PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Gegužės 4 d. 20:13

Europos šalys pradeda švelninti dėl COVID-19 pandemijos įvestas karantino priemones

Pasaulis

Pixabay.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


128694

Milijonai europiečių nuo pirmadienio gali naudotis karantino priemonių sušvelninimu, įskaitant labiausiai koronaviruso epidemijos Europoje paveiktą Italiją, po dviejų mėnesių atšaukusią dalį izoliacijos priemonių.

Romos gyventojai galėjo pasidžiaugti saulėta diena, pagaliau išėję iš namų į pasaulį, visiems laikams pasikeitusį dėl pandemijos, per kurią koronavirusu užsikrėtė daugiau kaip 3,5 mln. žmonių.

Tuo metu JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo (Maikas Pompėjas) pareiškė, jog yra „daugybė įrodymų“, kad koronaviruso pandemija kilo iš vienos slaptos laboratorijos Kinijos Uhano mieste. Šis pareiškimas dar labiau padidino įtampą tarp Vašingtono ir Pekino bei sukėlė padarinių vertybinių popierių rinkose.

Apie 248 tūkst. žmonių nuo koronaviruso atsiradimo Kinijoje praeitų metų pabaigoje, užkratui staigiai išplitus pasaulyje per tarptautinių skrydžių maršrutų tinklą, įprastais laikais užtikrinantį šiuolaikinio pasaulio funkcionavimą.

Pusė planetos gyventojų buvo priversti laikytis griežtesnių ar švelnesnių karantino priemonių, tačiau pastangos suvaldyti koronavirusinės infekcijos COVID-19 plitimą skaudžiai smogė ekonomikoms ir dešimtis milijonų žmonių paliko be darbo.

Politikai dabar suka galvas, kaip vėl užvesti ekonomikos variklį – nesukeliant antros užsikrėtimų bangos.

Italijos, pagal COVID-19 aukų skaičių pasaulyje atsiliekančios tik nuo Jungtinių Valstijų, gyventojai pirmadienį atsargiai išėjo į lauką šviečiant pavasariškai saulei, šalyje vėl pradėjus veikti statybų įmonėms ir gamykloms.

Restoranai galės priimti užsakymus patiekalams išsineštinai, bet barai ir ledainės dar lieka uždaryti. Taip pat raginama vengti naudotis visuomeniniu transportu, o uždarose viešosiose erdvėse visi privalės dėvėti apsaugines kaukes.

„Jaučiame ir džiaugsmą, ir baimę“, – Romoje sakė 40-metis Stefano Milano (Stefanas Milanas).

„Bus didelis džiaugsmas, kad galėsiu vėl be rūpesčių pabėgioti, o mano sūnus galės pasikviesti savo mažąjį pusbrolį ir užpūsti savo gimtadienio žvakeles, taip pat pasimatyti su mūsų tėvais“, – pridūrė trijų vaikų tėvas.

Italijos ekonomika, trečia pagal dydį euro zonoje, kaip prognozuojama, šiemet susitrauks labiau nei bet kuriais kitais metais nuo pasaulinės depresijos praeito amžiaus 4-ame dešimtmetyje.

Jungtinėse Valstijose prieš pandemiją klestėjusi ekonomika turėjo sudaryti svarbų pagrindą prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) pastangoms lapkričio mėnesį būti perrinktam.

Tačiau per kelias karantino savaites 30 mln. amerikiečių neteko darbo, o prezidento populiarumas blėsta.

D. Trumpas vis griežčiau kaltino Kiniją dėl šio protrūkio ir teigė turįs įrodymų, kad koronavirusas pasklido iš slaptos laboratorijos šioje šalyje.

Kinija šiuos pareiškimus neigia, o JAV nacionalinės žvalgybos direktoratas nurodė, kad analitikai tebesiaiškina užkrato kilmę.

Dauguma mokslininkų sako, kad liga natūraliai išsivystė gyvūnų organizme.

Tačiau M. Pompeo sekmadienį išreiškė palaikymą D. Trumpo pozicijai, teigdamas, jog yra „daugybė įrodymų“, kad virusas išplito iš laboratorijos Uhane. Vis dėlto jokių įrodymų jis nepateikė.

„Manau, dabar tai gali pamatyti – prisiminti, kad Kinija užkrato paskleidimo pasaulyje istoriją ir turi standartų neatitinkančių laboratorijų“, – kalbėjo diplomatijos vadovas.

Vašingtono žodinis puolimas prieš Kiniją pirmadienį supurtė finansų rinkas, prekiautojams nuogąstaujant dėl įtampos tarp didžiausių ekonomikų pasaulyje.

BNS