PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Gegužės 21 d. 10:15

Finansų ministerija siūlo 10 tūkst. eurų NT „grindis“ pirmam būstui (papildyta)

Lietuva

Būstas / Pixabay

Ūla KlimaševskaŠaltinis: ELTA.LT


363135

Seimui antradienį grąžinus tobulinti nekilnojamojo turto (NT) mokesčio projektą, Finansų ministerija jį koreguoja ir siūlo nustatyti 10 tūkst. eurų „grindis“ pirmajam būstui tuo atveju, jeigu sprendimo nepriimtų pačios savivaldybės.

Tai numatyta trečiadienį ministerijos registruotame mokesčio projekte, kuris bus svarstomas Vyriausybės posėdyje, o Seimui pakartotinai teikiamas, kaip buvo skelbta, ketvirtadienį.

Siūloma, kad, savivaldybių taryboms iki gruodžio mėnesio nepriėmus sprendimo dėl pirmo būsto „grindų“ ir tarifų, nuo 2026-ųjų jų teritorijose nuo 10 tūkst. eurų pirmo būsto vertės galiotų progresinis mokesčio tarifas intervale nuo 0,1 iki 1 proc.

Pirmajam iki 450 tūkst. eurų vertės būstui būtų nustatyta 50 proc. mokesčio lengvata, taip pat 75 proc. lengvata tris ar daugiau vaikų arba vaiką su negalia auginantiems gyventojams.

Ministerija antradienį parlamentui siūlė projektą, kad savivaldybės savo nuožiūra pirmajam gyventojų būstui galėtų nustatyti neapmokestinamą kartelę, nuo kurios būtų skaičiuojamas mokestis, o mokesčio tarifus – intervale nuo 0,1 iki 1 proc.

Finansų ministerija taip pat siūlo, kad likusiam nekomerciniam NT taikomos „grindys“ būtų didesnės nei pasiūlyta dabar – nuo 50 tūkst. eurų jo vertės vienam asmeniui.

50-200 tūkst. eurų vertės turtui mokesčio tarifas siektų 0,1 proc., 200-400 tūkst. eurų vertės – 0,2 proc., 400-600 tūkst. eurų – 0,5 proc., brangesniam nei 600 tūkst. eurų – 1 proc.

Seimui ministerija siūlė likusio nekomercinio NT neapmokestinti iki 20 tūkst. eurų vertės, o ją viršijus tarifus taip pat taikyti intervale nuo 0,1 iki 1 proc.

Tiesa, šį apmokestinimą visam nepagrindiniam gyventojų būstui siūloma taikyti iki 2030 m. ir visas šias pajamas iki to laiko skirti į Gynybos fondą. Pajamos iš pirmojo būsto apmokestinimo būtų skiriamos į savivaldybių biudžetus.

Komercinį NT apmokestinti siūloma taip pat, kaip ir dabar, tačiau nustatyti ir papildomą 0,2 proc. tarifą – jo pajamos bus skiriamos gynybai.

Apleistas ar neprižiūrimas NT turtas būtų apmokestinamas 4 proc. mokesčio tarifu.

Seime, antradienį Finansų ministerijai grąžinusiam tobulinti NT mokesčio projektą, pirmą balsavimą įveikė pelno mokesčio kėlimas, gyventojų pajamų apmokestinimo pokyčiai, „cukraus“ mokesčio įvedimas, kai kurių pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų atsisakymas.

Ketvirtadienį į Seimą taip pat turėtų grįžti ne gyvybės draudimo mokesčio, vadinamojo saugumo įnašo, projektas.

Skaičiuojama, jog, priėmus visus mokestinius siūlymus į valstybės ir savivaldybių biudžetus kitąmet papildomai būtų surenkama 248,7 mln. eurų, o 2027 m. – 624,6 mln. eurų.

Dalis papildomų pajamų turėtų būti skirta krašto apsaugai finansuoti – gynybai kitąmet planuojama sukaupti papildomai 306 mln. eurų, 2027 m. – 523,6 mln. eurų.

#NT#RIMANTAS ŠADŽIUS#MOKESČIAI