Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Unsplash.com nuotr.
Viktoras BajorasŠaltinis: Etaplius.LT
Suella Braverman yra kontraversiška politikė. Per metus laiko einant šias pareigas ji turėjo įslaptintų dokumentų siuntimo iš asmeninio, neapsaugoto el.pašto incidentą, kuris vis dar yra tiriamas, taip pat yra palaikiusi idėją nelegalius migrantus, atplaukiančius per sąsiaurį iš Prancūzijos į JK, perkelti gyventi į Ruandą ir kitų, reputacijos nepridedančių veiklų ir pasisakymų. Paskutinis lašas buvo Londono policijos apkaltinimas „politiniu šališkumu” už tai, kad nesilaikė vyriausybės teikiamų siūlymų.
Ją atstatydinus, į jos vietą buvo paskirtas jau buvęs JK Užsienio reikalų sekretorius James Cleverly. Būtent pastarojo vieta atsilaisvino ir į ją, gana netikėtai buvo paskirtas 2010-2016 metais buvęs Jungtinės Karalystės premjeras Davidas Cameronas. Netikėtumą apibūdina Sky News žurnalistų reakcija, pamačius atvykusį kortežą ir iš jo išlipantį poną Cameroną. Iš pradžių balse skambejo nuostaba, kurią sekė juokas ir komentaras “Aš to nesitikėjau”. Negana to, kad jis bus iki gyvenimo paskiriamas į Lordų rūmus, tokiu būdu taip pat gaus ir Lordo titulą.
Tad kodėl premjeras Rishi Sunakas taip pasielgė ir kaip į tai reagavo britai ir jų politikai?
Valdančiųjų konservatorių nuomonės išsiskyrė
Bandydamas išvengti žurnalistų kamerų ir klausimų apie kabineto pertvarkymą, Steve Barclay (premjero nužemintas pareigose iš Sveikatos reikalų sekretoriaus į Aplinkos, maisto ir kaimo reikalų valstybės sekretorius) Davido Camerono paskyrimą pakomentavo labai trumpu „Jaudinantis paskyrimas” komentaru. Suprantama, kai pats netenki vieno iš svarbiausių postų vyriausybėje - nesinori bendrauti su žiniasklaida, kuri tave pasitinka vos išėjus pro duris.
Huw Herriman, Transporto sekretorius premjero komandoje, Channel 4 žurnalistui komentavo, kad žinutė, siunčiama šiuo paskyrimu, yra patirtis. Jis teigė, kad daugeliui parlamentarų, kurie buvo išrinkti į parlamentą jo premjeravimo metais, jis buvo žmogus, kuris duodavo rezultatus, o žmonės šalyje jį mato kaip patikimą ir racionalų. Įvairių palaikymo žodžių išreiškė ir kiti konservatoriai, kurie yra centro dešinėje, ko negalima pasakyti apie kraštutiniają dešinę.
Buvęs JK Iždo sekretorius Kwasi Kwarteng interviu The Guardian kalbėjo, kad Cameron yra „vakarykštės politikos simbolis”. Tai yra gana švelni nuomonė tarp kraštutinės dešinės politikų, kurie palaiko labiau tokius politikus kaip buvusią premjerę Liz Trus, tą pačią Suella Braverman, ar tą patį Kwasi Kwarteng. Jų manymu, buvusiam premjerui bus sunku eiti šias pareigas, nes būtent jis 2016 metais vykusio referendumo metu dėl išstojimo iš Europos Sąjungos agitavo, kad joje likti. Nemaža dalis dabartinių parlamentarų, išrinktų per 2019 metų rinkimus vedant Boris Johnson, yra Brexit šalininkai, atstovaujantys tą radikalią konservatorių pusę. Jiems Camerono paskyrimas yra nepriimtinas.
Paskyrimas ateina su rizika
David Cameron buvo kaltinamas netinkamu lobizmu Covid-19 pandemijos įkarštyje, kai intesyviai pradėjo komunikuoti su tuometinės vyriausybės nariais. Jis ragino padėti ne visai skaidrios reputacijos bankui, kuriame tuo metu dirbo. Negana to, bankas buvo ne tik jo darbdavys, bet ir asmeninis-finansinis interesas, nes buvusiam premjerui priklausė banko nuosavybės akcijų. Šis paskyrimas ir būtent ši istorija vyriausybės kritikams, įskaitant apklausose pirmaujančiai Leiboristų partijai, suteikia daug amunicijos kritikai prieš artėjančius kitų metų rinkimus.
Taip pat virš jo vis dar yra Brexit šešėlis, apie kurį rašyta buvo šiek tiek anksčiau. Senajai partijos daliai, žmonėms kurie atėjo su juo į parlamentą ar dar iki jo ir tiems, kurie buvo už likimą ES, jis galbūt ir išlikęs atmintyje kaip geras ir teisingas lyderis, bet nuo jo kadencijos pabaigos JK turėjo dvejus parlamento rinkimus. Jam lojalius politikus pakeitė toliau nuo centro į dešinę ideologiškai pasislinkę politikai.
Parlamentinė teisė taip pat kelia iššūkius. Tik su itin retomis išimtimis į ministrų pareigas yra skiriami asmenys, kurie nėra parlamento nariai. Jungtinėje Karalystėje yra galiojantis principas, kad visi vyriausybės nariai atskaitingi už savo darbą parlamentui. Parlamento speakeris Lindsay Hoyle dėl šios situacijos kreipėsi į savo klerkus, kad pateiktų siūlymus, kaip naujasis Užsienio reikalų sekretorius gali būti priverstas atsiskaitinėti už savo darbus parlamentui.
Ar buvęs premjeras nemes šešėlio ant esamo?
Kuluaruose yra kalbama, kad užsienio lyderiai gali norėti daug labiau bendrauti su patyrusiu buvusiu premjeru, kuris yra laimėjęs istoriškai dvejus rinkimus, nei su dabartiniu premjeru, kuris viso labo laimėjo partijos rinkimus. David Cameron išbuvo pareigose šešerius metus, bet per maždaug tiek pat laiko Rishi Sunak yra jau ketvirtas premjeras. Vieni vadina šį paskyrimą genialiu ėjimu, kiti - gulbės giesme. Aišku viena - turėti patyrusį žmogų šalia yra gerai, bet ar tai bent kiek suteiks šansų prieš kitų metų rinkimus, ar juolab sumažins audras partijos viduje - tikriausiai ne.