PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Spalio 17 d. 18:52

G. Nausėda kritikuoja ministro sprendimą atšaukti E. Bajarūną konsultacijoms: tai nieko nesprendžia

Lietuva

Ambasadoriaus Eitvydo Bajarūno spaudos konferencija dėl viešumoje. ELTA / Dainius Labutis

Gailė Jaruševičiūtė-MockuvienėŠaltinis: ELTA


280964

Prezidentas Gitanas Nausėda kritikuoja užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio sprendimą mobingu kaltinamą ambasadorių Eitvydą Bajarūną išsikviesti į Vilnių konsultacijoms. Šalies vadovas akcentuoja, kad šis sprendimas nieko nesprendžia, todėl, pasak jo, visų pirma, tikslingiausia buvo pradėti pilną tarnybinį patikrinimą, kuris atsakytų į visus kylančius klausimus.

„Mano nuomone – pusinis sprendimas, kuris nieko nesprendžia. Mes sakėme, kad eina kalba apie labai rimtą dalyką: eina kalba apie mūsų diplomatinės atstovybės ir visos tarnybos prestižą ir apie eina kalba konkretaus diplomato reputaciją“, – sakė G. Nausėda.

„Todėl tikslingiausiai buvo (...) pradėti pilną tarnybinį patikrinimą, kuris ir atsakytų į visus klausimus. Jeigu, šiuo atveju, ponas E. Bajarūnas nusižengė ir iš tikrųjų faktai, kurie dabar yra paskleisti viešumoje, pasitvirtins, be abejo, jo atžvilgiu gali būti pritaikytos pačios griežčiausios priemonės, įskaitant ir atšaukimą“, – akcentavo šalies vadovas.

Pasak prezidento, sprendimas atšaukti konsultacijoms E. Bajarūną sukuria neapibrėžtumą Jungtinės Karalystės ambasadoje.

„Dabar sukurti kažkokią dirbtinę pareigybę ir palikti neapibrėžtumą ambasadoje mažiausiai pusės metų laikotarpiui, tuo metu, kai D. Britanijoje turėsime daryti viską, kad pasisektų referendumas dėl daugybinės pilietybės, kad žmonės ateitų aktyviai dalyvauti ir balsuoti tiek referendume, tiek rinkimuose, mano nuomone, nėra

tinkamas sprendimas“, – sako G. Nausėda.

„Galima sakyti, kad mes sukuriame tokią ydingą situaciją, iš kurios gali būti labai sudėtinga išeiti. O svarbiausia, kad ambasadorius ir toliau gyvens su tuo šleifu, kuris jam yra dabar prikabintas“, – pabrėžia prezidentas.

Paklaustas, ar vis dar pasitiki ambasadoriumi E. Bajarūnu, šalies vadovas teigia, kad jo vertinimas yra nepasikeitęs.

„Čia yra ne ambasadoriaus sprendimas arba ambasadoriaus nusižengimas. Kol kas tai yra tik Užsienio reikalų ministerijos vadovybės sprendimas, todėl aš nematau, kad čia kažkas būtų pasikeitę“, – sakė G. Nausėda.

ELTA pirmadienį skelbė, kad sulaukusi ambasadoriaus E. Bajarūno laiško, Prezidentūra kreipėsi į Vyriausybę su prašymu atlikti nepriklausomą tarnybinį patikrinimą, ar prieš diplomatą nėra vykdomas psichologinis smurtas. Keltas ir klausimas dėl žalos ambasadoriaus reputacijai. Eltos žiniomis, ambasadorius kreipimesi taip pat prašo išsiaiškinti, kokiu būdu nevieša informacija apie jo atžvilgiu pradėtą tarnybinį patikrinimą buvo nutekinta žiniasklaidai.

Praėjus kelioms valandoms po šios informacijos paviešinimo, Užsienio reikalų ministerija pranešė, kad ministras Gabrielius Landsbergis pasirašė įsakymą, kuriuo laikinai nuo spalio 19 d. sustabdo ambasadoriaus Eitvydo Bajarūno funkcijas iki kol bus atstatytas konstruktyvus ir produktyvus atstovybės darbas.

Primename, kad abejonės dėl diplomato tinkamumo tęsti pareigas kilo po to, kai naujienų portalas „Delfi“ paskelbė, jog, šaltinių duomenimis, Užsienio reikalų ministerija (URM) sulaukė skundų dėl galimo E. Bajarūno mobingo ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.

Portalo paviešintose URM inspektorių ataskaitos detalėse kalbama apie netinkamą ambasadoriaus elgesį, jo žmonos piktnaudžiavimą ambasados resursais. Todėl siūloma spręsti dėl E. Bajarūno tinkamumo eiti pareigas.

Visgi šalies vadovas Gitanas Nausėda teigė, kad kaltinimų mobingu ir piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi sulaukęs Lietuvos ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje E. Bajarūnas yra tiesiog reiklus vadovas. Todėl, pasak prezidento, tam tikros ambasadoje kilusios įtampos ir nesutarimai – natūralūs.

Savo ruožtu užsienio reikalų ministras G. Landsbergis stebėjosi prezidento užimta pozicija dėl mobingu kaltinamo ambasadoriaus. Pasak ministro, keista, kad G. Nausėda suskubo užstoti diplomatą, prieš tai neišklausęs skundą pateikusių darbuotojų.

Ambasadoriai yra skiriami ir atleidžiami prezidento Vyriausybės teikimu ir Seimo Užsienio reikalų komiteto pritarimu.