PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2018 m. Rugsėjo 13 d. 16:53

Garsiniai pasakų skaitymai - vaikų skaitymo skatinimo priemonė

Marijampolė

Augustinos Miknevičiūtės ir Vaidos Juselytės nuotraukos

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


52276

Knygų skaitymas yra vienas prasmingiausių laisvalaikio praleidimo būdų vaikams. Skaitydamas knygas vaikas nuolat mokosi naujų dalykų, gerėja kalbiniai įgūdžiai, didėja savivertė. Norint, kad vaikai pamėgtų knygas, o vėliau ir suprastų skaitymo naudą, labai svarbu, kad tėvai jau nuo kūdikystės vaikus pratintų prie knygų ir rodytų tinkamą pavyzdį.

Lietuvoje atlikta labai mažai tyrimų, kurie įrodytų, koks svarbus vaikams skaitymas, o ypač – skaitymas balsu iki trijų metų. Tačiau užsienio šalių atliktų tyrimų išvada vienareikšmiška: skaitymo įgūdžiai prasideda namuose, kai vaikui skaitoma nuo pirmųjų jo gyvenimo dienų. Skaitymas balsu ir apskritai skaitymas bet kokio amžiaus žmogui padeda nusiraminti, atsipalaiduoti, išlaisvinti fantaziją, pasvajoti, mėgautis gražia literatūrine kalba, sklandžiu pasakojimu.

Ikimokykliniame amžiuje pastebimas akivaizdus vaiko domėjimasis skaitymu, tačiau tėvams dažnai tai atrodo nesvarbu. VšĮ „Laikas skaityti“ užsakymu Spinter atliktame tyrime „Lietuvių skaitymo įpročiai“ į klausimą, „kiek laiko per savaitę skiriate skaitymui?“, net 73 procentai tėvų, auginančių 0-2 metų vaikus, atsakė, jog knygoms laiko neskiria.

Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje per metus apsilanko daugiau kaip 17000 vaikų iki 14 metų. Tačiau jų skaitymo rodikliai nėra patys geriausi. Atsižvelgiant į sumažėjusį vaikų norą skaityti, buvo imtasi priemonių skatinančių vaikų skaitymą, o ypač skaitymą nuo mažų dienų.

2014 m., ieškant naujų skaitymo skatinimo priemonių, buvo nuspręsta išnaudoti viešąsias miesto erdves ir kartu su vaikais skaityti šalia bibliotekos esančiame parke. Vaikų edukacijos ir laisvalaikio centro darbuotojai, įsikūrę vaikų žaidimų aikštelėje, kvietė vaikus pasiklausyti pasakų, kartu paskaityti. Pirmaisiais metais garsinių skaitymų valandėlės nesulaukė labai didelio dėmesio, nors vyko visą mėnesį kiekvieną ketvirtadienį. Tai buvo signalas, kad garsinius skaitymus reikia organizuoti vaikams patrauklesne forma. Taip skaitymų popietėse atsirado įvairūs personažai, suskambo muzika, pradėti žaisti įvairūs žaidimai, atliekamos užduotys, dovanojamos dovanos. Buvo nuspręsta išlaikyti periodiškumą ir skaitymus rengti tą pačią dieną, tuo pačiu laiku.

Per ketverius metus garsinių pasakų skaitymų valandėlės išaugo į renginių ciklą vaikams, kuris 2018 metais buvo įtrauktas į „Marijampolė – Lietuvos kultūros sostinė“ programą.

Šias metais vasarą Vytauto Didžiojo parke suorganizuota 15 garsinių skaitymų, kurių kiekvienas sulaukdavo iki 200 mažųjų marijampoliečių ir miesto svečių. Visą vasarą kiekvieną ketvirtadienį vykusiuose skaitymuose vaikai ne tik klausėsi skaitomų knygų ar patys skaitė, bet ir bendravo su policijos pareigūnais, žaidė su svečiais iš Zuikių muziejaus, pūtė muilo burbulus su klounu Tuku, kėlėsi į medžius su arboristais, ragavo kareiviško maisto, žiūrėjo muzikinius pasirodymus. Žaidimai ir rėmėjų staigmenos džiugino ne tik vaikus, bet ir tėvelius, kurie mielai skaitydavo susirinkusiems mažiesiems.

Džiugina tai, kad skaitymuose lankydavosi jauni tėvai su kūdikiais, kuriems skaitymas ypač naudingas. Todėl rudenį bibliotekoje savo veiklą tęs klubas „Multimažyliai“ – pojūčio lavinimo užsiėmimai kūdikiams nuo 5 iki 10 mėnesių. Užsiėmimų metu mažyliai kartu su tėveliais žais, kurs, keliaus po muzikos šalį, kurioje susipažins su įvairiais muzikos instrumentais. Taip pat bus skaitomos spalvingos, naujos, skleidžiančios garsus knygelės. Tokiu būdu skatinamas noras pamilti knygas, o skaitymas taps vienu iš malonių laisvalaikio praleidimo būdų. Tėvams ir mažyliams užsiėmimai suteiks džiugių emocijų bei kokybiško laiko drauge.

20180913-garsiniaiskaitymai2-16227.jpg

20180913-garsiniaiskaitymai4-16229.jpg