Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Vienam daugiabučiui užsinorėjus įsirengti automobilių stovėjimo aikštelę, kito namo gyventojai sukilo ir siekia medžius išsaugoti. Rasti kompromiso niekaip nepavyksta.„Etaplius“ archyvo nuotr.
Elena MonkutėŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“
„Bus plynas laukas ir mašinų pulkai“
Rimas, gyvenantis Sevastopolio g. 3, pasakoja, kad medžiai pasodinti tada, kai ir jie ten apsigyveno, taigi, prieš pusšimtį metų. „Mūsų kieme auga trys gražūs medžiai – du kaštonai ir viena liepa, – sako vyras. – Kai prieš 50 metų atsikėlėme į pastatytą namą, mūsų seneliai pasodino ir tie medžiai užaugo. Vaikai išeina – pavėsis. O bus plynas laukas ir mašinų pulkai.“
Jų namo gyventojai dar pernai suorganizavo savo namo susirinkimą, pasirašė, kad nesutinka su medžių kirtimu, o namo pirmininkas, kaip teigia Rimas, protokolą nusiuntė Savivaldybei. „Atsitiks kaip Vilniuje, – nerimauja vyras. – Medžiai labai gražūs, bujoja. Jiems per 50 metų. Bijau, kad nupjaus ir programa bus įvykdyta. Jeigu žmonių parašai negalioja, aš tada neturiu žodžių.“
Jis pasakoja, kad su gretimo namo pirmininku tartis nebandė, o kaimynai labai nori praplėsti automobilių stovėjimo aikštelę, nes dabar transporto priemonės tiesiog netelpa. „Jų aikštelė yra du–tris kartus didesnė nei mūsų, – tikina Rimas. – Nori, kad žmonės, turėdami po tris mašinas, pasistatytų prie laiptinės. Gali statytis po vieną. Jie nenori nieko girdėti: reikia praplėsti aikštelę ir viskas. Aš pats mašiną laikau garaže, netingiu nusivežti ir parsivežti. O jie net galvoti nenori – turi būti prie laiptinės.“
Tačiau situacija yra gana sudėtinga: teritorija, kurioje norima statyti automobilių stovėjimo aikštelę, priklauso tam namui, kuriam jos reikia. „Bendras sklypas padalytas į tris dalis, o tą dalį arčiau jų namo jie nori panaudoti stovėjimo aikštelei. Tame plote ir yra medžiai, – kalba Rimas. – Aš sakau, medžius galima pagenėti ir išsaugoti. Man sako – lapai kris ant mašinų. Sunkus atvejis.“
Savo lėšomis
Sevastopolio g. 5 namo pirmininkas Jonas pasakoja, kad automobilių stovėjimo aikštelė – labai reikalinga. Be to, Lieporių detaliajame plane, patvirtintame 2010 m., numatyta galimybė toje vietoje pasistatyti aikštelę.
„Yra žmonių, norinčių aikštelę pasistatyti savo lėšomis, nesinaudojant Savivaldybės parama. Reikia 22 vietų – mums priskirtoje teritorijoje kaip tik 22 vietos ir telpa. Gaila negaila, bet tie trys medžiai yra toje teritorijoje. Prašysime Savivaldybės leidimo, kad leistų medžius nukelti ir tas vietas įsirengti“, – situaciją apibendrina vyras.
Anot jo, ginčas tęsiasi jau seniai – nuo 2010-ųjų. Tada ir prasidėjo derybos su kaimynais – trečio namo gyventojais. Kadangi bendros kalbos nerado, pasidalijo tuomet buvusią bendrą teritoriją, kad kiekvienas daugiabutis turėtų galimybę spręsti pats ir nebūtų nei ginčų, nei triukšmo.
Sevastopolio g. 5 namo gyventojai medžių kirtimui ir automobilių stovėjimo aikštelės įrengimui pritaria. „Jau yra trys ar keturi visuotinių susirinkimų protokolai, – sako daugiabučio pirmininkas. – Žmonės supranta ir pritaria, kad reikia. Žmonės mašinas kaišioja, kur netingi, vos ne į laiptinę įvažiuoja.“
„Etaplius“ archyvo nuotr.
