Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Edvardas Tamošiūnas
Fotografijos muziejus Fotografijos muziejusŠaltinis: Etaplius.lt
Fotografijos muziejuje Šiauliuose atidaryta paroda intriguojančiu pavadinimu „Dekoduoti RAF“, pasakojanti apie Lietuvoje dislokuotų Nato oro pajėgų kario kasdienybę.
Parodoje eksponuojamos dokumentinės fotografijos atskleidžia kario dienos – darbo, poilsio, laukimo ir atokvėpio – akimirkas. Darbai kviečia žiūrovą pasižvalgyti po saugomą ir nuo civilių atribotą vietą bei patirti jai būdingą nuotaiką – lakoniškumą, monotoniją, pasivaikščioti tarp baltų konteinerių, kurie yra tapę laikina karių darbo ir poilsio vieta, patyrinėti naikintuvus, kuriuos atlydėjo beveik 150 britų komanda, užtikrinanti griausmingųjų orlaivių sėkmingą skrydį. Šioje parodoje nėra nuotraukų iš viešų renginių, paradų, švenčių, kuriose dažniausiai matome karius – fotografijos kalba apie oro pajėgų kario rutiną, kitokią nei mūsų.
Projektą kartu su Britų Karališkosiomis oro pajėgomis (angl. Royal Air Force – RAF) atliekančiomis Nato oro policijos misiją Lietuvoje, įgyvendinęs Fotografijos muziejus subūrė tris kūrėjus – Iain‘ą Curlett‘ą, fotografą dirbantį RAF ir nuolatos dokumentuojantį karių gyvenimą, bei šiauliečius fotografus – Rolandą Parafinavičių ir Edvardą Tamošiūną. Pastarieji autoriai buvo pakviesti į karines paslaptis saugančią teritoriją užfiksuoti karių kasdienybės momentų.
Liepos 30 d. įvykusiame parodos atidaryme dalyvavo Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, Britų ambasadorius Brian Olley, Britų Karališkųjų oro pajėgų pulkininkas leitenantas Stu Gwinnutt bei gausus būrys NATO oro policijos misiją atliekančių karių bei miestiečių. Renginio metu projekto iniciatorė, RAF viešųjų ryšių atstovė Helen Davies atviravo, kad vaikštinėdama Šiaulių mieste pastebėjo didelį pastatą stovintį vienų iš pagrindinių miesto gatvių kampe, o sužinojusi, kad tai Fotografijos muziejus, užsidegė idėja pradėti bendrą fotografinį projektą. Pulkininkas leitenantas Stu Gwinnutt džiaugėsi, kad šis projektas buvo įgyvendintas ir sulaukė susidomėjimo, o parodos atidarymas tapo tikra švente, kurioje susitiko miestiečiai ir misiją atliekantys kariai.
Anot parodos koordinatorių Eglės Šukytės-Banienės ir Sigitos Kupscytės spontaniškai gimusi projekto idėja ir itin trumpas RAF misijos Šiauliuose laikas jai įgyvendinti tapo nemažu, bet prasmingu iššūkiu, suartinančiu miesto bendruomenę su čia tarnaujančiais kariais iš užsienio. Prisimindamos projekto įgyvendinimą, jo koordinatorės neslepia, kad dėl įvairių saugumo reikalavimų iš pirmo žvilgsnio paprasti organizaciniai procesai tapdavo gerokai sudėtingesni dėl gausybės derinimų.
Muziejaus atstovės atvirauja: „Pirmą kartą susitikus su Britų Karališkųjų oro pajėgų pareigūne Helen Davies ir pasikalbėjus supratome, kad mes labai mažai žinome apie karinę misiją atliekančius karius, o pastarieji menkai pažįsta miestą, šalį ir vietos žmones, todėl pasirodė prasminga įgyvendinti tokį projektą tuo labiau, kad iki šiol nieko panašaus nebuvo daryta“.
Koordinatorės prisimena, kad pradėjus derinti projektinius klausimus, susirašinėjimai su RAF komanda vyko el. laiškais, kurie buvo nuasmeninti ir koduotais pavadinimais. Būtent tai ir kitos saugumo taisyklės, kurių laikosi kariai, neišvengiamai lydėjo visą organizacinį procesą ir įkvėpė parodos pavadinimui – „Dekoduoti RAF“. Fotografijos pasitelkiamos siekiant perteikti, kas slepiasi už kario uniformos, karinių reglamento ir užčiuopti žmogiškas emocijas, pažinti žmogaus-kario portretą.
Parodoje išvysite ne tik fotografijas, bet ir Fotografijos muziejaus studijoje nufilmuotą filmuką, kuriame kariai atsakinėja į iš anksto jiems nežinomus klausimus apie save ir miestą bei šalį, tapusią trumpa jų tarnybos stotele, sužinosite, kokius lietuviškus žodžius jie jau moka, koks buvo pirmasis įspūdis atvykus į Šiaulius, kas sunkiausia, dirbant karinėse oro pajėgose, kokie jiems atrodo Lietuvos žmonės, kokią kitą profesiją pasirinktų jei netarnautų oro pajėgose.
Parodos organizatoriai džiaugiasi galėję nutildyti naikintuvų gausmą danguje parodos atidarymo vakarą ir karius bei miestiečius pakviesti susitikimui ir dialogui kultūrinėje erdvėje.
Paroda veiks iki 2020 m. rugsėjo 6 d.
Projekto iniciatoriai ir organizatoriai:
Fotografijos muziejus
Britų Karališkosios oro pajėgos
Projektą remia Jungtinės Karalystės ambasada.