PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Gegužės 12 d. 16:47

Finansų ministerija nekeičia ankstesnių siūlymų dėl pridėtinės vertės mokesčio  lengvatų mažinimo ar naikinimo

Lietuva

Šildymo kompensacija. Eltos nuotr.

Vygantas TuzasŠaltinis: ELTA


361330

Finansų ministerija pirmadienį įregistravo atnaujintus pridėtinės vertės mokesčio (PVM), saugumo įnašo bei pelno mokesčio įstatymų pakeitimo siūlymus – jie lieka tokie patys, kaip anksčiau.

Siūlomų PVM įstatymo pakeitimų projektas reikšmingai nesikeitė – išliko siūlymas atsisakyti lengvatinio tarifo taikymo šildymui ir karštam vandeniui bei malkoms.

Anksčiau skelbtais Finansų ministerijos duomenimis, tokios lengvatos atsisakymas sugeneruotų 65,1 mln. eurų.

Projekte taip pat toliau siūloma padidinti lengvatinį PVM tarifą, taikomą apgyvendinimo, keleivių vežimo paslaugoms bei meno ir kultūros įstaigų, renginių lankymui nuo 9 iki 12 proc. Ministerijos duomenimis, to finansinė nauda – 20,1 mln. eurų.

Ministerija ir toliau siūlo sumažinti knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams taikomą lengvatinį PVM tarifą nuo 9 proc. iki 5 proc.

Projekte teigiama, kad toks PVM tarifų pakeitimas bendrai sugeneruotų 80,5 mln. eurų.

Nesikeičia ir siūlymas 1 proc. didinti standartinį pelno mokesčio tarifą – iki 17 proc., o lengvatinį – iki 7 proc. Anksčiau buvo suskaičiuota, kad tai sugeneruotų 111,5 mln. eurų pajamų nuo 2027 m.

Kartu su šiuo mokesčiu numatomos ir investicijų ir verslumo skatinimo priemonės, nuo 1 iki 2 metų prailginant pelno mokesčio „atostogas“ naujai įkurtam verslui.

Taip pat būtų įvedamas tam tikro ilgalaikio turto įsigijimo kainos atskaitymas nuo apmokestinamo pelno, taip skatinant investuoti į produktyvumą. Anot ministerijos, tai trumpuoju laikotarpiu biudžetui kainos 85,3 mln. eurų, tačiau tolimesnėje ateityje to poveikis bus neutralus.

Be to, siūloma leisti apmokestinamąjį pelną sumažinti dėl stipendijų, kurios mokamos trišales sutartis sudariusiems studentams, kurie baigę mokyklą įgys aukštąjį išsilavinimą gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ar matematikos srityse.

Būtų leista skirti stipendijas ir tyrėjams, vykdantiems mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros projektą. Didžiausia suma, kuria galėtų sumažėti apmokestinamasis pelnas – 2,5 tūkst. eurų.

Siūlomas Saugumo įnašo įstatymas taip pat iš esmės nesikeičia – draudimo įmokoms pagal ne gyvybės draudimo sutartis ir toliau siūloma taikyti 10 proc. mokestį.

Tiesa, anksčiau teiktame mokesčių pertvarkos projekte išimtis buvo numatyta civilinei transporto priemonių vairuotojų atsakomybei, tačiau šį pirmadienį įregistruotame siūlyme patikslinta, kad 0 proc. saugumo įnašo tarifas būtų taikomas tik transporto priemonėms, kurios nėra naudojamos ūkinei veiklai vykdyti.

Ministerijos siūlymu, priėmus pakeitimus, būtų mokama už kalendorinį ketvirtį sudarytose (pratęstose, pakeistose, jei keičiasi ir draudimo įmoka) sutartyse nurodytos bendros įmokų sumos. Vadinamąjį saugumo įnašą mokėtų visi Lietuvoje veikiantys draudikai nuo ne gyvybės draudimo sutartyse nurodytos bendros draudimo įmokų sumos.

Šiuos projektus Vyriausybė ketina svarstyti trečiadienio posėdyje.

#MINISTERIJA#PVM#LENGVATA