PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Spalio 16 d. 09:59

Festivalis „Nepatogus kinas“ atkeliauja į Šiaulius

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


56536

Tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ spalio 17–21 d. atkeliauja į Šiaulius. Jau 12-ąjį kartą rengiamo festivalio filmų programa, sudaryta reaguojant į Lietuvoje ir visame pasaulyje vykstančius aktualius socialinius, politinius ir aplinkosaugos reiškinius. Šiauliečius aplankys festivalio rengėjai, vyks diskusijos ir edukaciniai seansai moksleiviams. Tradiciškai žiūrovai kviečiami apsilankyti filmų seansuose paaukojus nuo 1 euro cento.


Foto galerija:

5bc58c15046da.tif
5bc58c199c856.jpg
5bc58c18c6eab.jpg

Festivalį spalio 17 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje atidarys D. Britanijos režisierės Andrėjos Lukos Zimmerman filmas „Ištrink ir pamiršk“ („Erase and Forget“, 2017), pasakojantis apie JAV kariuomenės „žaliųjų berečių“ veteraną Bo Gritzą – Džono Rembo ir kitų įžymių karo figūrų prototipą. 9-ajame dešimtmetyje Gritzas tapo pavyzdžiu JAV antivyriausybinėms konservatyvioms sukarintoms grupuotėms ir 1992 m. netgi kandidatavo į prezidentus su šūkiu „Dievas, ginklai ir Gritzas“. Jo karinė karjera pilna neįtikėtinų poelgių: Gritzas išgelbėjo Amerikos karo belaisvius Birmoje, dalyvavo slaptose misijose Panamoje ir pan. Bet ar galime iš tiesų juo pasitikėti?

Festivalio organizatoriai šiais metais išskiria dvi pagrindines temas – tai informaciniai karai ir aktyvizmas. Pirmajai temai skirta specialioji programa „Post-propaganda: nuo sąmokslo teorijų iki suklastotų naujienų“. Kitoje – „Aktyvizmo“ programoje atrinktos kino juostos apie išskirtinius asmenis, kurių veikla, mintys ir gyvenimo būdas savitai byloja apie žmogaus teisių reikšmę šiandieniniame pasaulyje. Vienas iš šios programos sudarytojų rekomendacijų – režisierės Alexandros Bombach kino juosta „Ant jos pečių“(„On Her Shoulders“, 2018), kuri bus rodoma spalio 18 d. Filme pasakojama apie Nadią Murad, 23-ejų jazidę, išgyvenusią ISIS seksualinę vergovę ir prieš jazidų žmones vykdytą genocidą. Savo knygoje „Paskutinė mergina. Mano nelaisvės ir kovos su „Islamo valstybe“ istorija“ ji rašė: „Norėčiau būti paskutinė pasaulyje mergina su tokia istorija.“ Kad jos noras galiausiai išsipildytų, Nadia Murad turi ją pakartoti dar šimtus kartų – ant jos pečių guli atsakomybė už tuos, kurie neturi balso ir yra nematomi tarptautinės bendrijos. Nadia Murad yra viena iš 2018 – ųjų metų Nobelio premijos laureačių.

Dar viena išskirtinė festivalio programa „Panorama“ pristato ryškiausius pastarųjų metų dokumentinius filmus, dalyvavusius svarbiausiuose tarptautiniuose kino festivaliuose ir pelniusius ne vieną prestižinį apdovanojimą. Vienas iš jų – spalio 21 d. rodoma sukrečianti Irako režisierių dueto, Hogiro Hirori ir Shinwaro Kamalo juosta„Išminuotojas“ („The Deminer“, 2017), pasakojanti apie karą Irake, žlugus Sadamo Husseino režimui. Karys Fakhiras kiekvieną dieną keliauja po šalį, kad išminuotų daugybę apleistų namų, pakelėse paliktų ar stovinčių mašinų, ar gatvėse užkąstų minų. Dažniausiai apsiginklavęs tik replėmis ir peiliuku, jis rizikuoja gyvybe, nes puikiai mato – jei žmonės kiekvieną dieną praleis bijodami dėl savo gyvybės, taika bus neįmanoma.

Jau tradicija tapusi „Nepatogaus kino“ festivalio diskusijų programa „Drąsa kalbėti“ žmogaus teisėms neabejingus žiūriovus po dokumentinių filmų seansų kvies kalbėtis nepatogiomis temomis. Viena iš inicijuojamų diskusijų – „Diskriminacija darbe: ką turėčiau žinoti?“ įvyks spalio 18 d. po čekų režisierės Apolenos Rychlíkovos dokumentinio filmo „Darbo ribos“ („The Limits of Work“, 2017) peržiūros. Režisierė kartu su žurnaliste Saša Uhlova pasiryžo svarbiam socialiniam eksperimentui: šešis mėnesius dirbo ypač prastai apmokamą darbą įvairiose Čekijos kompanijose – nuo mėsos fabriko iki šiukšlių rūšiavimo įmonės – visą laiką slapta filmuodama darbo sąlygas ir pildydama video dienoraštį. Taip keldamos nepatogius klausimus orias darbo sąlygas, mažą atlyginimą, nemokamai viršvalandžius, patiriamą psichologinį spaudimą ir diskriminaciją, darbe, tačiau visuotinai įsigalėjusią baimę apie tai kalbėti.

Galiausiai svarbios aplinkosaugos temos analizuojamos festivalio „Žaliojoje“ programoje, o mokiniai kviečiami į bendraamžių kasdienybę, jos socialines bei psichologines problemas fiksuojančią programą – „Filmai, padedantys augti“.

Spalio 17–21 d. festivalis „Nepatogus kinas“ vyks Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje ir Fotografijos muziejuje. Įėjimas – už auką nuo 1 cento. Visa filmų programa ir bilietai: www.nepatoguskinas.lt

Gintarė Visockytė