Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Butrimoniškių turtą pasiglemžė gaisro liepsnos. Asmeninio M. Čaplikienės archyvo nuotr.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Alytaus rajone gyvenančiai jaunai šeimai šių metų Motinos diena tapo pažymėta skaudžia nelaime: sudegė vos prieš metus nupirktas namas. Butrimonyse kilęs gaisras sunaikino viską – daiktus, vaikų drabužėlius, žaislus. Šeima liko be pastogės.
Socialiniuose tinkluose kaip mat išplito artimųjų pagalbos šauksmas: juk namų neteko jauni tėvai, auginantys dvi mažas dukras. Miglė Čaplikienė, kurios šeimą lemtingąjį gegužės 2-osios savaitgalį ir sukrėtė ši nelaimė, naujienų portalui Etaplius.lt papasakojo, jog būtent tuomet į ją kreipėsi viena organizacija, pasiūliusi savo pagalbą renkant finansinę paramą – VšĮ „Ištiesk gerumo ranką nuskriaustiesiems“ su direktoriumi Algimantu Patacku priešaky. Tačiau čia istorija tik prasideda.
Įtarimų sukėlė iškart
Moteris prisiminė, kad jau iš pradžių kilo įtarimų, jog čia kažkas negerai. „Algimantui nerašiau, jis pats man rašė ir gan įkyriai. Iškart pamaniau, kad čia kažkokia afera, bet vijau tas mintis. Juk negali būti, kad žmogus pelnytųsi iš kito nelaimės, bet, pasirodo, gali“, – portalui sakė pašnekovė.
Įkalbėta organizacijos direktoriaus M. Čaplikienė vis dėlto sutiko pasirašyti sutartį dėl finansinės paramos rinkimo. „Po sutarties pasirašymo Algimantas dingo. Skambinau, rašiau, bet nieko. Kai paviešinau jį kaip nesąžiningą žmogų, tada jis nusprendė su manim kalbėti“, – pasakojo ji.
Bendravimo eigoje keitėsi ir suma, kurią VšĮ „Ištiesk gerumo ranką nuskriaustiesiems“ deklaravo kaip suaukotą nuo gaisro nukentėjusiai šeimai.
„Sakė iš pradžių, kad yra surinkta 235 eurai, bet kai pasakiau, kad turiu įrodymų, jog suma yra didesnė, tada jis (direktorius A. Patackas – aut. past.) ją pakėlė iki 577 eurų. Kaip sutartyje buvo nurodyta, 30 procentų lieka jam nuo tos sumos, tai už 403 eurus mes galime apsipirkti „Senukuose“, – sutarties vingrybes dėsto alytiškė. – Beje, dar žadėjo elektros laidus nupirkti, bet taip ir liko pažadais... Sunkiai man jį pavykdavo prisišaukti. Nelabai jis linkęs bendrauti, nebent kada jam yra naudinga.“
Dar po kurio laiko su redakcija susisiekusi M. Čaplikienė patvirtino, jog žadėti pinigai apsipirkti „Senukuose“ šeimai buvo perduoti. „Kadangi mums buvo labai reikalinga skalbimo mašina, tai mes ją ir įsigijome už tuos pinigus. Sakė, kad galime apsipirkti „Senukuose“, nes grynais pinigais [paramos] neteikia, tai mes ta galimybe ir pasinaudojome“, – paaiškino ji.
Tiesa, pašnekovė įsitikinusi, jog jeigu ne viešumas, vargu ar ir tiek būtų gavusi: „Nors ir gavome tą dalį pinigėlių, bet jis (A. Patackas – red. past.) vis tiek nepatikimas. Jei ne viešinimas, kažin ar būtume gavę ir šiuos.“
221567506-1028138738016003-1863540849858787669-n.jpg
Šiuo metu Miglės šeima nuo pamatų atstatinėja liepsnų pasiglemžtą namą, o už šią galimybę yra dėkinga aplinkui esantiems geriems žmonėms.
„Draudimo išmokos mes patys negavome. Ją gavo bankas, nes buvome paėmę paskolą būstui įsigyti ir buvo privalomas draudimas. O dabar finansinę paramą rinkome į asmeninę sąskaitą. Ačiū tiems žmonėms, kurie padėjo ir vis dar padeda. Stengiamės atkurti tai, ką praradome, o su šiuo fondu tikrai būtų nepavykę to padaryti“, – dėkojo Alytaus rajono gyventoja.
Šios šeimos atsiliepimas – tik vienas iš daugelio. Internetinės paieškos lange įvedus šios organizacijos pavadinimą, panašių skundų rasti nesunku. „Siunčia spamą, kaulija pinigus“, „prie senolės namų su sutartimi prisistatė dar gaisro pelenams neatvėsus“ ir taip toliau. Tiesa, yra ir užtariančiųjų – esą pats organizacijos įkūrėjas A. Patackas užaugęs vaikų namuose, todėl ir gelbėja likimo nuskriaustus vaikus, ieško rėmėjų nukentėjusioms šeimoms.
