PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2021 m. Liepos 1 d. 12:43

G. Landsbergis: paprastesnis nelegalių migrantų atpažinimas leistų užtikrinti, kad žmonės nesirinktų šio Lukašenkos turizmo maršruto

Lietuva

Mariaus Morkevičiaus nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


180359

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigia, kad efektyvesnis nelegalių migrantų, kurie patenka į Lietuvą pro Baltarusijos pasienį, atpažinimas leistų lengviau užkardyti nelegalios migracijos srautus. Todėl, pasak ministro, šiuo metu yra derinamas Vyriausybės vizitas į Turkiją ir Iraką, iš kurių ir atvyksta daugiausiai nelegalių migrantų. Pasak G. Landsbergio, šių valstybių politikai dar iki pradedant planuoti vizitą žinojo apie Baltarusijos vykdomą nelegalios migracijos politiką.

„Šis tas jiems buvo žinoma. Matyt, gebėjome per viešą erdvę problemą, su kuria susiduria Lietuva, perduoti. Tai reiškia, kad ji pasiekė ir Irako, ir Turkijos kolegų ausis. Galbūt mastas ir tam tikros priemonės, kurias, mūsų žiniomis, Baltarusijos režimas taiko, iki galo nebuvo žinomas. Turėjau galimybę tai pristatyti. Jie turėjo daug klausimų, kokių veiksmų mes šiandien imamės“, – ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo G. Landsbergis.

Visgi ministras pažymėjo, kad iki šiol Lietuvos Vyriausybė negalėjo itin plačiai aptarti šio klausimo su Turkijos ir Irako atstovais, būtent todėl ir pradėtas planuoti vizitas į šias valstybes.

„Kadangi labai skubiai gavome abudu susitikimus, jie buvo kitų daugiašalių susitikimų paraštėse, tai nebuvo galimybės išsamiai išdiskutuoti, dėl to sutarėme nedelsiant derinti skubių dvišalių vizitų su plačia delegacija galimybę ir, atrodo, kad pavyksta tą padaryti“, – sakė konservatorių pirmininkas, kartu patikslindamas, kad vizito metu planuojama susitikti ne tik su politikais, bet ir su šių šalių saugumo institucijų atstovais.

„Dabar yra derinamas vizitas su delegacija iš įvairių Vyriausybės institucijų į Turkiją ir Iraką. Tiek su Turkijos, tiek su Irako užsienio reikalų ministrais aptarėme galimybes susitikti ne tik politiniu lygiu, bet ir su pasieniečiais, saugumo institucijų atstovais ir užmegzti tiesioginį ryšį“, – teigė užsienio reikalų ministras.

G. Landsbergio teigimu, svarbiausias aspektas, kurį ketinama aptarti vizito metu, – galimybės bendradarbiauti siekiant atpažinti į Lietuvą patekusius nelegalius migrantus.

„Perdaviau ir konkrečių prašymų sąrašus abiem ministrams, ko tikimės iš jų. Mano nuomone, pats svarbiausias uždavinys šiandien yra žmonių atpažinimas. Atpažindami žmones mes galime priskirti jiems pabėgėlio statusą, ar jiems gali būti priskirtas politinio pabėgėlio statusas. Jeigu ne – mes turime siekti tų žmonių repatriacijos atgal į šalį, iš kurios jie yra išvykę“, – tvirtino G. Landsbergis.

Lietuvos diplomatijos vadovas aiškino, kad keliaujant iš Stambulo ar Bagdado oro uostų, žmonės privalo pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, o Turkija, be to, taiko ir kitas griežtas atpažinimo taisykles, tikrina biometrinius išvykstančio asmens duomenis. Tai, pasak G. Landsbergio, rodo, kad atvykstančius migrantus galima atpažinti, o pavykus sutarti dėl bendradarbiavimo su Turkija ir Iraku, asmenų identifikavimas būtų kur kas paprastesnis.

„Jeigu mums pavyktų susiderinti bendradarbiavimo principus, tuomet žmonių atpažinimas (ypatingai atvykstančių per Stambulo oro uostą) būtų kur kas paprastesnis“, – tvirtino ministras, kartu pažymėdamas, kad efektyvus migrantų atpažinimas pasiųstų žinią, jog Lietuva nėra patogi šalis nelegaliai migracijai.

„Mums svarbiausias uždavinys yra užtikrinti žmonių grįžimą atgal. Tai mažintų spaudimą ir mūsų vidaus sistemai, ir mažintų motyvaciją atvykti į Lietuvą, nes atvykimas būtų labai trumpalaikis. Sudėtingas, bet trumpalaikis atvykimas lemtų, kad žmonės tiesiog nesirinktų šito Lukašenkos turizmo maršruto“, – sakė G. Landsbergis.

ELTA