PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Spalio 16 d. 09:51

Festivalis „Nepatogus kinas“ atkeliauja į Rokiškį

Panevėžys

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


56528

Tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ spalio 24-28 d. atkeliauja į Rokiškį. Jau 12-ąjį kartą rengiama festivalio filmų programa, sudaryta reaguojant į Lietuvoje ir visame pasaulyje vykstančius aktualius socialinius, politinius ir aplinkosaugos reiškinius. Tradiciškai žiūrovai kviečiami apsilankyti filmų seansuose paaukojus bent 1 euro centą.


Foto galerija:

5bc5898a7271c.jpg
5bc5898b3cfaa.jpg
5bc5898c03354.jpg

Spalio 24 d. festivalį Rokiškio kultūros centre atidarys konkursinei „Nepatogaus kino“ programai priklausantis vengrų režisierės Bernadett Tuza-Ritter filmas „Įkalinta moteris“(„A Woman Captured“, 2017). Mariš neturi dokumentų, nors yra Vengrijos pilietė. Mariš neturi pinigų, nors nuolatos dirba. Mariš turi dukrą, tačiau negali su ja pasimatyti. Mariš apskritai nieko negali – ji yra šiuolaikinė vergė, kurios niekas taip nebūtų ir pamatęs, jei jos su savo kino kamera nebūtų pastebėjusi Bernadett Tuza-Ritter (leidimą filmuoti Mariš režisierė gavo užmokėjusi šiosios šeimininkei). Bet ar to užteks, kad Mariš išdrįstų ištrūkti iš kalėjimu virtusių namų?

Kanadiečių režisierių Attiya Khan ir Lawrence Jackman filmas „Geresnis vyras“(„A Better Man“, 2017) bus rodomas spalio 25 dieną. Jau tradicija tapusi „Nepatogaus kino“ festivalio diskusijų programa „Drąsa kalbėti“ žmogaus teisėms neabejingus žiūriovus po dokumentinių filmų seansų kvies kalbėtis nepatogiomis temomis - viena iš inicijuojamų diskusijų „Atviri pokalbiai apie smurtą šeimoje“ – įvyks būtent po šio filmo peržiūros. Renginyje bus kalbama, kaip geriau apsaugoti tuos, kas kenčia nuo smurto artimoje aplinkoje. Ką patiria moterys, vyrai, vaikai, kai šeimoje smurtaujama? Kokios smurto šeimoje priežastys? Kaip galime padėti ir prisidėti kiekvienas iš mūsų, jei nuo smurto kenčia draugė, o gal vaikų bendraklasis mokykloje? Ką gali padaryti skirtingos institucijos bendradarbiaudamos tarpusavyje? Diskusiją pristato žmogaus teisių portalas manoteises.lt ir Lietuvos žmogaus teisių centras.

Vienas festivalio rengėjų rekomenduojamų kūrinių - taip pat „Panoramos“ programai priklausantis vokiečių režisierių Hanso Blocko ir Moritzo Riesewiecko filmas „Interneto valytojai“(„The Cleaners“, 2018). Kino juosta pasakoja apie Silicio slėnio kompanijoms dirbančius filipiniečius, kurie „išvalo“ mūsų socialinius tinklus nuo pornografijos ir smurto. Net sudėtingiausi algoritmai negali be žmogaus pagalbos iki galo nustatyti, kas peržengia neleistiną ribą. Kasdien šie interneto „valytojai“ peržiūri tūkstančius vaizdų ir įvertina, kur baigiasi menas ir prasideda ištvirkimas; kur baigiasi naujienų fiksavimas ir prasideda žiaurumo vaizdavimas vardan žiaurumo; galiausiai, kur baigiasi laisvė reikšti savo nuomonę ir prasideda manipuliacija faktais.

Dar viena „Panoramos“ programos lenkų režisierių Mateusz Romaszkan ir Marta Wójtowicz-Wcisło kino juosta „Turistai“(„Turysci“, 2017). Tai filmas apie į kitą pasaulio kraštą nusigrūdusius Vakarų turistus, siekiančius atvažiuoti į svetimą šalį, „pasikultūrinti“, bendrauti su vietiniais ir stebėtis jų papročiais, atminimui fiksuoti kiekvieną atostogų minutę. Riba tarp smalsumo ir vujarizmo – siaura bei pavojinga. Net ir nenorėdamas, išvykęs į „tolimą užsienį“, turistas kartais ima žvelgti į vietinius kaip į žvėris zoologijos sode, o ne kaip į dialogo partnerius. Nors pats, atsukęs savo kamerą į save, to nenujausdamas ima panėšėti į karikatūrą.

Galiausiai spalio 28 d. festivalį uždarys prancūzų režisieriaus Mathieu Roy kino juostos „Nusavinta žemė“(„Dispossesssion“, 2018) peržiūra. „Ką jūs darytumėte, jei būtumėte ūkininkas, tačiau, kad ir kiek dirbtumėte, vis vien negalėtumėte apmokėti sąskaitų?“ – tarsi retoriškai klausia „Nusavintos žemės“ pasakotojas. Šis dokumentinis filmas analizuoja ekonominių ir politinių sprendimų poveikį šimtams milijonų žmonių, kurie atsidūrė ant socialinio, ekonominio ir kultūrinio išnykimo slenksčio, nes negalėdami išgyventi iš savo dirbamos žemės buvo priversti ją parduoti.

Spalio 24-28 d. festivalis „Nepatogus kinas“ vyks Rokiškio kultūros centre. Įėjimas – už auką nuo 1 cento. Visa filmų programa ir bilietai: www.nepatoguskinas.lt