indas uostamiestyje studijavo antros pakopos verslo vadybos mokslus ir įgijo magistro laipsnį. Studijos truko dvejus metus ir baigėsi praėjusių metų birželį.

Laikinasis KU rektorius Artūras Razbadauskas žurnalistams aiškino, kad kol studijavo, skundų dėl mokymo kokybės indas neturėjo, o tai, kad jos esą prastos, studentas prisiminė tik jas baigęs.

„Klaipėdos universitete jau 10 metų studijuoja studentai iš užsienio, šiuo metu jų daugiau nei 200“, – teigė A. Razbadauskas ir pabrėžė, kad tai – pirmas toks atvejis uostamiestyje.

Skunde teismui studentas kaltina dėstytojus prastai atlikus savo darbą. Esą dalis jų nemokėjo anglų kalbos.

Be to, indas teismui aiškino, kad dėstytojai nesuteikė jam medžiagos, dėstymas buvo epizodiškas. Studentas nepatenkintas ir tuo, kad grupėje, kurioje studijavo, nesusirinko, kaip esą žadėta, 10 anglų kalba studijuojančių užsieniečių. Neva tai jam sutrukdė diskutuoti su kitais studentais ir taip tobulinti savo žinias.

Indas guodėsi, kad savo lėšomis teko pirkti vadovėlį, buvo apgyvendintas ne naujame bendrabutyje.

Universitetas ginasi

„Jis baigė šias studijas ne taip lengvai. Turėjome pretenzijų jam. Jis neatliko savo pareigų, todėl reikėjo kartoti kursus. Jo įvertinimai nebuvo patys geriausi“, – aiškino laikinasis universiteto rektorius.

KU Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto dekanas Rimantas Balsys sakė, kad sudijuoti verslo vadybos grupėje pageidavo daug anglų kalba besimokančių užsieniečių, tačiau indo priekaištas, esą universitetas kaltas, kad šis galiausiai grupėje liko vienas, yra nepagrįsta.

„Kartais ne mes sprendžiame, ar jie ateina į universitetą, ar neateina. Ne visi gauna vizas. Todėl ta grupė ir buvo tokia nedidelė. Bet pagal studijų nuostatas ir senato priimtus dokumentus, gali studijuoti 3 ar net 1 studentas. Tam yra sudaromos atitinkamos sąlygos“, – sakė R. Balsys.

Jis aiškino, kad dalį bendrųjų dalykų indas lankė kartu su kitais užsieniečiais, todėl ir pasidalinti savo įspūdžiais, ir diskutuoti studentas turėjo galimybę.

Anglų kalbą moka

Dekanas atrėmė kaltinimus, esą dėstytojai nemokėjo anglų kalbos. Pagal reikalavimus, užsieniečiams dėstantys dėstytojai turi mokėti anglų kalbą ne žemesniu nei B2 lygiu.

„Aš siūlau patikrinti jo anglų kalbos žinias <...>. Dėstytojai reikalavimus atitinka“, – tikino R. Balsys.

Jis abejoja, ar pats indas studentas gerai mokėjo anglų kalbą.

„Jie kartais įsivaizduoja, kad moka tokią kalbą, kurią moka civilizuotas pasaulis. Dažniausiai tai būna jų kaimo anglų kalba. Ne paslaptis, kad anglų kalbų būna daug“, – ironizavo R. Balsys.

Diplomą pasiėmė

Humanitarinių mokslų daktarė L. Dromantienė pasakojo, kad yra studentų, skundžiančių gautus pažymius, tačiau pretenzijų dėl studijų kokybės iš užsieniečių universitetas iki šiol nebuvo sulaukęs.

„Iš šio studento per dvejus magistrantūros metus nesulaukėme nė vieno nusiskundimo, kad studijos būtų prastos. Jam buvo sudarytas individualus studijų grafikas - tokią teisę jis turi. Visos studijos unversitete vykdomos vadovaujantis Mokslo ir studijų įstatymu ir bendraisiais reikalavimais studijų programoms“, – pabrėžė L. Dromantienė.

Anot jos, kiekvienas studijų dalykas yra aprašytas, nurodytos sąsajos su bendraisiais mokslo tikslais.

„Jis visą informaciją turėjo. Jei studijos vyko ne pagal aprašą, nebuvo skiriama pakankamai valandų, be abejo, jis galėjo skųstis. Studentas, baigęs universitetą, pasirašo už diplomą ir taip patvirtina, kad jis studijavo ir jo studijos vainikuotos diplomu. Ir staiga prisiminė, kad būtų neblogai už šias studijas pasiimti ir pinigų“, – stebėjosi humanitarinių mokslų daktarė.

Panašios bylos Lietuvoje nėra buvę

KU atstovaujanti advokatė Irena Jermolajeva teigė ketvirtadienį iš teismo gavusi indo studento prašymą.

„Jis prašo, kad teismas posėdžių jam nedalyvaujant nevestų, ir kad teismas suteiktų jam advokato paslaugas“, – komentavo teisininkė.

Ji teigė, kad studento advokatės įgaliojimai baigėsi praėjusių metų gruodžio 30 dieną – tada, kai baigėsi ir indo vizos galiojimas. Užsienietis šiuo metu yra gimtinėje.

„Jis neturi atstovo. Jis pats turėtų dalyvauti, bet yra Indijoje, jo pagrindinis tikslas – kad teismas nevyktų, kol jis neatvyks į Lietuvą. Tad čia gali būti problemų. Nors jam visiškai galėtų atstovauti jo pasirinktas advokatas ir tokią galimybę jis turi būdamas Indijoje“, – apie bylos keblumus prabilo teisininkė.

I. Jermolajeva aiškino, kad indas už advokato paslaugas turėtų susimokėti.

Advokatė pabrėžė ir tai, kad gauti vizą bylinėjantis su KU indui vargiai pavyks.

„Teisiškai toks atvejis nėra numatytas. Teismas turėtų nustatyti, kad jo dalyvavimas yra privalomas. Aš manau, kad šioje situacijoje jam nebūtina pačiam dalyvauti. Jis turi galimybę ir pateikti įrodymus, ir susirasti advokatą“, – kalbėjo I. Jermolajeva.

Patyrusi teisininkė teigė, kad Lietuvos teismuose dar nebuvo nagrinėjama panaši byla, kai diplomą lyg niekur nieko pasiėmęs studentas universitetą paduoda į teismą.

„Galima tik numanyti, kad jis nori grįžti į Lietuvą ir bet kokiu būdu čia būti. Jis labai aktyvus asmuo, tad mano manymu, jei buvo pažeidžiamos jo teisės dėl studijų kokybės, nemanau, kad jis būtų taip tylėjęs ir laukęs tuos dvejus metus“, – svarstė I. Jermolajeva

Griežtai draudžiama „Vakarų eksprese“ paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.

„Vakarų ekspresas"