Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Finansai / Pixabay
BNS.LTŠaltinis: BNS.LT
Palyginti su balandžio viduryje pateiktu pirminiu variantu, iš dalies keičiami gyventojų pajamų mokesčio (GPM), nekilnojamojo turto (NT) mokesčio ir saldintų gėrimų akcizų bei kai kurie kiti projektai.
Pataisas Vyriausybė turėtų svarstyti trečiadienį, o jiems iki liepos 1 dienos pritarus Seimui pakeitimai įsigaliotų nuo kitų metų.
Nekilnojamo turto (NT) mokestis
Siūloma savivaldybėms leisti pačioms nustatyti NT mokesčio grindis nuo 20 tūkst. iki 80 tūkst. eurų ir atitinkamai nuo 40 tūkst. iki 160 tūkst. bendrasavininkiams.
Iki savivaldybės nustatytos minimalios vertės pirmas būstas nebūtų apmokestinamas. Ją viršijančiai daliai iki 200 tūkst. eurų būtų taikomas 0,1 proc., nuo 200 tūkst. iki 400 tūkst. eurų – 0,2 proc., nuo 400 tūkst. eurų iki 600 tūkst. eurų – 0,5 proc., o virš 600 tūkst. eurų – 1 proc. tarifai.
Iki šiol ministerija siūlė NT mokestį vienam asmeniui taikyti nuo 40 tūkst. eurų būsto vertės, o šeimai – nuo 80 tūkst. eurų.
NT mokestis už pagrindinį būstą iki 450 tūkst. eurų vertės, kaip siūlyta ir anksčiau, būtų mažinamas 50 proc., o auginantiems tris ir daugiau vaikų iki 18 metų ar vaiką su negalia – 75 procentais.
Jei mokestis sieks iki 5 eurų, jis nebūtų mokamas – tokia nuostata siūlyta ir anksčiau.
Kitas NT iki 20 tūkst. eurų vertės nebūtų apmokestinamas, o didesnės vertės – būtų apmokestinamas taip pat, kaip ir pirmas būstas.
Apleistas ar neprižiūrimas NT būtų apmokestinamas 4 proc. tarifu.
Komercinio NT apmokestinimas nekeičiamas – jam būtų taikomas 0,5–3 proc. tarifas, jį nustatytų savivaldybės. Kaip ir anksčiau, jį siūloma apmokestinti papildomu 0,2 proc. tarifu, jo lėšos būtų skirtos Gynybos fondui.
Mokesčiui skaičiuoti naudojamą NT rinkos vertę siūloma keisti kas trejus metus, o ne kas penkerius, kaip dabar.
Taip pat siūloma penkerius metus neapmokestinti žemės ūkio veiklą nutraukusių fizinių ir juridinių asmenų NT, naudoto ūkinei veiklai.
Lėšos, gautos už pagrindinį būstą, atitektų savivaldybėms, už kitą NT – į Gynybos fondą.
Gyventojų pajamų mokestis (GPM)
Finansų ministerija pasiūlė tris 20–32 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifus.
Anksčiau didžiausioms – virš 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU, apie 276 tūkst. eurų) – pajamoms siūlyta nustatyti ir ketvirtą – 36 proc. tarifą.
Dabar siūloma, kad metinėms pajamoms iki 36 VDU (apie 83 tūkst. eurų) būtų taikomas 20 proc. tarifas, nustatant kai kurias išimtis, iki 60 VDU (apie 138 tūkst. eurų) – 25 proc. tarifas, o virš 60 VDU – 32 procentų.
Tokie GPM tarifai būtų taikomi bendrai metinei visų rūšių pajamų sumai, išskyrus dividendus ar tantjemas, ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokas, pajamas, gautas už anksčiau nei prieš 10 įsigytų akcijų ar pajų pardavimą (ne per investicinę sąskaitą), pasibaigus gyvybės draudimo sutarčiai arba ją nutraukus, iš pensijų fondo gautą išmoką.
Šioms pajamoms būtų taikomas 15 proc. GPM tarifas.
Taip pat siūloma apmokestinti tik 350 eurų per metus viršijančią darbuotojo naudą, kai darbdavys apmoka savanorišką sveikatos draudimą.
Anksčiau siūlyta apmokestinamoms išlaidoms priskirti visą darbuotojų naudą, kai darbdavys sumoka už sveikatos draudimą.
„Cukraus mokestis“
Siūloma akcizais apmokestinti saldintus gėrimus, turinčius tik pridėtinių cukrų, kurių kiekis 100 mililitrų gėrimo viršija 2,5 gramo, arba turinčius saldiklių pagal cukrų kiekį juose.
Gėrimai, kuriuose yra natūralių cukrų, pavyzdžiui, iš vaisių ar pieno, nebūtų apmokestinti.
Saldintiems gėrimams, kurių 100-te mililitrų yra 2,5–8 gramai cukraus, siūloma nustatyti 7,4 cento litrui tarifą, o jeigu yra daugiau nei 8 gramai – 21 centą.
1,05 euro už litrą, arba 4,3 euro už kilogramą tarifai siūlomi gėrimų koncentratams.
Anksčiau siūlyta apmokestinti saldintus gėrimus, kurių 100 mililitrų cukraus arba saldiklių kiekis viršija 5 gramus, taip pat energinius gėrimus, nepriklausomai nuo cukraus kiekio.
Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) pakeitimai
Kaip ir planuota anksčiau, siūloma nuo 9 iki 21 proc. padidinti PVM centralizuotam šildymui, karštam vandeniui bei malkoms.
Be to, siūloma keisti kitas PVM lengvatas – knygoms, neperiodiniams leidiniams PVM tarifą mažinti nuo 9 iki 5 proc., o lengvatinį 9 proc. tarifą, taikomą apgyvendinimui, keleivių vežimui, meno ir kultūros renginiams, didinti iki 12 procentų.
Draudimo sutarčių apmokestinimas
Kaip ir anksčiau, siūloma 10 proc. tarifu apmokestinti visas ne gyvybės draudimo sutartis, išskyrus civilinę vairuotojų atsakomybę.
Siūloma mokestį taikyti nuo 2026 metų sausio 1 dienos sudarytoms, pratęstoms ar pakeistoms sutartims, jeigu iki Saugumo įnašo įstatymo įsigaliojimo dienos sudaryta sutartis būtų pakeista jau jam įsigaliojus ir jeigu tai būtų susiję su nauja įmoka.
Pelno mokestis
Kaip ir anksčiau, siūloma standartinį pelno mokesčio tarifą didinti 1 proc. punktu iki 17 proc., o lengvatinį – taip pat 1 proc. punktu iki 7 procentų.
Planuojama surinkti 600 mln. eurų per metus
Priėmus siūlomą mokesčių pakeitimų paketą, 2026 metais planuojama į valstybės ir savivaldybių biudžetus papildomai surinkti 248,7 mln. eurų, 2027 metais – 624,6 mln. eurų.content_copy
Valstybės gynybai finansuoti kitąmet papildomai planuojama sukaupti 306 mln. eurų, o 2027 metais – 523,6 mln. eurų, teigia ministerija.
Šie skaičiavimai nesikeičia nuo ankstesnių, pateiktų balandžio viduryje.
Gynybos fondą papildytų lėšos, gautos iš draudimo sutarčių mokesčio, padidinto pelno mokesčio, 2 proc. viso surenkamo gyventojų pajamų mokesčio, taip pat iš plečiamos nekilnojamojo turto mokesčio bazės bei saldintų bei energinių gėrimų.