PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Balandžio 22 d. 11:04

G. Šimkus teigiamai vertina siūlomą visuotinį NT mokestį, lengvatų mažinimą

Lietuva

Gediminas Šimkus / Dainius Labutis/ELTA

Giedrius GaidamavičiusŠaltinis: BNS


357348

Lietuvos banko (LB) vadovas Gediminas Šimkus sako, kad centrinis bankas palaiko Finansų ministerijos siūlymus dėl visuotinio nekilnojamo turto (NT) apmokestinimo, kai kurių lengvatų mažinimo bei lengvatinio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo didinimo, taip pat siūlymus keisti pajamų apmokestinimą.

„Mes galime nerti į įvairias nekilnojamo turto karteles, tarifus, bet aš tą noriu palikti ateičiai, kai mes turėsime atlikę išsamesnę studiją. Bet teigiamai vertiname siūlymą didinti nekilnojamo turto mokesčio visuotinumą, išlaikant progresyvius, bet ne pernelyg didelius tarifus“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė G. Šimkus.

„Matome, kad Finansų ministerija pasiūlė mažinti esamas lengvatas, kurios daug kainuoja biudžetui. Ir tai buvo viena iš pagrindinių Lietuvos banko siūlymo ašių, kaip finansuoti gynybos poreikių didinimą – tai būtent eiti per lengvatas. Teigiamai vertiname ir lengvatinio tarifo (PVM – BNS) didinimą“, – sakė LB vadovas.

Jo teigimu, Finansų ministerija bando mažinti ir pajamų apmokestinimo skirtumus.

„Velnias slypi detalėse, bet tai yra žingsnis teisinga kryptimi mažinant – nenoriu sakyti gyvulių ūkį, bet skirtingo pajamų apmokestinimo reiškinį Lietuvoje“, – sakė G. Šimkus.

Paklaustas, kaip vertina siūlomą 36 proc. GPM tarifą, LB vadovas teigė, jog tai yra „mokesčių progresyvumo įvertinimas“, tačiau, anot jo, dėl to turi spręsti politikai.

Anot G. Šimkaus, siūlymas apmokestinti saldintus gėrimus – „paskata, kuri yra ir kitose valstybėse, mažinti gyventojams vartoti kenksmingas medžiagas“.

„Nebūtinai reikia galvoti tik per gynybos finansavimo didinimą. Gali būti atliepiami ir kiti tikslai, kurie apskritai padidina valstybės biudžeto pajamas ir leidžia jas perskirstyti taip, kaip sprendimų priėmėjai manys, (kad yra – BNS) reikalinga“, – sakė G. Šimkus.

Jo teigimu, svarbu ir tai, kad dalis papildomų pajamų bus nukreipta į gynybos fondą.

„Tai, ką mes matome, kas buvo pateikta Finansų ministerijos, nemaža dalimi vienaip ar kitaip atliepia, ir tas yra malonu, ką yra anksčiau ar vėliau pasakęs, išsakęs Lietuvos bankas“, – kalbėjo LB vadovas.

BNS rašė, kad Finansų ministerija siūlo išplėsti NT mokesčio bazę, neapmokestinant iki 40 tūkst. eurų būsto vertės asmeniui, arba 80 tūkst. eurų dviem bendrasavininkiams. Šeimai su trimis ir daugiau vaikų mokestį siūloma taikyti nuo 100 tūkst. eurų būsto vertės, arba nuo 50 tūkst. eurų – asmeniui.

Taip pat siūloma mokestį pirmajam būstui iki 450 tūkst. eurų vertės mažinti 50 proc., o šeimoms su trimis ir daugiau vaikų – 75 proc.

Jei pataisos būtų priimtos, 0,1 proc. NT mokesčio tarifas būtų taikomas gyvenamojo, poilsio, sodų, garažų ir kito nekomercinio turto vertei nuo 40 tūkst. iki 200 tūkst. eurų, 0,2 proc. tarifas – iki 400 tūkst. eurų, 0,5 proc. tarifas – iki 600 tūkst. eurų, 1 proc. – visam brangesniam turtui.

Dabar gyventojų NT apmokestinamas progresiniu 0,5–2 proc. tarifu, tačiau tik nuo 150 tūkst. eurų vertės, o turintiesiems tris ir daugiau vaikų – nuo 200 tūkst. eurų.

36 proc. tarifą Finansų ministerija pasiūlė kaip vieną iš keturių GPM laiptelių – jį siūloma taikyti didžiausioms pajamoms – virš 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU).

Tuo metu mažiausią 20 proc. GPM mokėtų gaunantys iki 36 VDU, 25 proc. – 60 VDU, 32 proc. – 120 VDU.

Finansų ministras Rimantas Šadžius interviu BNS trečiadienį minėjo, kad didžioji dirbančiųjų dalis – vidurinės klasės atstovai – tarifo išaugimo nepajus.

Taip pat siūloma nuo 9 iki 21 proc. padidinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) centralizuotam šildymui, karštam vandeniui bei malkoms.

Be to, siūloma keisti kitas PVM lengvatas – knygoms, neperiodiniams leidiniams PVM tarifą mažinti nuo 9 iki 5 proc., o lengvatinį 9 proc. tarifą, taikomą apgyvendinimui, keleivių vežimui, meno ir kultūros renginiams, didinti iki 12 proc.

Ministerija taip pat siūlo pelno mokesčio tarifą didinti 1 proc. punktu iki 17 proc, o lengvatinį – iki 7 proc., išplėsti nekilnojamojo turto mokesčio bazę, 10 proc. apmokestinti visas ne gyvybės draudimo sutartis, išskyrus civilinę vairuotojų atsakomybę, įvesti saldintų gėrimų akcizą.

#GEDIMINAS ŠIMKUS#LB#VISUOTINIS#NT#MOKESTIS
#LENGVATOS#MAŽINIMAS#BANKAS