Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt
Bene tolimiausiame Kazlų Rūdos savivaldybės pakraštyje esančio Jankų miestelio gyventojus šią savaitę sukrėtė ir sutelkė pirmadienio popietę Jankuose gyvenančią daugiavaikę Ilmos ir Valdo Kemfertų šeimą ištikusi nelaimė. Aštuonis vaikus, tarp jų penkis nepilnamečius, turinčių sutuoktinių namus nusiaubė gaisras. Laimė, nė vienas iš namuose tuo metu buvusių žmonių nenukentėjo. Tačiau liepsnos prarijo visą namo stogą, ir apie gyvenimą tokiame būste kol kas negali būti jokios kalbos. Todėl nelaimės ištiktą šeimą iškart priglaudė Kazlų Rūdos socialinės paramos centro Krizių centras. Ilma ir Valdas tikisi, kad jiems pavyks atstatyti nudegusį namo stogą, būstą susitvarkyti ir su vaikais grįžti į savo namus Jankuose. Deja, vienai, be visuomenės ir savivaldybės pagalbos, toks uždavinys šiai šeimai yra neįgyvendinamas.
Nelaimės buvo galima išvengti
Ilma ir Valdas yra tvarkingi, alkoholiu nepiktnaudžiaujantys žmonės. Net ir dabar, pasidairius po gaisro nusiaubtus jų namus, akivaizdu, kad juose nepaisant to, jog čia gyveno gausus būrys žmonių, taip pat ir nepilnamečių vaikų, visuomet prioritetas buvo tvarka ir švara. Deja, vaikų globos namuose augusiam Valdui, taip pat iš nemažos šeimos kilusiai Ilmai trūksta socialinių įgūdžių, jiems sunku tvarkyti šeimos finansus ar užsiimti organizaciniais statybų ar kitais reikalais. Ne paslaptis, kad dėl tam tikrų problemų jiems teko mokytis ir gyventi Kazlų Rūdos specialiajame internate. Ten jie ir susipažino, o paskui sukūrė šeimą.
Pirmadienio popietę, kai prieš dešimt metų vieno užsieniečio geradario daugiavaikei šeimai dovanotame name ne pirmąkart dingo elektra, namuose buvęs Valdas nuėjo į skydinę prie gatvės, įjungti iššokusių saugiklių. Ilma Kemfertienė tuo metu buvo su dukromis Adrija ir Evelina išvykusi į Kazlų Rūdą pas gydytoją, į vaistinę ir apsipirkti. Su tėvu namuose buvo likęs mažasis Hubertas ir iš mokyklos jau grįžę Milena, Oridijus ir Kornelija.
Po šeimą ištikusios nelaimės paaiškėjo, kad jos galva problemą dėl dažnai namuose dingdavusios elektros nuolat spręsdavo skydinėje vėl įjungdamas iššokusius saugiklius. Jo nuomone, toks sprendimas buvo priimtinas ir nekeliantis pavojaus.
Tiesa, dabar jau žinome, kad ugniagesiai vyrą ne kartą buvo įspėję, kad name būtina skubiai tvarkyti seną elektros instaliaciją. Tačiau akivaizdu ir kitkas – kad Valdas tiesiog nesuvokė, kokia grėsmė dėl to gali kilti visai šeimai, ir tuo klausimu nieko nedarė. Tuo tarpu iš šalies iniciatyvos irgi niekas neparodė.
Jankų autocisternos nepavyko užvesti
Taigi, pirmadienį saugiklius „įkirtęs“ Valdas grįžo į namą ir užsiplikė kavos. Staiga elektra vėl dingo. Tačiau, kaip mums pasakojo gaisravietėje aplankytas ir ten tvarkęsis pats V. Kemfertas, taip irgi jau buvo ne kartą – elektra dingsta, paskui vėl įsijungia. Vyras sakė nejutęs dūmų kvapo, negirdėjęs jokių įtartinų garsų, kai pravėrė duris į priebutį ir išvydo nuo stogo einančią liepsną.
„Puoliau vidun, čiupau vaikus ir visi išlėkėme į lauką, o paskui pas kaimynus šauktis pagalbos“, – pasakojo Valdas.
Deja, pranešimą apie gaisrą iš Bendrojo pagalbos centro gavę Savivaldybės priešgaisrinės tarnybos Jankų ugniagesių komandos vyrai sušokę į ryte, kaip priklauso užvestą ir išbandytą autocisterną, nustėro – automobilis – nė klibšt. Įsitikinę, kad užvesti automobilio nepavyks, vyrai puolė į nelaimės vietą padėti kolegoms, atvykusiems iš Šakių ir Griškabūdžio. Netrukus prie jų prisidėjo ir Bagotosios, taip pat Barzdų ugniagesiai. Deja, ugnis per tą laiką spėjo pasiglemžti namo stogą, palėpėje buvusius skalbinius ir sudėtus vaikų drabužius, taip pat į palėpę vedusius medžio laiptus. Gyvenamąsias patalpas nuo ugnies apsaugojo gelžbetoninė namo perdanga. Tačiau, jei į nelaimės vietą būtų atskubėję Jankų ugniagesiai, žinoma, nuostoliai būtų buvę mažesni.
