PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Rugpjūčio 12 d. 13:27

Festivalio „Šiaulių Monmartro Respublika“ debiutas Kuršėnuose

Šiauliai

Dariaus Ančerevičiaus nuotr.

Julita GaldikienėŠaltinis: ŠMKC „Laiptų galerija“


313708

Pirmą kartą tarptautinio dailės festivalio „Šiaulių Monmartro Respublika“ istorijoje, jis įsikūrė Žemaitijoje – gilias kultūrines tradicijas puoselėjančiuose Kuršėnuose. Rugpjūčio 6 dieną Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centre pristatyta tapytojos, scenografės Giedrės Riškutės paroda „Šilta spalva ir juoda linija“. Iškart po parodos atidarymo, Šiaulių miesto ir rajono gyventojai pakviesti pasiklausyti lietuvių poetų eilių, kurias skaitė visiems puikiai pažįstami teatro ir kino aktoriai – Andrius Bialobžeskis ir Dalia Michelevičiūtė.

Šventinis vakaras Kuršėnuose prasidėjo nuo menotyrininkės dr. Dalios Karatajienės įžvalgų apie Giedrės Riškutės kūrybą. Pasak menotyrininkės, autorė savo darbuose didelį dėmesį skiria apšvietimui ir spalvai. Tai savotiškas jos kraitis iš scenografijos pusės – Giedrė Riškutė nuo 1978-ųjų daugelį metų dirbo Kauno valstybiniame muzikiniame teatre.

Šita paroda vadinasi „Šilta spalva ir juoda linija“ dėl to, kad liniją mes visą laiką asocijuojame su grafika, kad grafika tai yra linija, kuri užkerta bet kokį plastinį formos tekėjimą. Giedrės kūriniai rodo, kad nebūtinai. Ji tą tapybišką plastinį vaizdą perkėlė į piešinius. Ir tie piešiniai iš tikrųjų yra labai unikalūs. Unikalūs ne tik mūsų lietuviškame lauke, bet ir tarptautiniame - prieš kelerius metus Makedonijoje vykstančioje piešinių bienalėje žiuri sprendimu Giedrės Riškutės plastiški piešiniai, kur ta šviesa plaukia, buvo eksponuojami drauge su garsiojo ispano Salvadoro Dali piešiniais, todėl, kad jo akademinė griežta forma labai aiškiai matėsi šalia Giedrės minkštumo“, - pastebėjimais dalijosi dr. Dalia Karatajienė.

Giedrės Riškutės paroda „Šilta spalva ir juoda linija“ unikali ir tuo, kad ji gimė ganėtinai greitai – Kuršėnuose eksponuojami naujausi autorės kūriniai, nutapyti 2024 metais. „Aš širdingai norėjau išreikšti savo jausmus Kuršėnų miestui. Ieškojau motyvų ir tris paveiklus paskyriau Kuršėnams – „Ventos pavasaris“, „Vakaro fragmentas. Venta“ ir „Kuršėnų Lurdas“. Taip pat Šiauliams, Saulės miestui, skirti parodos darbai“, - atviravo parodos autorė.

Po parodos pristatymo „monmartrišką“ dvasią Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centre skleidė teatro ir kino aktorių - Andriaus Bialobžeskio ir Dalios Michelevičiūtės tandemas. Literatūrinis vakaras prasidėjo nuo Vytauto Mačernio eilių, kurias skaitė Andrius Bialobžeskis. Vėliau aktoriai publikai dovanojo Sigito Gedos, Vytauto Bložės, Marcelijaus Martinaičio, Kazio Bradūno bei kitų poetų eiles.

Šventinio vakaro metu Andrius Bialobžeskis paniro ir į vaikystės prisiminimus. Daugelis jo vasarų prabėgo ne kur kitur, o pas močiutę – žinomą Lietuvos režisierę Kazimierą Kymantaitę – Kuršėnuose. Dėl to jis čia visada jaučiasi savas, mylimas. Savotiška aktoriaus staigmena vaikystės miestui tapo Kazimieros Kymantaitės draugės, režisierės iš Tauragės kultūros centro, Genovaitės Urmonaitės pasirodymas. Moteris susirinkusiesiems dovanojos Dalios Teišerskytės poeziją.

Vakaro metu „Šiaulių Monmartro Respubliką“ naujuose „namuose“ sveikino Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro direktorė Gertrūda Gulbinaitė, Šiaulių rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Pikturnienė bei daugelis kitų, dėkojusių už galimybę Kuršėnams tapti tarptautinio dailės festivalio dalimi.

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius