Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Po metų Dangės upė Klaipėdoje pasipuoš dar viena iš esmės atnaujina krantine ties Danės skveru. Lietuvos šimtmečiui dedikuotas, daug kartų viešai aptartas projektas priešais miesto simbolį barkentiną „Meridianas“, tikimasi, taps nauju traukos objektu tiek vietos žmonėms, tiek turistams.
Skvere bus daug naujovių
„Miesto vizijoje rekonstruojamas Danės skveras - patraukli, įvairaus amžiaus žmonių pamėgta vieta. Pilnas žalumos ir gėlynų miesto parkas, kur sudarytos sąlygos įvairiai laisvalaikio veiklai. Vieta, kur skiriami susitikimai, rengiamos iškylos, kur galima pasidžiaugti gamta nepabėgus iš miesto. Savivaldybės rūpestis - siekti, kad visi suplanuoti darbai būtų atliekami kokybiškai ir laiku“, - sakė Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis, pastebėjęs, kad bent kol kas didžiuliai krantinių tvarkymo darbai vyksta taip, kaip suplanuota.
Projekte numatyta rekonstruoti buvusią nepatrauklią Danės upės krantinę, sutvarkyti skverą atnaujinant dangas, skvero želdinius, inžinerinius tinklus, įrengiant apšvietimą, mažąją architektūrą, performuojant krantinės prieigų teritoriją, - teigia Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos vyriausiasis patarėjas Gintaras Dovidaitis.
„Rekonstruojamos Danės upės krantinės nuo Biržos tilto iki buvusio TEO pastato, atnaujinamas pėsčiųjų takas palei krantinę, taip pat pėsčiųjų takai skvere, rengiami lietaus nuotekų, vandentiekio, elektros, apšvietimo, ryšių tinklai, įrengiama aptverta vaikų žaidimų aikštelė su danga, įrengiamas riedlenčių parkas (skate zona), velodromas, atnaujinama veja, įrengiami mažosios architektūros elementai - suoliukai, gultai, šiukšliadėžės, lauko gėlinės ir gėlynai ir ne tik“, - sakė G. Dovidaitis.
Pasak jo, skvere bus suformuotos ir stilizuotos kalvos ramiam šeimų poilsiui, kurios kartu apsaugos ir nuo aplinkinio triukšmo. Taip pat bus įrengtas fotodinaminis muzikinis fontanas su projekcinėmis vaizdų instaliacijomis, erdvės menininkams.
Skvere numatoma pasodinti 56 medžius, 91 krūmą, 620 metrų gyvatvorės, 100 kvadratinių metrų gėlynų. Nuo Herkaus Manto gatvės iki buvusio TEO pastato formuojamos dvi kryptys - takai: centrinis, skirtas istorinei atminčiai, ir palei krantinę - skirtas ramiam poilsiui. Abu takai užsibaigs aktyvaus poilsio zona, skirta vaikams, jaunimui bei šeimoms.
Kadangi Danės skverą numatoma dedikuoti valstybės atkūrimo šimtmečiui, skvere bus įrengta vadinamoji laiko juosta, kuri įprasmins Klaipėdos miesto šimtmetį nuo 1918 metų, atspindės svarbiausius Klaipėdos miesto įvykius“, - tikina G. Dovidaitis.
Kas jau padaryta?
Pasak G. Dovidaičio, statybos darbai Danės skvere kol kas vykdomi laikantis numatyto grafiko, tad ir karantinas jokios didesnės įtakos neturėjo.
„Šiuo metu krantinės tvirtinamos plieniniais įlaidais. Jau sutvirtinta daugiau nei pusė krantinių. Taip pat pakloti ryšių tinklai Danės upės dugnu, skvere tiesiami lietaus nuotekų, vandentiekio, elektros tinklai. Įrengiami tako pagrindai rytinėje skvero dalyje, riedlenčių parkas, velodromas“, - sakė jis.
Centrinėje skvero dalyje iškasta tranšėja, rasti seni pamatai. Todėl darbai šioje vietoje yra sustabdyti, nes laukiama radinių architektūrinio vertinimo.
„Rangovo užsakymu vykdomi archeologiniai tyrimai. Ką daryti su atkastais pamatais, spręs Vilniuje esanti Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba. Tai turi įtakos kai kuriems inžinerinių tinklų darbams, tačiau rangos darbai vyksta pagal grafiką. Šiandien užaktuota darbų už 1,6 mln. eurų„, - teigė G. Dovidaitis.
Jis patikino, kad rangos darbus planuojama baigti kaip ir buvo numatyta - 2021 metų liepos 6 dieną. Sutartyje yra numatyta galimybė, jei prireiks, pratęsti darbų terminą 6 mėnesiams. Bendra projekto vertė - 11,5 mln. eurų.
Šimtmečio skverą įprasmins laiko juosta
Rekonstruojamas skveras turės aiškų akcentą - dedikaciją Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Teigiama, kad laiko juosta įprasmins ne tik Lietuvos, bet ir Klaipėdos miesto raidos 1918-2018 m. svarbiausius įvykius, lėmusius esminius pokyčius. Laiko juostą planuojama įrengti centriniame take.
Pasak istoriko profesoriaus dr. Vyganto Vareikio, diskusijų dėl datų parinkimo laiko juostai netrūko. Jo teigimu, tai įvyko dėl to, kad Klaipėda Lietuvos valstybės dalimi tapo tik po 1923 metų. O laiko juosta pradedama nuo 1918-ųjų metų.
Kitas laiko juostos blokas - 1923-1939 metai, dar žinomas kaip tarpukario metas. Toliau - pirmasis pasaulinis karas (1939-1945 m.). 1939 m. Hitlerio sprendimu Klaipėdos kraštas buvo perduotas Trečiajam reichui.
1945 m. į uostamiestį įžengė Raudonoji armija, tad, kaip teigiama, taip pasibaigė ir senosios Klaipėdos istorija. Dar vienas blokas - sovietmetis (nuo 1945 iki 1990 metų). Paskutinis blokas - įvykiai nuo 1990 metų iki šių dienų.
„Koncepcija tokia, kad skveras nebūtų tik gamtinis, skirtas poilsiui. Norėjosi šiame skvere matyti ir istorinių akcentų. Juolab pats skveras, kaip ir visa Danės krantinės antroji pusė, buvo suniokoti karo. Ko nesunaikino karas, pribaigė tie, kurie atėjo 1945 metais. Dėl to skveras prieš rekonstrukciją buvo tuščias. Prieš karą jis tikrai toks nebuvo“, - sakė V. Vareikis.
Jis patikino, kad Klaipėdoje daugiau tokių analogų, kaip būsima laiko juosta Danės skvere, nėra.
Sprendimai - saugūs
Ir nors Danės skverą ruošiamasi atnaujinti iš esmės, jau dabar pasigirsta kai kurių miestiečių nuomonė, kad įrengti terasiniai laiptai iki upės bus nesaugūs.
Pasiteiravus vietos architektų, ar iš tiesų toks sprendimas prasilenkia su saugumo reikalavimais, sulaukta konkretaus tokį teiginį paneigiančio atsakymo.
„Kategoriškai nesutinku, kad toks sprendimas yra nesaugus. Kaip tik tai yra labai populiarus dalykas. Koks saugumas? Nusileidi laiptais ir atsisėdi prie vandens. Pietų krantinė, į saulės pusę - tai puikus laisvalaikio praleidimas.
Mano supratimu, tai nėra blogai, saugumo požiūriu nėra problemų. Dėl saugumo neretai perlenkiame. Jeigu pažiūrėtume į pavyzdžius Vakarų šalyse, ten žmogus irgi turi galvoti. Gatvių juk neatitveriame barjerais? Gal tada užtverkime visas gatves?“ - retoriškai klausė žinomas uostamiesčio architektas Edmundas Andrijauskas. Tačiau jis būgštauja, kad projekte numatyta labai daug visko, galimai per daug.
Visko per daug nebus
Danės skvero rekonstrukcijos pabaigos laukiantys senamiesčio gyventojai nemano, kad atnaujintoje erdvėje visko bus per daug.
„Dėl „visko per daug“ nesutikčiau kategoriškai. Architektai turi savo subtilų pojūtį vertindami proporcijas. Piliečiams buvo svarbu matyti, kad bus fontanas, aikštelė, didžiulė pietinė terasa pasisėdėjimui, sutvarkyti takai. Vienas pagrindinių lūkesčių - kad nenurėžtų pavėsį suteikiančių medžių„, - sakė Senamiesčio seniūnaitis Renaldas Kulikauskas.
Jo teigimu, šiuo metu dėl vykdomų darbų senamiesčio gyventojai jokių nepatogumų nejaučia.
Potencialus traukos objektas
Ar Danės skveras anksčiau sulaukdavo didelio turistų srauto? Pasak Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro direktorės Romenos Savickienės, įvardyti konkrečius skaičius būtų sudėtinga. Tačiau ir paneigti fakto, kad skvere turistų nebūdavo, negalima.
„Bet kuriuo atveju turistus traukia jau vien tai, kad Danės skvero pradžioje yra paminklas vieningai Lietuvai „Arka“, o kitoje pusėje - Žvejo skulptūra, rotušė. Dažnas svečias palei Danės krantinę nueidavo iki Skulptūrų parko, Prano Domšaičio galerijos, Laikrodžių muziejaus“, - neabejoja R. Savickienė.
Pasak jos, vanduo traukia žmones.
„Buvimas šalia vandens traukia ir turistus. Danėje gali pamatyti „Meridianą„, žmones, irkluojančius, minančius vandens dviračius. Be jokios abejonės, skvere ilsėdavosi vietiniai klaipėdiečiai. Vykdavo ir šventės, ir mugės. Tos krantinės ir parkeliai miesto centre yra traukos objektai. Ateityje, kai aikštė bus rekonstruota, esu 100 procentų tikra, kad ten ir mamos su vaikais, ir vyresnio amžiaus žmonės, ir svečiai leis laiką„, - sakė R. Savickienė.
Ji neabejoja, kad po rekonstrukcijos Danės skveras gali tapti vienu iš senamiesčio traukos objektų.
„Vakarų ekspreso“ ir Klaipėdos miesto savivaldybės inf.