PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2017 m. Birželio 17 d. 09:10

Festivalis „Operetė Kauno pilyje“ jau keliauja per Lietuvą

Kaunas

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


7032

Pradžioje vos kelias liepos dienas trukdavęs tarptautinis festivalis „Operetė Kauno pilyje“ dabar žiūrovams pasiūlo įspūdingų renginių jau prieš vasaros pradžią. Šiemetinis, šešioliktasis, operetės festivalis prasidėjo gegužės gale Birštone ir tęsis iki spalio.

Pažymėtina, kad visi „Operetės Kauno pilyje“ renginiai, nesvarbu, kad ir kur vyktų, - salėse, bažnyčiose ar gamtoje, - nemokami. Jo organizatoriai „Baritonų trio“ - dainininkai Gediminas Maciulevičius, Danielius Vėbra ir Benjaminas Želvys, Kauno operetės gerbėjų klubo vadovė Laimutė Kuzmickaitė-Milašienė gausų šio renginio gerbėjų būrį kviečia į naujas koncertines programas. Festivalis stebins savo mastu ir koncertų gausa bei geografine įvairove. Apie tai su vienu iš festivalio rengėju - B. Želviu ir kalbėjosi naujienų agentūra ELTA.

- Kokią programą jau pristatėte pirmiesiems šiemetiniams festivalio žiūrovams?

- Gegužės 28-ąją Birštone įvyko pirmasis festivalio „Operetė Kauno pilyje 2017“ koncertas „Amžinoji Ave, Marija“. Džiaugėmės matydami pilnutėlę kurorto bažnyčią klausytojų, kuriuos sužavėjo dainininkių Marijos Arutiunovos, Akvilės Garbenčiūtės, Ievos Goleckytės, Ivetos Kalkauskaitės, Ingridos Kažemėkaitės, Živilės Lamauskienės, Sandros Lebrikaitės, Ievos Vaznelytės ir jaunosios solistės Simonos Mankevičiūtės balsai. Solistėms akompanavo VDU kamerinis orkestras, diriguojamas Jono Janulevičiaus. Koncerte skambėjo 14 žymiausių „Ave, Marija“ kūrinių, sukurtų nuo XVI amžiaus iki mūsų dienų,. Liepos 23-iąją jie dar skambės Vilkijos bažnyčioje, o spalio 15-ąją šią programą festivalis pristatys kauniečiams Kauno arkikatedroje.

- Kas nulėmė tai, kad nuo Kauno pilies papėdės simboliškai atsispyręs festivalis pradėjo keliauti po Lietuvą ir su kiekvienais metais jo kelionių geografija vis platėja?

- Norisi išeiti į platesnes erdves, - tam ir festivalis rengiamas. Jei koncertai vyktų teatre, tai to nevadintume festivaliu. Dabar su mažesnėms scenoms pritaikytais koncertais pasklidę po Kauno regiono dvarus ir bažnyčias, įvairių vietovių gyventojams suteikiame išskirtinę galimybę regėti ir klausytis nemokamų aukščiausio meistriškumo atlikėjų koncertų. Greta to nuo pat pirmojo operetės festivalio puoselėjame tradiciją suteikti jauniems atlikėjams „trampliną“ į didžiąją sceną. Stengiamės, kad mūsų gabų jaunimą pamatytų, išgirstų kuo daugiau žmonių.

Šešioliktojo „Operetė Kauno pilyje“ festivalio afišoje - net 13 teatralizuotų koncertų, kurių kiekvienas - tarsi muzikinis spektaklis. Jie vyko ir dar vyks ne tik Birštone ar Vilkijoje, bet ir Gelgaudiškyje, Raudondvaryje. Taigi mūsų festivalis keliauja, džiugina ne tik kauniečius, o tuo pačiu - Kauno vardą skleidžia, savo gimtąjį miestą pagarbina.

- Vieną iš trijų specialių festivalio programų („Ave, Marija“) jau minėjote, o kitos dvi kokios?
- „Nutylėtos išpažintys“ - festivaliui parengtas spektaklis, kuriame dalyvauja 4 solistės ir šokėjai Gintaras Visockas bei Dainius Bervingis, taip pat kuriantys personažus. Pastarasis šokėjas publiką dar nustebina spektaklio metu uždainuodamas. Programos idėja gimė dainininkei Kristinai Siurbytei, ją realizuoti padėjo scenos kolegė Viktorija Streiča. Spektaklyje dainuoja ir A. Garbenčiūtė, I. Vaznelytė. Muzikinei programos daliai vadovauja dirigentas J. Janulevičius, subūręs jos atlikimui instrumentalistų grupę.

Spektaklio pavadinimas „Nutylėtos išpažintys“ slepia sudėtingą moters prigimtį, jos norą išpažinti savo jausmus. Pasak kūrėjų, spektaklis gimė atėjus laikui ištarti neišsakytus žodžius, išlieti neatskleistus jausmus, išdainuoti neišdainuotas dainas, pažvelgti dar nežvelgtu žvilgsniu. Galiu dar pridurti, kad šis teatralizuotas koncertas birželį susilaukė gausybės publikos ovacijų Birštone bei Raudondvario menų inkubatoriuje. Rugsėjo 16 dieną jis vyks Gelgaudiškio dvare.

