PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Spalio 23 d. 13:57

Festivalio KVADRATU uždarymas: medijos Bažnyčių gatvėje ir nemokamas GAMKA koncertas

Tauragė

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Tauragės krašto muziejus „Santaka“


325478

Šį savaitgalį Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ jau šeštus metus organizuojamas festivalis KVADRATU užbaigs daugiau nei pusmetį trukusį meno įvykių ciklą. Organizatoriai penktadienio vakarą pakvies į medijų parodą Bažnyčių gatvėje, kurią gyvu koncertu po atviru dangumi atidarys vienas geidžiamiausių šių metų scenos atlikėjų – Gamka.

Atidarymo metu – nemokamas gyvas koncertas

Paskutinį festivalio meno įvykį – medijų instaliacijų savaitgalį Bažnyčių g. atidarys vienas geidžiamiausių šių metų scenos atlikėjų – Gamka. Koncertas nugriaudės ten, kur susikerta Bažnyčių gatvės laiko ašys ir vyksta kartų polilogas.

„Gamka – roko atlikėjas, kurio muzika trykšta energija ir nepriklausomybe. Išleidęs du albumus ir sužibėjęs televizijos projekte „Aš esu muzika“, jis pakerėjo ne vieno klausytojo širdį, o šiemet išblaškys rudens darganas Tauragėje,“ – skelbia organizatoriai.

Koncertu muziejus pradės 2024 m. festivalio sezono finalinį akcentą – spalio 24–25 dienomis Bažnyčių gatvėje veiks medijų paroda „Gyvas palikimas: susikertančios laiko ašys“, menininkų darbai bus projektuojami tiesiai ant Bažnyčių gatvės pastatų.

Anot festivalio koordinatorės, muziejaus direktorės Eglės Červinskaitės, finalinio renginio lokacija ir formatas pasirinkti siekiant pritraukti į festivalio fanų gretas daugiau jaunimo ir kuo plačiau skleisti šiuolaikinio meno idėjas Tauragėje.

– Nuo gegužės mėnesio tauragiškius parodomis, performansais, ekskursijomis bei susitikimais su menininkais džiuginęs KVADRATU artėja prie pabaigos. Norisi užbaigti sezonų akcentu, kuris sugundytų jauną žiūrovą susipažinti su šiuolaikiniu menu, medijų instaliacijomis iš arčiau, neįsipareigojant lankytis muziejuje ar parodų salėje. Galbūt šįkart žiūrovas tiesiog eis pro šalį – išgirs muziką ir nuspręs prisijungti prie meno šventės, – teigia muziejaus vadovė.

Medijų menas keliasi į Bažnyčių g.

„Gražiosios“ Pilies menės keletą vasarų trumpam transformavosi į medijų meno erdvę MEnės2. Šįmet medijų menas keliauja į gatvę Bažnyčių gatvę. Dėl savo multikultūrinio konteksto, kaip vietos atminties kultūrinis centras, Bažnyčių gatvė neatsitiktinai pasirinkta net keletui esminių festivalio veiklų įgyvendinti. Spalio 25–26 d. organizatoriai kviečia į medijų instaliacijų savaitgalį „Gyvas palikimas: susikertančios laiko ašys“ (angl. „Living legacies: intersecting timelines“).

Anot parodos kuratorės Bon Alog, medijų parodoje pristatomi video kūriniai kvestionuoja laikiškumo, atminties ir realybės ribas, kintamumą.

„Miesto gatvė kaip architektūrinis ir urbanistinis elementas tampa naujo bendro naratyvo paieškos ašimi: tai pasakojimas apie asmeninį atotrūkį link naujų suvokimų kūrimo ir ateities scenarijų tyrinėjimų, kurie vizualiai įsitvirtina ant įvairių Bažnyčių gatvės pastatų paviršių. Tauragės istorinė daugiakultūrinė aplinka įgauna šiuolaikinį kontekstą, kuris atskleidžiamas per skirtingų kartų pasakojimo strategijas,“ – teigia menininkė. – „Renginyje bus pristatyti skirtingų kartų menininkų kūriniai, išplečiantys požiūrį į laiką ir vietą per skirtingas vizualinės raiškos perspektyvas.