Problema pati neišsispręs
Šiuo metu yra 22 gyventojai, norintys savo lėšomis įsirengti automobilių stovėjimo aikštelę. „Jeigu atsirastų dar bent vienas norintis, nežinau, kaip reiktų tą problemą spręsti“, – sako Jonas ir priduria, kad jie nėra nusiteikę prieš tuos medžius, tiesiog papildoma automobilių stovėjimo aikštelė gyventojams labai reikalinga.
Pirmininkas pasakoja, kad kaimynams siūlyta atlyginti žalą. „Yra teritorija, skirta žaliajam plotui. Ji priskirta trečiam namui. Mes siūlome atsodinti, atpirkti. Bet tie medžiai į automobilių stovėjimo aikštelę visai neįsirašo – nei pagal reikiamą vietų kiekį, nei pagal tai, ką jie daro, – teigia Jonas. – Žinoma, jie gražūs ir gaila, bet mūsų žmonės supranta, kad nesprendžiant problema pati neišsispręs.“
O kompromiso ieškoti ir bandyti išsaugoti medžius bei taip pat įsirengti aikštelę – sunku: kaštonai ir liepa – problemų keliantys medžiai. „Yra du kaštonai, tai suprantate, kaip po tais kaštonais atrodytų pastatytas automobilis, kai krinta dygliuoti vaisiai. Ar esate pastatę vasarą po liepa automobilį? Aš esu: apkrinta, aplimpa automobilis – vieno plovimo neužtenka“, – tikina daugiabučio pirmininkas.
Tiesa, nors ginčas tęsiasi nuo 2010 m., o dokumentai pradėti ruošti 2017–2018 m., šiuo metu procesas sustojęs – laukiama, kol įsigalios pataisytas Žemės įstatymas.
„Žemės įstatymas dar kol kas nėra mums palankus, bet jis kaip tik bus pataisytas. Nuo 2024 m. nereiks tokio didelio mokesčio už leidimą statyti aikštelę mokėti. Pagal pernai metų kainas už 500 kv. m plotelį būtų reikėję mokėti kokius 35 tūkst. Eur, – kalba vyras. – Ką galime, tvarkomės, tačiau turėsime laukti, kol sumažės mokestis. Dabartiniame įstatymo projekte parašyta, kad visi procesai, pradėti iki įsigaliojimo, bus vertinami pagal dabartinį įstatymą. O dabartinis įstatymas mums nėra palankus.“
Pasiūlė rasti alternatyvų
Šiaulių miesto savivaldybės Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja Eglė Bružienė sako, kad 2020 m. gautas Sevastopolio g. 5 namo pirmininko prašymas dėl aikštelės ir želdinių – jų įvertinti vyko Šiaulių miesto želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija. „Komisija, įvertinusi želdinių būklę bei jų įtaką gyvenamosios aplinkos kokybei, pasiūlė rasti alternatyvų išsaugoti medžius ir koreguoti projektą bei pateikti gyventojų pritarimo protokolą“, – teigiama atsakyme raštu.
Nepavykus rasti kompromiso ir toliau, nagrinėjant situaciją dėl želdinių ir aikštelės, 2020 m. spalio mėn. buvo organizuotas susirinkimas su abiejų daugiabučių – Sevastopolio g. 3 ir 5 – atstovais. „Sevastopolio g. 5 pirmininkui išaiškinta, kad turi pasiruošti tinkamą sklypo naudojimosi tvarką, kuriai turi pritarti visų sklype esančių daugiabučių namų gyventojai (50 + 1 proc.). Tik turint sklypo naudojimosi tvarką, bus galima pradėti aikštelės rekonstravimo projekto parengimo procedūras“, – teigia Savivaldybės atstovė.
Iki šios dienos Savivaldybė daugiau prašymų dėl želdinių šalinimo negavo, tad ir daugiau informacijos, ar yra rengiama arba parengta naudojimosi tvarka bei automobilių stovėjimo aikštelės, neturi. Taigi, medžių, kiemą puošusių per 50 metų, likimas paaiškės, kai įsigalios Žemės įstatymo pataisos.