Numatyti tokį gedimą neįmanoma
Ketvirtadienį, kai lankėmės Jankuose, miestelio ugniagesių komandos vyrai prieš trejus metus Savivaldybės jiems iš Lenkijos ugniagesių nupirktą 1987 metų autocisterną „Jelc“ buvo išsivarę į kiemą. Nors automobilis jau buvo suremontuotas ir galėjo važiuoti, kur reikia, komandos vadovas Juozas Vilbikaitis susikvietęs visus vyrus jį nutarė dar kartą kruopščiai apžiūrėti, kad Dieve saugok, dar kartą tokia bėda, kaip pirmadienį, neatsitiktų. O pirmadienį, kaip paaiškėjo, nutrūko autocisternos degalų žarnelė.
„Apie gresiantį tokį gedimą nė diagnostikos centrų kompiuteriai neparodytų“, – kalbėjo nesmagiai dėl pirmadienio įvykių besijaučiantys ugniagesiai. – Dabar, žinoma, girdime apie tai visokių kalbų. Esą, kam savivaldybė iš lenkų pirko seną autocisterną. Bet už tokius pinigus naujos juk nenupirksi. O šitoje bent vandens daugiau telpa. Į ją susipilame 2400 litrų, o į anksčiau turėtą rusišką GAZ-66 tik 1600 tilpdavo.“
Šeimai padėti renkamos aukos
Su nelaimės ištikta daugiavaike šeima nuo pirmadienio nuolat bendraujantis Jankų seniūnijos seniūnas Jevgenijus Kušnarenka „Suvalkiečiui“ teigė, kad vietos žmonės ir Savivaldybė jautriai sureagavo į Kemfertų šeimą užgriuvusią didelę bėdą. Seniūno teigimu, vienas ūkininkas šeimai pasiūlė kurtis kaimyniniame Nemirų kaime esančioje, jam priklausančioje sodyboje. Tačiau Kemfertai apsisprendė padedami geradarių, vietos bendruomenės, seniūnijos ir savivaldybės atsistatyti apdegusį namą ir toliau gyventi Jankuose. Juolab kad čia, vietoje, ir mokykla, kurioje mokosi keturi 7-13 metų jų vaikai.
Kuo ir kaip galėtų padėti šiai šeimai, trečiadienį susirinkę seniūnijoje drauge su seniūnu J. Kušnarenka sprendė Kazlų Rūdos savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Judita Simonavičienė, Kazlų Rūdos socialinės paramos centro direktorė Renata Andriušienė, vietos bendruomenės pirmininkė Onutė Olekienė, ūkininkas Vytas Merkevičius, Seimo nario Kęstučio Mažeikos padėjėja Jolita Merkevičiūtė, seniūnijos specialistė socialiniam darbui Jolita Andriuškevičienė ir Socialinės paramos centro Paramos šeimai tarnybos socialinė darbuotoja darbui su socialinės rizikos šeimomis Nijolė Černevičienė.
Jankų seniūno teigimu, susirinkusieji nutarė iš pašalpų gyvenančiai šeimai paramos prašyti ir stengtis padėti savo „kanalais“. Kai kas prisiėmė ir konkrečių įsipareigojimų. Pavyzdžiui, seniūnas prašydamas skirti statybinės medienos įsipareigojo kreiptis į vietos lentpjūvės savininką, J. Simonavičienė – į vieną statybinėmis medžiagomis prekiaujantį Kazlų Rūdos verslininką. Be to, prašant nuo gaisro nukentėjusiai šeimai skirti vienkartinę pašalpą jau kreiptasi į savivaldybę. Tuo tarpu Jankų bendruomenė, atsižvelgusi į tai, jog Kemfertams sudėtinga tvarkyti šeimos finansus, nutarė jiems skirtas aukas namui atstatyti bei jame įsikurti rinkti Jankų bendruomenės sąskaitoje.
Norintys ir galintys šeimai padėti žmonės, taip pat įstaigos ir organizacijos savo aukas turėtų pervesti į Jankų bendruomenės sąskaitą AB „Swedbank“. Sąskaitos numeris: LT 177300010078414065. Pervedime būtina parašyti žodį labdarai.
Ričardo Pasiliausko nuotraukos