PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Balandžio 8 d. 19:38

Fiksuota mažiausia šiemet didmeninė elektros kaina

Lietuva

pixabay.com nuotr.

EtapliusŠaltinis: ELTA


297422

Praėjusios savaitės vidutinė didmeninė elektros kaina „Nord Pool“ biržoje mažėjo 11 procentų. Kaip pirmadienį pranešė šalies elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“, tai buvo mažiausia savaitinė kaina šiais metais.

„Litgrid“ duomenimis, balandžio 1–7 dienomis vidutinė didmeninė elektros energijos savaitės kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonoje, palyginti su ankstesne savaite, mažėjo 11 proc., nuo 56 iki 50 eurų už megavatvalandę (MWh). Latvijoje ir Estijoje vidutinė didmeninė elektros kaina buvo tokia pati, kaip Lietuvoje.

„Savaitė prasidėjo saulėtu laisvadieniu, fiksavome saulės jėgainių generacijos rekordą ir mažą suvartojimą. Balandžio 1 dieną 14 valandą saulės elektrinės pagamino net 678 MW. Po pietų skirstomajame tinkle fiksuota itin didelė elektros gamyba, todėl iš perdavimo tinklo į skirstomąjį tinklą perduotas rekordiškai mažas energijos kiekis – vos 233 MW“, – išplatintame pranešime cituojama „Litgrid“ Rinkos plėtros skyriaus vadovė Aistė Krasauskienė.

„Pirmadienį vidutinė elektros kaina Lietuvoje siekė 34 Eur/MWh. Savaitei įsibėgėjus, mažiau vėjuoti ir apniukę orai lėmė, kad elektros kainos augo, o aukščiausia valandinė kaina ketvirtadienį pasiekė 250 Eur/MWh. Sekmadienį vėjuoti ir saulėti orai į Lietuvą atnešė neigiamas elektros kainas ir 15 valandą elektra kainavo –10 Eur/MWh, o paros vidutinė kaina buvo vos 7,8 Eur/MWh“, – pridūrė A. Krasauskienė.

Savo ruožtu energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas sako, kad elektros kainų mažėjimą „Nord Pool“ regione praėjusią savaitę lėmė 50 proc. išaugusi vėjo energijos gamyba Šiaurės šalyse.

„Elektros kainų mažėjimui Baltijos šalyse įtakos turėjo didesnė atsinaujinančių energijos išteklių gamyba regione. Nors saulės elektrinėse pagaminamos elektros energijos kiekis sumažėjo 22 proc., tai kompensavo 11 proc. išaugusi hidroenergijos gamyba ir 9 proc. didėjusi vėjo energijos gamyba. Be to, energijos srautai į Baltijos šalis, palyginti su ankstesne savaite, išaugo 41 procentu“, – išplatintame pranešime teigė M. Kavaliauskas.

Anot jo, vidutinė „Nord Pool“ elektros biržos kaina, palyginti su ankstesne savaite, sumažėjo 20 proc. iki 43,55 Eur/MWh.

Vietos elektrinės užtikrino 67 proc. šalies elektros energijos suvartojimo

Pasak „Litgrid“, elektros suvartojimas Lietuvoje praėjusią savaitę augo 1 proc., nuo 218 GWh iki 220 GWh. Lietuvoje vietos elektrinės užtikrino 67 proc. šalies elektros energijos suvartojimo.

Bendrai Lietuvoje praėjusią savaitę buvo pagaminta 148 GWh elektros energijos, tai yra 4 proc. mažiau nei prieš savaitę, kai vietinė gamyba siekė 154 GWh.

Vėjo jėgainės pagamino 51 proc. Lietuvoje generuotos elektros energijos, saulės elektrinės – 15 proc., hidroelektrinės – 12 proc., šiluminės elektrinės – 11 proc., o kitos elektrinės – 10 procentų.

40 proc. šalies elektros energijos poreikio buvo importuoti. Palyginti su ankstesne savaite, bendras importo kiekis augo 21 proc., nuo 107 GWh iki 129 GWh. Diferencijuojant šalies importą, 55 proc. buvo importuoti iš Skandinavijos per „NordBalt“ jungtį, 28 proc. iš Lenkijos, o likę 17 proc. elektros į šalį pateko per sieną su Latvija.

Didžiausia eksporto dalis – 64 proc. – buvo nukreipta į Lenkiją, 34 proc. – į Latviją, 3proc. – į Švediją.