Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.ltŠaltinis: Biržų rajono savivaldybė
Rugsėjo 10 d. vyko „Kultūrinių mainų“ renginys. Jų metu Biržų rajono savivaldybė pasiūlė biržiečiams nemokamą ekskursiją į Pasvalį. Kaimyniniame mieste juos pasitiko paveldosaugininkas Gražvydas Balčiūnaitis. Beveik keturios dešimtys kelionės dalyvių iš Biržų susipažino su Pasvalio miesto istorija ir pamatė svarbiausius objektus, aplankė atkurtą Žadeikių miško partizanų bunkerį ir iš istorijos rekonstruktorių išgirdo pasakojimus apie partizanų kovas, buitį, susipažino su miško brolių uniformomis, simbolika, ginkluote, jų buitimi ir kovų istorija.
Jau sutemus biržiečių laukė Joniškėlio Karpių dvaras. Tai buvo vienos didžiausių Kauno gubernijoje dvarų valdų centras, kuris kartu su valdomais kaimais sudarė 47984 dešimtinių žemės plotą su 9604 valstiečiais. Dvaro kompleksą sudarantys 20 pastatų išsidėstę 34 ha teritorijoje su puikiu parku. Sutemų apgaubtame Joniškėlio dvaro sodybos parke biržiečiai išgirdo įvairių kraupių ir intriguojančių istorijų ir jau vėlai naktį grįžo į Biržus.
Tą patį šeštadienį pasvaliečiai „Kultūrinių mainų“ programoje turėjo progą susipažinti su Biržų istorijos, kultūros ir gamtos paminklais. Jie pasivaikščiojo po Biržų senamiestį ir žydų kvartalą, užsuko į „Sėlos“ muziejaus rūsius ir arsenalą, pamatė atgimusį grafų Tiškevičių įkurtą Astravo dvaro parką ir rūmus. Trumpai atsipūtę dar aplankė žydų genocido vietoje įrengtą memorialą, užkopė į Kirkilų apžvalgos bokštą, pamatė Karvės olą ir kitas smegduobes.
Kitą savaitę Europos paveldo dienos tęsėsi. Penktadienį , rugsėjo 16 d., Biržų krašto muziejaus „Sėla“ arsenalo salėje vyko spektaklis „Šimtmečio moterys“. Idėjos autorės ir aktorės Neringa Bulotaitė ir Jurga Kalvaitytė. Dramaturgė, inscenizacijos autorė Ingrida Ragelskienė.
Šeštadienį pilnutėlėje Pilies arsenalo salėje biržiečiams ir miesto svečiams buvo pasiūlyta mokslinė konferencija apie Ukrainos ir Lietuvos istorinius ryšius. Istorikas, Dr. Deimantas Karvelis skaitė pranešimą „LDK paveldas Ukrainoje: Radvilų Olyka“. Klausytojai sužinojo ir savo akimis pamatė, kaip tvarkomos, arba kaip nyksta Radvilų pilys, rūmai ir dvarai: vienur rūmų vietoj atsirado sovietinis 5 aukštų vykdomojo komiteto pastatas su užrašu „Slava KPSS“, nuostabaus grožio Olykos rūmuose įkurta... psichinė ligoninė.
Biržų rajono savivaldybės paveldosaugos specialistas Dalius Mikelionis pasakojo apie ukrainiečių kilmės didikų gimines LDK istorijoje ir jų įtaką Biržų kraštui.
Rašytojo, žurnalisto Roberto Petrausko pranešimas „Rusijos imperializmas ir išplauta Ukrainos istorija“ apie Lietuvos, Ukrainos ir Rusijos tarpusavio santykius nuo riurikaičių iki Putino laikų nepaliko abejingais nė vieno klausytojo, ir sukėlė daug minčių ir davė peno apmąstymams.
Dar vykstant konferencijai, per arsenalo salės langus pakvipo dūmais - istorikas ir archeologas profesorius Rrimvydas Laužikas pagal senovinį receptą pilies kieme ant laužo katile pagal autentišką istorinį receptą pradėjo virti ukrainietiškus barščius. Keletą valandų, kol buvo gaminamas patiekalas, profesorius pasakojo apie XVI – XIX amžiaus patiekalus, jų atsiradimo istoriją. Nepaisant prapliupusio lietaus, biržiečiai klausė istorijų apie balandėlius, lašinius ar barščius, o kai patys barščiai buvo pagaminti, jie kaip mat „išgaravo“. Biržiečių prašymu profesorius R. Laužikas kitą dieną internete pasidalijo šių barščių autentišku receptu.
Vakare Europos paveldo dienų dalyvių laukė specialiai iš Kijevo atvykusi, puikiai iš televizijos bei festivalių lietuviams žinoma etnoroko grupė „TaRūta“. Muzikantai savo koncertus skiria Ukrainos pergalei prieš okupantus, siunčia pagalbą fronte kovojantiems kariams. Netgi šio trumpo vizito Lietuvoje metu „TaRūta“ spėjo nupirkti du svarbius elektronikos įrenginius, kuriuos padovanos 503 jūros pėstininkų pulkui – jame kovoja vienas iš „hurto“ narių.
Grupė dainavo ne tik ukrainietiškai, bet atlika ir lietuviškas dainas. Kojos pačios kilnojosi, kai ukrainiečiai užtraukė dainą apie Ukrainą ginančią „Šventąją Džaveliną“, visi kartu dainavo miško brolių dainą apie Ramanauską-Vanagą „Mėnulis tikras tėvas jo“. O kai grupės lyderis Yevhenas Romanenko paminėjo Mariupolyje žuvusį Mantą Kvederavičių ir biržiečiui, bei visiems Ukrainoje žuvusiems žmonėms skyrė dainą „Liksite amžinai gyvi“, salėje įsižiebė ugnelės ir gera pusė klausytojų nesulaikė ašarų.
Kaip sakė viena iš renginio organizatorių, Biržų krašto muziejaus „Sėla“ darbuotoja Edita Mikelionienė, šių metų Europos paveldo dienų tema „Tvarus paveldas“ labai tiksliai atspindėjo tai, kas vyko Biržuose – šimtamečiai istoriniai ryšiai su broliška mums Ukraina išliko tvarūs ir tęsiasi bei stiprėja.