PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Birželio 3 d. 12:09

G. Skaistė: Vyriausybė neketina mažinti degalų akcizo

Lietuva

BNS / Fotobankas nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


230813

Finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad Vyriausybė neketina sekti kitų Europos šalių pavyzdžiu ir mažinti degalų akcizų, taip reaguojant į sparčiai kylančias jų kainas.

„Dauguma valstybių daro priešingai. Anksčiau turėjome tikslą didinti akcizus iškastiniam kurui, o dabar daromi žingsniai atgal, nes energijos kainos labai aukštos. Mes jaučiame spaudimą elgtis taip pat, tačiau taip nesielgsime“, – Vilniuje vykstančioje konferencijoje „Žaliųjų finansų strategijos įgyvendinimas Baltijos šalyse“ penktadienį sakė G. Skaistė. 

Benzino kainos Lietuvos degalinėse šią savaitę perkopė 2 eurų už litrą ribą.  

Anot ministrės, Vyriausybė turi kitų svertų, kurie padėtų pereiti prie „žaliosios“ ekonomikos, vienas jų galėtų būti paprastesnis verslo, investuojančio į alternatyvius energijos šaltinius, reguliavimas.

„Į atsinaujinančios energetikos gamybą investuojantiems verslams sudaryti sąlygas gauti leidimus paprasčiau ir greičiau“, – kalbėjo finansų ministrė. 

Pasak G. Skaistės, mažinti iškastinio kuro naudojimą ir skatinti atsinaujinančius energetikos šaltinius Lietuvoje būtų galima ir per mokesčius, tačiau dabar dėl itin aukštos infliacijos tam netinkamas laikas. Anot jos, naujos mokesčių politikos priemonės tokioje situacijoje būtų sudėtingas sprendimas.

„Ką mes galime dar padaryti, tai vienas iš būdų yra mokesčių politika, tačiau tai būtų sudėtingas būdas, ypač dabartinėje situacijoje, kai Lietuvoje infliacijos lygis yra vienas iš aukščiausių Europos Sąjungoje“, – sakė ministrė.

Anot jos, „žalioji“ ekonomika Lietuvoje dabar yra prioritetas, tačiau anksčiau valstybei svarbiau buvo energetinė nepriklausomybė nuo Rusijos, kuri išteklius naudojo kaip spaudimo priemonę. 

„Anksčiau mes „Gazprom“ už dujas mokėjome daugiau nei kitos šalys, taigi, mes žinojome, kad Rusija išteklius naudojo kaip ginklą daryti spaudimą šalims, kad jos priimtų tokius sprendimus, kokių reikia jai. Dabar mes turime laisvę pirkti energetiką iš bet kur, o rusiškų dujų, elektros ir naftos, bet tuo pačiu metu padidėjo kainos tarptautinėse rinkose“, – kalbėjo G. Skaistė.

Ministrės teigimu, energetinė nepriklausomybė ir atsinaujinantys energetikos šaltiniai Lietuvai duoda galimybę ne tik pačiai gaminti energiją, bet ir vartoti jos mažiau.

„Tai kartu yra ir galimybė, nes galime ne tik pirkti iš kur norime, bet ir patys gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių čia, savo namuose, ir patys nustatyti kainas, kartu sudarydami sąlygas vartoti jos mažiau renovuojant daugiabučius“, – sakė G. Skaistė. 

BNS