PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Balandžio 16 d. 10:41

Finansų ministerija registravo mokesčių pertvarkos projektą: siūlo keturis GPM laiptelius (papildyta)

Lietuva

Gyventojų pajamų mokestis / Julius Kalinskas/ELTA

Žygimantas ŠilobritasŠaltinis: ELTA


356449

Trečiadienį Finansų ministerija registravo mokesčių pertvarkos projektą. Vienas iš projekte numatytų siūlymų – keturios gyventojo pajamų mokesčio (GPM) tarifo kategorijos, priklausomos nuo pajamų dydžio.

Projekte numatoma, kad metinėms pajamoms iki 36 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) būtų taikomas 20 proc. tarifas, pajamoms nuo 36 iki 60 VDU – 25 proc., nuo 60 iki 120 VDU – 32 proc. tarifas. Panašiais apmokestinimo planais valdantieji dalinosi jau anksčiau.

Ketvirtasis, naujai siūlomas tarifas, paliestų gyventojus uždirbančius virš 120 VDU ir siektų 36 proc.

Kaip rašoma projekte, šie tarifai bus taikomi atsižvelgiant į bendrą metinę visų rūšių pajamų sumą, išskyrus pajamas iš dividendų. Preliminarus šių pakeitimų fiskalinis poveikis – 257,5 mln. eurų.

Taip pat siūloma išlaikyti lengvatinį 15 proc. tarifą pajamoms, bei ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokoms, jei šios neviršija 12 VDU. Projekte siūloma toliau taikyti 5 proc. tarifą pajamoms iš netauriųjų metalų pardavimo, neviršijančioms 12 VDU.

Be to projekte numatoma, kad 2 proc. visų valstybės ir savivaldybių biudžetų GPM pajamų būtų automatiškai pervedama į Gynybos fondą. Ministerijos skaičiavimais, jei pakeitimai būtų priimti, 2026 m. Gynybos fondas būtų papildytas 153,3 mln. eurų, o 2027 m. – 170,6 mln. eurų.

Pelno mokestį siūloma didinti 1 proc.

Taip pat registruotame mokesčių pakeitimų pakete siūloma 1 proc. didinti standartinį pelno mokesčio tarifą – iki 17 proc., o lengvatinį – iki 7 proc. Skaičiuojama, kad tai sugeneruotų 111,5 mln. eurų pajamų nuo 2027 m.

Kartu su šiuo mokesčiu numatomos ir investicijų ir verslumo skatinimo priemonės, nuo 1 iki 2 metų prailginant pelno mokesčio „atostogas“ naujai įkurtam verslui, kas biudžetui kainos 4 mln. eurų.

Taip pat būtų įvedamas tam tikro ilgalaikio turto įsigijimo kainos atskaitymas nuo apmokestinamo pelno, taip skatinant investuoti į produktyvumą. Anot ministerijos, tai trumpuoju laikotarpiu biudžetui kainos 85,3 mln. eurų, tačiau tolimesnėje ateityje to poveikis bus neutralus.

Be to siūloma leisti apskaičiuojant apmokestinamąjį pelną atskaityti iki 2,5 tūkst. eurų per mokestinį laikotarpį pagal sudarytas trišales sutartis mokamas stipendijas studentams, kurie baigę mokyklą įgys aukštąjį išsilavinimą gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ar matematikos srityse. Būtų leista skirti stipendijas ir tyrėjams, vykdantiems mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros projektą.

#MOKESČIAI#GPM#SEIMAS