PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Lapkričio 3 d. 17:01

Fotomenininkas Valentinas Juraitis: neleisti išnykti

Marijampolė

Aukštaitiškas interjeras: dera ir sena, ir nauja. Valentino Juraičio nuotrauka

Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt


152769

Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje atidaryta fotografijų paroda „Aukštaitijos kaimų etnografija“. Jos autorius Valentinas Juraitis gimęs šalia Marijampolės esančiame Netičkampio kaime, užaugęs Marijampolėje – žurnalistas, fotomenininkas, 2005 metais jam suteiktas meno kūrėjo statusas. Jis – ilgametis Marijampolės „Sūduvos“ fotoklubo narys.

Autorius gerai žinomas jau daug metų: industriniai peizažai iš Jonavos, Uralo metalurgijos regionų, o Stalino paminklo pervežimo fotografijos buvo publikuojamos daugybėje leidinių... V. Juraičio fotografijų yra įsigiję Lietuvos, Šveicarijos, JAV muziejai, privatūs kolekcininkai. Parodos autorius yra fotožurnalo „Vyzdys“ ir svetainės www.vyzdys.com redaktorius, knygų leidėjas. Surengta parodų Vilniuje, Šiauliuose, Panevėžyje, Klaipėdoje, Marijampolėje, Vilkaviškyje, Gižuose, Gelgaudiškyje bei užsienyje – Amsterdame, Berlyne, Čikagoje, Čeliabinske ir kt. V. Juraitis yra išleidęs tarpukario Marijampolės fotomeistrų albumą „Senoji Marijampolė fotografijose“ – išėjo trys leidimai.

Šioje parodoje autorius pateikia vaizdus, kurie tarpusavyje kažkuo susiję. Galbūt tiktų žodžiai „etnografija, socialinis gyvenimas“. Tačiau jo fotografijų serijos ir fotoalbumai apie Aukštaitiją, Prūsiją, Sūduvą skiriasi, nes skiriasi regionų geografinės, istorinės sąlygos.

„Rytų Aukštaitijos kaimai“ – taip vadinasi vienas fotoalbumų. „Kalbant šia tema reikia pasakyti, kad dar mažai užfiksuota žmonių buities – iš vidaus, gyvenimo momentų. Žmonės saugo savo privatumą, bijo vagių...“ Su draugų ir bendraminčių pagalba fotografui pavyksta prisijaukinti herojus, nufotografuoti iš vidaus jų namus, kur kepami blynai, ir tvartus, kuriuose bliauna avys ir ožkos...

Senųjų pastatų ir jų šeimininkų įamžinimas fotografijose – vertinga ir nykstanti informacija. Autorius sau kelia tikslą parodyti namo šeimininkus ir erdvę, kurioje pragyveno kelios jų giminės kartos, kur beveik kiekvienas daiktas mena senuosius gyvenimus, atskleidžia savitą aukštaitišką stilių. Šio projekto tikslas – užfiksuoti Šalčininkų,Vilniaus, Švenčionių, Ignalinos rajonų senuosius gyvenamuosius namus, gatvinius kaimus ir išleisti fotoalbumą, pasakojantį apie Rytų Aukštaitijos nekilnojamąjį kultūros paveldą ir perduoti ateities kartoms, sudaryti sąlygas visuomenei jį pažinti ir naudotis.

Kaip ir daugeliui, Valentinui skaudu, kad nyksta lietuviški kaimai. Neatlaiko XXI a. iššūkių. Tačiau jis mano, kad yra būdas išsaugoti kaimiškųjų namų tapatybę. Tausoti etnografinius pastato bruožus, jame įrengti būtiniausius šiuolaikinius patogumus. Bet ne griauti, griauti...

Paroda Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje veiks iki lapkričio 25 dienos