PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Spalio 4 d. 12:38

G. Skaistė: valstybė privalo imtis priemonių gyventojų finansiniam raštingumui kelti

Lietuva

G. Skaistė. Karolinos Gudžiūnienės / ELTA nuotr.

Dominykas DatkūnasŠaltinis: ELTA


322087

Finansų ministrė Gintarė Skaistė pabrėžė, kad neįmanoma Lietuvoje tikėtis augančios kapitalo rinkos, nesiimant priemonių gyventojų finansiniam raštingumui kelti. Pasak ministrės, geriau išmanydami kapitalo rinkas žmonės rinktųsi investuoti, taip prisidedant prie Europos ir Lietuvos rinkos konkurencingumo auginimo.

„Jeigu norime įtraukti žmones, laikančius pinigus bankuose, kurių daugiau nei du trečdaliai nėra niekur investuoti, turime taip palengvinti investavimo procedūras, kad netgi namie sėdintys žmonės galėtų vienu mygtuko paspaudimu galėtų investuoti dalį banke laikomų lėšų. Turime padaryti daugiau lavindami visuomenės finansinį raštingumą“, – penktadienį Vilniuje vykstančioje tarptautinėje finansų rinkų konferencijoje kalbėjo G. Skaistė.

G. Skaistės teigimu, šiuo metu lietuviai linkę investuoti į tai, ką geriausiai supranta ir tai yra nekilnojamasis turtas. Norint pritraukti didesnį gyventojų dėmesį kapitalo rinkoms, reikalinga juos šviesti šia tema.

„Reikalingi paprasti, skaidrūs, patikimi ir lengvai suprantami investiciniai sprendimai kaip valstybės taupymo lakštai ar gynybos obligacijos, kurios pasieks Lietuvos rinką jau nuo kitos savaitės. Šie nesunkūs būdai investuoti padės žmonėms suprasti, kad jiems verta investuoti daugiau ir aktyviau“, – tvirtino ji.

Ministrės teigimu, valstybės nėra pajėgi pati investuoti tiek, kad to pakaktų didinant regiono konkurencingumą. Pasak jos, didžioji dalis investicijų ir toliau atkeliaus iš privataus sektoriaus.

„Turime suprasti, kad didžiausia dalis investicijų į kapitalo rinkas turi atkeliauti ne iš viešojo, bet iš privataus sektoriaus, o tik tuomet galime pradėti diskusiją, ką galime padaryti, kad pasiektume šiuos skaičius. Jeigu vienintelis atsakymas yra fiskalinis stimulas iš valstybės biudžeto – tai neveiks, kadangi tai sumažintų lėšas, tenkančias viešajam sektoriui. Atsakymas turi būti sudarytas iš įvairių priemonių ir galbūt mokesčio lengvatos galėtų duoti rezultatų“, – aiškino G. Skaistė.

Tačiau politikė liko skeptiška mokesčių lengvatų klausimu, kadangi, jos teigimu, Lietuvoje mokestinės lengvatos tam tikriems inovatyviems sektoriams yra pakankamai palankios. Ji pasiūlė išeičių ieškoti Europoje, judant link bendros kapitalo rinkos.

„Manau, kad mokesčių lengvatos yra naudingos, bet tai nėra vienintelis sprendimas. Gaila, kad neretai diskutuojama tik apie mokesčių lengvatas, kadangi be infrastruktūros, be lengvų ir paprastų procedūrų mokesčių lengvatos neduoda rezultatų“, – pažymėjo G. Skaistė.

„Ką galime padaryti daugiau? Mano atsakymas būtų supaprastinimas, fragmentacijos bendroje Europos rinkoje mažinimas, didesnis institucinių investuotojų pritraukimas ir paskatų jiems investuoti čia sukūrimas“, – atsakė ji.

Penktadienį Vilniuje vyksta 10-oji tarptautinė finansų rinkų konferencija - tai kasmetinis renginys, kuriame verslo ekspertai, sprendimus priimantys asmenys iš Lietuvos ir užsienio dalijasi idėjomis apie naujausias finansų rinkų tendencijas.

Šiais metais daugiausia dėmesio skirta Europos ir Baltijos šalių kapitalo rinkų tendencijoms, investicinei aplinkai bei ekonominės plėtros potencialui, stiprinant kapitalo rinkas.

Konferenciją organizuoja Finansų ministerija, Lietuvos bankas ir Lietuvos bankų asociacija.