VšĮ atstovas: „Patys sutarties neperskaitė ir kažko reikalauja“
Naujienų portalas Etaplius.lt pamėgino susisiekti su VšĮ „Ištiesk gerumo ranką nuskriaustiesiems“ direktoriumi A. Patacku, tačiau su žurnalistais bendrauti sutiko ne jis pats, o organizacijos atstovas, prašęs nenurodyti jo pilno vardo. Savanoriu prisistatęs vyras visgi patikino, jog dėsto oficialią VšĮ poziciją.
„Žmonės paprasčiausiai neskaito sutarties. Žinote, čia greičiausiai buvo noras pasipelnyti. Mes sužinojome, kad tas būstas buvo draustas, jie gavo draudimą. Antras dalykas, grynų pinigų nukentėjusiems neišduodame, tik apmokame sąskaitas. O dabar prasidėjo toks šmeižimas, kad nutraukėme sutartį“, – žurnalistams aiškino Vitalijumi pristatęs vyras, pridurdamas, jog VšĮ „Ištiesk gerumo ranką nuskriaustiesiems“ nesiruošia padėti asmenims, kurie „nori grynų pinigų“ ir „turi tikslą pasipelnyti“.
„Dabar jie mums pateikė sąskaitą už skalbimo mašiną. Tai palaukit, ar jiems reikia namą atsistatyti, ar skalbimo mašiną nusipirkti?, – mažų vaikų turinčios jaunos šeimos poreikiais stebėjosi organizacijos atstovas. – Vardan šventos ramybės, mes tą sąskaitą apmokėjome, bet daugiau nesiruošiame mokėti.“
Pasiteiravus, galbūt dėl situacijos kaltas ir komunikacijos trūkumas, žinučių bei skambučių ignoravimas, jis sakė, jog taip nutikti galėjo nebent dėl direktoriaus užimtumo.
„Žmogus yra užsiėmęs. Juk ne ji viena yra pasirašiusi sutartį su mūsų fondu. Daug tokių nukentėjusių yra. Būna, kad mes ir patys prie statybų padedame, nuvažiuojame į vietą, kai tik turime laiko. Šiauliuose yra atidarytas „ofisas“, per kurį daliname labdarą. Atvažiuoja visokių šeimų iš kaimų, nepasiturinčių, ir dabar skambina ponia ir mes jai būtinai turime atsiliepti? Kai turėsime laiko, tada ir atsiliepsime“, – rėžė organizacijos atstovas.
Dėl surinktos pinigų sumos jokios apgaulės taip pat nebuvo, aiškino pašnekovas. „Ji keitėsi, nes žmonės aukojo. Tuo metu, kada ji kreipėsi, buvo tokia suma. Vėliau žmonės dar aukoja ir ta suma kinta. Diena praėjo, vienas žmogus paaukoja eurą, kitas paaukoja tris. Nebus taip, kad per vieną dieną įkrenta visi pinigai“, – portalui Etaplius.lt sakė Vitalijus.
Jis numojo ranka ir į pastebėjimą, jog būtent apie šią organizaciją internete nemažai neigiamų atsiliepimų iš pačių nukentėjusiųjų. „Kiekvienam neįtiksi. Yra žmonių, kurie žiūri tik kaip iš tavęs kuo daugiau „paturėti“. Mažai „paturėjo“ – reikia apšmeižti“, – įsitikinęs jis.
Jeigu organizacija susiduria su tokiais sunkumais, gal teko pasvarstyti apie veiklos stabdymą?
„Jeigu iš šimto žmonių atsirado viena, atsiprašant, varna, kuri nemoka skaityti arba nesupranta sutarčių, tai kodėl mes dabar dėl jos vienos turime užsidaryti? Jie galvoja, kad pasireklamuoja, įvyks kažkoks koncertas ir suaukos. Čia taip nebūna. Mes patys ieškome, kontaktuojame su statybų bendrovėmis, kitais kanalais ieškome. O dabar dėl COVID-19 labai daug įmonių bankrutavo. Jie galvoja, kad pas mus tų rėmėjų yra milijonas. Dėl to mes ir tą 30 procentų nuo paramos pasiimame, nes įmonė privalo ir pati išsilaikyti“, – žiniasklaidai sakė organizacijos savanoris.
people-holding-rubber-heart.jpg
Lietuvoje tokių paramą renkančių fondų, labdaros organizacijų ir viešųjų įmonių išties daug. Į nelaimę patekęs, nerimą dėl ateities jaučiantis žmogus greičiausiai nepuls internete ieškoti informacijos apie vieną ar kitą įstaigą, kurios atstovai su juo susisiekė prižadėdami pagalbą. O kadangi tokių fondų veikla menkai reglamentuojama, erdvės piktnaudžiavimui yra daug.
Tvirtų duomenų, kad VšĮ „Ištiesk gerumo ranką nuskriaustiesiems“ sukčiautų ar veiktų apgaulės būdu, tikrai nėra. Tačiau socialinėje erdvėje rašomi atsiliepimai ir į nelaimę patekusių žmonių perspėjimai galbūt paskatins atidžiau atsirinkti organizacijas, kurioms aukojame savo sunkiai uždirbtus pinigus, tikėdamiesi, jog jie tiesiogiai pasieks nukentėjusiuosius. Na, o patekus į nelaimę svarbiausia – nepanikuoti ir atidžiai pasiskaityti visas sutartis, kurias pasirašote.