PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Kovo 25 d. 13:10

„Gargždų švara“ dezinfekuoja konteinerius

Klaipėda

Domo Kurtkaus nuotr.

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


122697

Po Tarybos sprendimo nauja paslauga – automobilių dezinfekcija

img-0648.jpg

Karantinui įgavus pagreitį žmonės vis labiau rūpinasi savo sveikata – rečiau lankosi parduotuvėse, laikosi saugaus atstumo, dažnai plauna ir dezinfekuoja rankas. Kyla klausimas, kaip saugiai reikia elgtis viešosiose erdvėse su komunalinėmis atliekomis, kaip ekstremaliomis sąlygomis dirba „Gargždų švaros“ darbuotojai, kokios naujos paslaugos teikiamos būtent karantino metu. Apie tai kalbamės su „Gargždų švaros“ direktoriumi Rimantu Martinkumi.

– Kokių prevencinių priemonių imatės paskelbus karantiną?

– „Gargždų švaros“ darbuotojai darbo vietose gali jaustis saugūs, nes esame viskuo apsirūpinę, ko reikia: veido kaukėmis, dezinfekciniu skysčiu. Pasirūpinome dar tada, kai sužinojome apie pirmuosius koronaviruso atvejus Europoje, kadangi tokios asmens apsaugos priemonės juk negenda. Štai dabar jų ir prireikė. Dar nėra jokių institucijų patvirtintas koks nors privalomas sąrašas, už kurias viešas vietas „Gargždų švara“ yra atsakinga. Pavyzdžiui, pusiau požeminiai ar stovintys konteineriai, kuriais naudojasi visuomenė? Mes, būdami socialiai atsakingi už tokias viešas paslaugas, vakar dezinfekavome 40 aikštelių, kur įrengti konteineriai.

Gyventojai neturėtų išsigąsti išvydę specialiais drabužiais apsirengusius darbuotojus. Dezinfekcinis skystis, patvirtintas Sveikatos apsaugos ministerijos, išgaruos per 10–15 min.

– Ar pasikeitė įmonės darbo grafikas?

– „Gargždų švara“ dirba įprastu režimu, darbuotojai nedirba nuotoliniu būdu, nes trys yra išėję kasmetinių atostogų, tačiau nepriimame gyventojų, informacija teikiama telefonu, skambučių per dieną sulaukiame apie 80, anksčiau jų būdavo apie 150. Dokumentai siunčiami paštu, darbuotojas voką atidaro su pirštinėmis, po to vokas keliauja į dėžutę, o vėliau būna sunaikinamas. Atliekų vežimas ir surinkimas pagal grafiką taip pat nepasikeitė, nes tokios įstaigos kaip mūsų negali sustoti.

– Kas kiek laiko konteineriai dezinfekuojami ne karantino metu?

– Konteineriai pradėti eksploatuoti tik lapkričio mėnesį, o tai šaltasis periodas, todėl dezinfekcijos dar nevykdėme. Šiltuoju metų laiku reikia dezinfekuoti kartą per mėnesį. Vis dėlto karantino laikotarpiu dezinfekcija yra kitokia nei įprastai: dezinfekuojama viršutinė dalis ir ypač liečiami paviršiai, tai yra atidarymo dangčiai. Naudojamas tam sertifikuotas dezinfekcinis mišinys (etanolis 80 proc., glicerolis ir vandens peroksidas). Jei karantinas tęsis ir toliau, tokiu būdu dezinfekuosime konteinerius kas dvi savaites.

– Ar pastebėjote atliekų padidėjimą?

– Taip. Labai puikiai galima suprasti, kas vyksta šalyje pagal atliekas: ar tai džiaugsmas, ar liūdesys, ar nelaimė. Atliekos parodo žmonių kasdienybę, kuo visi gyvena. Ypatingai dabar padidėjo vienkartinių šluosčių kiekis, maisto pakuočių, kadangi žmonės dažniausiai valgo namie, turi atsargų, šiek tiek padidėjo stiklo (konservuotos gyventojų atsargos stiklainiuose) ir taip pat nuo stipriųjų alkoholinių gėrimų.

– Ar ir karantino metu tenka pastebėti stambiųjų atliekų prie gyvenamųjų namų?

– Taip, tačiau tai suprantama – uždarytos atliekų aikštelės. Valdytojai esame ne mes, o Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras. Mes to nebūtume darę, tačiau kiekvienas atvežęs atliekų gali būti potencialus viruso nešiotojas, tai yra apsaugos priemonė. Prašytume gyventojų kiek susilaikyti ir išlaukti karantino laikotarpį.

– Kokių saugos priemonių turi imtis patys gyventojai išmesdami atliekas?

– Vienintelis prašymas, jog komunalinės atliekos būtų maišuose. Mes nežinome, kas naudojosi, tad geriau šiukšles išmesti ne iš kibiro į konteinerį, o sudėti į maišą. Žinoma, tai negalioja pakuotėms nuo maisto ir buteliams. Taip pat pravartu turėti pirštines ir jas dėvėti, nes žinome, jog virusas plinta per paviršius. Manau, tai gera pamoka ir įmonėms, ir įstaigoms – buvome per daug ko neįvertinę, o juk reikia turėti ne vien gesintuvų, vaistinėlių, bet ir vienkartinių kaukių, dezinfekcinio skysčio. Tai turėtų būti ir kiekvienoje šeimoje. Gal laikas kai kam pagalvoti ir apie seną šveicarišką išgyvenimo ir apsaugos sistemą. Manau, kad spauda galėtų gyventojams daugiau pateikti informacijos apie tai.

– Planuojate siūlyti automobilio dezinfekcijos paslaugą. Kaip kilo ši idėja?

– Kaip tik kalbėjome su rajono Savivaldybės meru ir vicemere, kad norėtume tokią paslaugą teikti, naudodami sertifikuotą skystį. Tai ypatingai aktualu grįžusiems iš užsienio, tad pagal galimybes mėginsime tai įvykdyti, tačiau reikia gauti didesnį kiekį dezinfekavimo skysčio, o įrangą turime. Paslaugos būtų atliekamos čia, Gargžduose, Statybininkų g. 9, už simbolinį mokestį, kuris ketvirtadienį vyksiančiame Klaipėdos rajono savivaldybės posėdyje būtų svarstomas. Būkime atsakingi už save ir už savo artimą.

NUOMONĖS

Monika Vasylienė:

„Konteinerių dezinfekcija mieste koronaviruso grėsmėje labai reikalinga. Noriu tik pagirti tokią „Gargždų švaros“ iniciatyvą.“

Vitoldas Mineikis:

„Penktadienį ryte iš pradžių nustebau pamatęs besidarbuojančius su specialia apranga darbuotojus prie konteinerių. Paskui suvokiau, jog jų darbas yra be galo reikalingas ir būtinas miestui. Ačiū, kad „Gargždų švara“ tikrai rūpinasi mūsų aplinka.“

Rasa Salienė:

„Mes kiekvienas taip pat turėtume būti atsakingi už savo gyvenamąją aplinką: neteršti, neterlioti konteinerių, apie tai gi buvo ne kartą rašyta, pranešta. Gerbkime „Gargždų švaros“ darbą ir stenkimės laikytis visų taisyklių patys.“

img-0648.jpg