PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Spalio 5 d. 09:18

Europos organų donorystės dienos minėjime - apdovanojimas ir „Etaplius“ vyr. redaktorei

Šiauliai

Organizatorių nuotr.

Etaplius.lt BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


189991

Pirmadienį Seime vyko Europos organų donorystės dienos minėjimo renginys. Jo metu buvo apdovanoti organų donorystei nusipelnę žmonės ir organizacijos: šeimos, sunkiausią netekties akimirką pagalvojusios apie kitus ir sutikusios dovanoti prarasto artimo organus sergantiems žmonėms, medikai, žurnalistai ir kiti.

„Organų donorystė Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, susiduria su etinėmis problemomis. Tačiau žmonių požiūris palaipsniui keičiasi. Ir tai vyksta visų Jūsų dėka: dvasininkų, mokytojų, žurnalistų, visuomenės veikėjų. Viešais pasisakymais, padrąsinimais, skleidžiama žinia, dalijimusi patirtimi visi mes galime prisidėti prie teigiamo požiūrio į donorystę formavimo“, – tokiais žodžiais renginį pradėjo Nacionalinio transplantacijos biuro direktorius Artūras Bagotyrius.

Sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas pabrėžė, kad labai svarbu apie organų donorystę pasikalbėti su savo artimaisiais, šeimos nariais, kad lemiamą akimirką jiems būtų lengviau apsispręsti.

Už ypatingus nuopelnus ir išskirtinį indėlį į donorystės skatinimą, palaikymą ir idėjos propagavimą padėka ir ženklas „Auksinė širdis“ buvo įteikti Lietuvos asociacijai „Gyvastis“. Asociacijos prezidentė Aušra Degutytė atsiimdama apdovanojimą sakė, kad kuo daugiau bus kalbama apie organų donorystę, tuo daugiau gyvybių bus išgelbėta.

Didžiausios pagarbos ir dėmesio nusipelno žmonės, šeimos, kurios netekties skausmo prislėgtos, vis tiek sugeba pagalvoti apie kitus. Vida ir Virgilijus Monkai iš Jonavos – viena iš tokių šeimų. Kai ligoninėje mirė jų net dvidešimtmečio nesulaukusi vienturtė duktė Justina, sunkiai įsivaizduojamo sielvarto apimti Vida ir Virgilijus patys pasiūlė panaudoti merginos organus donorystei. Taip išeidama iš šio pasaulio Justina išgelbėjo net penkis žmones.

„Mūsų klausė: kodėl jūs taip pasielgėt, kodėl paaukojot savo dukters organus? O todėl, kad lankydami dukterį ligoninėje matėme daug liūdnų akių, matėme skausmą artimųjų veiduose. Jaučiau, kad jie jaučia tą patį, ką ir mes. Suvokę, kad mūsų dukrai jau niekas nebegali padėti, norėjome padėti tiems, kam dar galima padėti. Patys kreipėmės į gydytojus ir pasiūlėme panaudoti dukters organus“, – pasakojo V. Monkienė.

Padėka ir sidabrinis ženklelis buvo įteikti ir kitai donorystei nuspelniusiai šeimai – Aldonai ir Vytautui Kundrotams. 2019 metų vasarą girtų kaimynų užpultas jų sūnus Edgaras neišgyveno. Patyrę skaudžią sūnaus netektį Kundrotai surado savyje stiprybės pagalvoti apie donorystę, taip suteikdami vilties pasveikti ir gyventi pilnavertį gyvenimą kitiems.

Mokytoja Meilė Platūkienė buvo apdovanota už nuoširdų darbą perduodant donorystės idėją jaunajai kartai. Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos etikos mokytoja daug metų organizuoja paskaitas, konkursus moksleiviams, taip skatindama juos domėtis donoryste. M. Platūkienė ir pati – dažna viešų donorystės renginių ir akcijų dalyvė.

„Šventasis raštas sako: nėra didesnės meilės nei gyvybę už savo draugus atiduoti. Kalbant apie donorystę tinka ir kitas posakis: kas išgelbėjo žmogų, išgelbėjo visą žmoniją“, – taip atsiimdamas apdovanojimą už nuoširdų ir reikšmingą donorystės idėjos propagavimą kalbėjo kunigas Algirdas Toliatas. Dvasininkas ne kartą kreipėsi į tikinčiuosius ir į visą visuomenę skatindamas donorystrę kaip meilės artimui išraišką.

Organų transplantacija būtų neįmanoma be aukščiausio lygio profesionalų medikų. Renginio metu buvo apdovanotos Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų, Šiaulių Respublikinės ligoninės, Respublikinės Panevėžio ligoninės, Klaipėdos universitetinės ligoninės donorų koordinatorių komandos, taip pat ir Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytoja anesteziologė-reanimatologė Daiva Vilija Čičiškinienė.

Renginio metu buvo apdovanoti ir žurnalistų kūrybinio konkurso „Organų donorystei – Taip!“ nugalėtojai. Padėkos ir piniginiai prizai buvo įteikti pirmos vietos laureatei Laurai Auksutytei už interviu su plaučių transplantacijos laukiančia Rima Gruodiene, antrosios vietos nugalėtojai Oksanai Laurutytei už rašinį „Padėka Dievui už donorą iš Kroatijos“ ir trečiosios vietos nugalėtojai Linai Rudnickienei už rašinį „Gedinčio tėvo pasirinkimas dovanoti gyvenimą“.

Po apdovanojimų renginio svečiai apžiūrėjo vaikų piešinių konkurso „Palaikome organų donorystę“ dalyvių darbus, fotomenininkės Ievos Meškauskaitės fotoprojekto „2 gyvenimai“ darbus bei menininkės Aretos Didžionienės darbų parodą „Gyvybės ženklai“.
Nacionalinio transplantacijos biuro informacija