G. Grinčelaičio kūrinys „Laiko skilimas“ – vietos tęsinys, pristato minimalistinę šviesos kelionę nuo seno žibinto iki šiuolaikinės ofisinio apšvietimo, atskleidžiant laiko tėkmę ir kasdienės aplinkos pokyčius. A. Umbrasaitės darbas „Laukas tik vos vos egzistuoja“ fiksuoja efemeriškumą bei laiko poveikį, stebint medžiui, tapusio aplinkos liudininku, priklausomybę nuo jį supančios erdvės. Vizualinės projekcijos apmąstys organiškų ir sintetinių jėgų sąveikas, kurias generuoja R. Kooshki darbas „Sąveika“ – čia susijungia generatyvinis vaizdas ir garsas. M. Auž animacija nagrinėja tradicijų mutaciją, o animatorių kolektyvas subtiliai reflektuoja klimato kaitos problematiką, keliančią klausimus apie žmogaus įtaką gamtai ir gyvūnijai. Be to, Klimentinos Li kūrinys gilinsis į sudėtingą paralelę tarp žmogaus ir mašinos atminties, o R. Sakalausko video darbas nukels mus į apokaliptinį kraštovaizdį, sukonstruotą iš praeities skirtingų vaikystės aikštelės atributų, architektūrinių elementų, o M. Ambrozy šiuolaikinio šokio etiudas kamerai atskleis jautrų šeimos portretą, nagrinėjant kompromiso ir dialogo paieškas…“

Parodoje savo darbus pristato: Miki Ambrozy, Martynas Auž, Grigalius Grinčelaitis, Razieh Kooshki, Klimentina Li, Rimas Sakalauskas, Aušra Umbrasaitė, parodos kuratorė – Brigita Kazlauskaitė, prisistatanti kūrybiniu vardu Bon Alog.

VEIKSMO VIETA: Bažnyčių g. / Automobilių stovėjimo aikštelė prie „Sodros“ turgelio

VEIKSMO PRADŽIA: spalio 25 d., penktadienis, 18.00 Bažnyčių g.

INSTALIACIJŲ PARODA VEIKS:

spalio 25 d. 18.00–22.00 val.

spalio 26 d. 18.00–22.00 val.

UŽDARYMO KONCERTAS: spalio 25 d. 19.00

Apie festivalį

Konfliktai nepalieka žmogaus, nors jie turėtų būti išaugami kaip vaikystėje nešioti batai. Europos konfliktų fone, vienu metu kalbant skirtingoms kartoms, užuot akcentavus skirtumus, ieškome kas mus vienytų. Todėl 2024-ų metų festivalyje „Kvadratu“ kartas kviečiame į polilogą.

Kartų poliloge analizuosime sąveiką ir iš to kylančius konfliktus, kurie neišvengiami tarp skirtingose socialinėse tikrovėse užaugusių kartų. O gal konflikto nėra, tik mes to nežinome? Juk kiekviena karta turi teisė į pasaulio laiką, išteklius, į savo jaunystę. Kad ir kaip bebūtų, svarbu patirties perdavimas.

Gegužės 18–spalio 31 d. šiemet vyksiantis KVADRATU yra meno festivalis, rengiamas nuo 2018-ųjų ir apjungiantis profesionalaus meno žanrus: medijų meną, instaliaciją, skulptūrą, performansą, šiuolaikinį šokį bei tapybą ir visai vasarai paverčiantis Tauragės miesto erdves meno galerija po atviru dangumi.

Festivalį KVADRATU organizuoja Tauragės krašto muziejus „Santaka“. Visi festivalio renginiai yra NEMOKAMI.

#TAURAGĖ#KVADRATU#UŽDARYMAS