Trečios programos („Saloninės muzikos popietės“) turinį sudaro dvarų muzika. Su ja norim žiūrovams suteikti galimybę pabūti toliau nuo laiko tiksėjimo, skubos, gatvių triukšmo, šurmulio, nuo kasdienių rūpesčių, streso. Kad žiūrovai, susirinkę į festivalio koncertus Gelgaudiškio ar Raudondvario dvaruose, galėtų pasinerti į romantinę muziką, pajustų atgaivą sielai. Įvairių kompozitorių dainas ir romansus atliks I. Kažemėkaitė (sopranas), I. Goleckytė (sopranas), Egidijus Bavikinas (tenoras), Giedrius Prunskus (baritonas), akordeonininkas Laimonas Salijus ir VDU styginių instrumentų kvartetas „Magnus“.

- O kaip operetė, kuri minima festivalio pavadinime, ar jai šiemet daug dėmesio skiriama?

- Tradiciniai, didieji festivalio koncertai vyks Kauno pilies prieigose liepos 5 ir 6 dienomis. Prie pilies mūsų festivalio rėmėja - Kauno miesto savivaldybė - šiemet įrengė suoliukus, tad publika, patogiai įsitaisiusi galės mėgautis nepaprasta muzika ir vaizdu. Pirmasis iš vakarų skirtas ypatingam festivalio „Operetė Kauno pilyje“ svečiui. Tokia mūsų tradicija. Šiemet tai bus gruzinų muzika, kurią pristatyti pakvietėme pasaulinę šlovę pelniusį Gruzijos kolektyvą - nacionalinį dainių ir šokių ansamblį „Erisioni“. Jis į festivalį atveža naują šou programą „Gruzijos lobis“. Daugiau nei pusšimčio atlikėjų trupės pasirodymas tikrai bus užburiantis.

Liepos 6-osios vakaras intriguos žaviausiomis arijomis ir duetais (net 30 numerių) iš populiariausių operečių. Teatralizuotas koncertas „Tegyvuoja operetė“ sugrąžins auditoriją prie operetės festivalio gimimo ištakų, prie amžinai jaunos operetės, jos įvairovės, gražiausių scenų, ansamblių, o po operečių muzikos bei siužetų labirintus vedžios aktoriai Ramūnas Šimukauskas ir D. Bervingis. Žiūrovai išvys didžiulį būrį šio žanro vyresniosios ir jaunosios kartų atlikėjų, kuriems pritars vokalinis ansamblis, vadovaujamas Rasos Vaitkevičiūtės-Ivanauskienės. Šoks Kauno valstybinio muzikinio teatro baleto artistai. Koncertą tradiciškai vainikuos maestro Virgilijaus Noreikos pasirodymas. Na, o dainininkams grieš festivalio jungtinis simfoninis orkestras, diriguos festivalio vyriausiasis dirigentas J. Janulevičius, taip pat Aleksejus Vasiljevas (Rusija), Oksana Madaraš (Ukraina), Julius Geniušas ir Virgilijus Visockis.

Šio koncerto metu 21 val. prie Kauno pilies susirinkusi festivalio dalyvių ir žiūrovų minia drauge giedos tautinę giesmę, išjausdami bendrystės dvasią ir susiliedami tautos vienybės vardan su viso pasaulio lietuviais.

- Kadangi festivalis - tarptautinis, ar iš užsienio kraštų susilauksite ir daugiau svečių?

- Be jokios abejonės. Šiais metais festivalis „Operetė Kauno pilyje“ bendradarbiauja su Baltijos muzikos akademija, kur susitinka muzikuoti ir dalytis profesinėmis paslaptimis įvairūs instrumentalistai, solistai, chorų kolektyvai. Šio bendradarbiavimo pagrindu parengta simfoninės ir chorinės muzikos programa rugpjūčio 22-ąją bus pristatyta Raudondvario dvaro menų inkubatoriuje. Čia įspūdingus chorinės muzikos opusus atliks Baltijos šalių ir Sankt Peterburgo jaunimo simfoninis orkestras bei jungtinis Lietuvos, Latvijos, Estijos dainininkų choras. Diriguos A. Vasiljevas (Rusija) bei J. Janulevičius.

- Nemokamo koncerto, o tuo labiau viso festivalio nebūtų įmanoma organizuoti be rėmėjų. Kas tie geradariai?

- Tai - Vilkijos ūkis, „Bosca“ bei kitos įmonės, tai - Kultūros taryba ir jau minėta Kauno miesto savivaldybė, taip pat - Kauno rajono savivaldybė. Festivalio mecenatas - Rakauskų šeima. Turėtume paminėti festivalio bičiulius iš Birštono - kurorto, labai atviro mūsų renginiams. Tad ir rudenį į jį keliausime su koncertu, kurį pirmiausia parodysime kauniečiams. Sode greta Kauno valstybinio muzikinio teatro, rugsėjo 1- ąją, sveikindami visus su Mokslo ir žinių diena.

- Dėkoju už pokalbį.

Kalbėjosi Eltos korespondentė Birutė Mačienė.