Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
© Dominykas Griežė
Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt
Vilniaus universiteto (VU) Matematikos ir informatikos (MIF) mokslo darbuotojas, daktaras Dainius Dzindzalieta (gim. 1985 m.) lieka nuteistas už valstybinio matematikos egzamino užduočių atskleidimą. Egzamino užduotis turėjusi jo giminaitė, mokykloje iš matematikos turėjusi ketvertą, egzaminą išlaikė maksimaliu įvertinimu.
Ne vienerius metus valstybinio matematikos brandos egzamino užduotis kritikavęs D. Dzindalieta turės susimokėti 5 tūkst. eurų baudą, o apie patį egzaminą tikriausiai ilgai galvos su kartėliu – Vilniaus apygardos teismas antradienį atmetė apeliacinį skundą matematikui iškeltoje byloje. D. Dzindzalieta praėjusį birželį buvo pripažintas kaltu dėl tarnybinės paslapties atskleidimo.
Nors tiek bylos metu, tiek po nuosprendžio D. Dzindzalieta teigė esąs nekaltas, Vilniaus apygardos teismas konstatavo, kad matematikas nuteistas pagrįstai. Trijų teisėjų kolegija atmetė nuteistojo skundą ir nuosprendį paliko nepakeistą.
D. Dzindzalieta baudžiamojon atsakomybėn buvo patrauktas už tai, kad 2017 m. spalio 12 d. sudarė su Nacionaliniu egzaminų centru (NEC) autorinio kūrinio užsakymo sutartį dėl dviejų valstybinio brandos egzamino užduočių, taip pat pasižadėjo neatskleisti konfidencialios informacijos pašaliniams asmenims. Tačiau vėliau, prieš egzaminą, atskleidė užduotis savo tolimai giminaitei, Vilniaus Gabijos gimnazijos abiturientei.
Parodė, kaip pažymėti atsakymus
VU MIF darbuotojas teisme teigė, kad giminaitei parodė tik formalumus – kaip tinkamai pažymėti atsakymus, kadangi sukurta sistema yra paini ir vien dėl netinkamo žymėjimo būdo moksleiviai neišlaiko egzamino, nors būna išsprendę užduotis.
D. Dzindzalieta pasakojo, kad papildomai mokyti giminaitę matematikos ėmė nuo 10 klasės, nes mokykloje jai buvo išvestas neigiamas pažymys, moksleivė liko pataisų. „Mačiau, kad didelės spragos, ruošiama neaišku kam, todėl pradėjau ruošti būtent egzaminui“, – sakė teisiamasis.
D. Dzindzalieta taip pat pažymėjo, kad jo giminaitę mokykloje mokė Virginija Giniotienė, 2014 m. matematikos egzamino bendraautorė, apie kurią jis labai neigiamai atsiliepė žiniasklaidoje. „Sakiau giminaitei, kad nesigirtų, jog pažįsta D. Dzindzalietą, kadangi bus blogai“, – teigė VU darbuotojas.
D. Dzindzalieta pripažino, kad prieš valstybinį matematikos egzaminą užsuko pas giminaitės motiną, o ši pasiskundė, jog dukra labai jaudinasi dėl jo feisbuke paviešintos informacijos. Teisiamasis kritikavo atsakymų į užduotis pateikimo tvarką – pagal šią nebuvo aišku, ar reikia įrašyti tinkamus atsakymus, ar išbraukti netinkamus. D. Dzindzalieta teigė sutikęs dar kartą užsukti pas giminaites ir parodyti, kaip tinkamai užpildyti egzamino atsakymų lapus.
VU darbuotojas pasakojo, kad kitą kartą užėjo su savo kompiuteriu ir parodė abiturientei egzamino informaciją, kuri yra viešai prieinama NEC interneto svetainėje. Pats D. Dzindzalieta teigė palikęs giminaitę prie kompiuterio gilintis į tai, kaip turi būti pažymimi atsakymai, pats laiką leidęs prie televizoriaus.
Tokiai D. Dzindzalietos versijai prieštaravo pačios giminaitės parodymai, duoti teisme ir ikiteisminio tyrimo metu. Mergina teigė, kad su D. Dzindzalieta sprendė matematikos užduotis, apie šį apsilankymą turėjo niekam nesakyti, o lapus su sprendimais vėliau sudegino. Kodėl taip pasielgė, teisme mergina negalėjo paaiškinti.
Prastas pažymys – ne kliūtis geram egzamino balui?
Bylos duomenimis, ikiteisminio tyrimo metu abiturientė pasakojo išsprendusi iki 15 užduočių, taip pat iš egzamino gavo maksimalų įvertinimą, nors mokykloje jos žinios buvo vertinamos prastai, vos ketvertu.
Tačiau D. Dzindzalieta tikino, kad koreliacijos tarp mokyklinio pažymio ir egzaminų rezultato nėra – mokykloje mokinys ruošiamas gerokai platesnei programai, nei reikalauja egzaminas, pastarajam reikia gerokai siauresnių žinių, o tinkamai paruoštas mokinys ir su prastu pažymiu gali puikiai išlaikyti egzaminą.
„Turiu dabar mokinį, kuris tikisi, kad septintuką turės, tačiau garantuoju – jis 100 surinks. Ar tada irgi tyrimą pradės?“ – klausė D. Dzindzalieta.
Gyrėsi pažintimis NEC
Teisme apklausta NEC direktorė Saulė Vingelienė teigė, kad pats NEC ėmė aiškintis, ar abiturientė galėjo egzaminą išlaikyti ne savo jėgomis, kai pastebėta, kad viena iš maksimalų balą gavusių moksleivių mokykloje iš matematikos turėjo vos ketvertą, nors bent teoriškai maksimalų balą gauti turėtų pirmūnai.
„Pažiūrėjus į egzaminų lapą ir vertinimo instrukciją buvo matyti, kad dalis užduočių išspręsta lygiai taip pat, kaip vertinimo instrukcijoje.
Ypač suneramino paskutinis uždavinys, iš kurio tik 4 proc. surinko taškų, o paskutinį klausimą tik 2,5 proc. išsprendė“, – teigė S. Vingelienė.
Anot NEC direktorės, patikrinti šią moksleivę buvo pavesta vienai NEC darbuotojai. Dar labiau NEC įtarimus dėl tokios moksleivės sėkmės pakurstė gauti duomenys, kad abiturientė galėjo girtis, jog jai mokytis nereikia, nes turi pažįstamų NEC.
S. Vingelienė pažymėjo, kad toks atvejis, kai nepažangus mokinys iš egzamino gauna maksimalų įvertinimą, nėra unikalus – būta atvejo, kad anglų kalbos egzaminą taip pat šimtuku išlaikė mokinys, turėjęs ketvertą iš anglų kalbos. Tačiau tuomet sukčiavimo nebuvo nustatyta. Anot NEC direktorės, pastarasis atvejis, kai pavyko sučiupti sukčius, buvo 2014 m., kai paaiškėjo, kad VU docentas Rimantas Grigutis dvi abiturientes ruošė matematikos egzaminui ir davė spręsti užduotis, kurios buvo egzamine.
Anot S. Vingelienės, šimtuką gavusios D. Dzindzalietos giminaitės rezultatai nebuvo panaikinti – tai padaryti galima tik teismo sprendimu.
alfalt-logo-skaidrus.png