Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Baudžiamoji byla dėl 2021 m. rugpjūtį prie Seimo vykusių riaušių. ELTA / Marius Morkevičius
Ainis GurevičiusŠaltinis: BNS.LT
Tik keli iš kalbėjusiųjų šnekėjo ilgai, dauguma apsiribojo vienu ar dviem sakiniais. Didžioji dalis teisiamųjų prašė išteisinimo arba atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.
„Esu adekvatus kaip dresuotas šuo. Savo kaltę pripažįstu 200 procentų“, – paskutiniame žodyje sakė vienas iš 87 kaltinamųjų Tomas Janušauskas.
„Iš smalsumo ten patekau. Nė vieno pareigūno nesužalojau, nespjaudžiau. Prašau išteisinti. Atsidūriau ne laiku ir ne vietoje“, – kalbėjo riaušių dalyvis Dovydas Kubričenka.
„Gailiuosi, kad taip gavosi. Prašau taikyti laidavimą“, – prašė Artūras Petrovskis.
„Nesutinku su kaltinimu, prašau išteisinti“, – nedaugžodžiavo Mantas Račkauskas.
„Pareigūnų kaltė, kad taip įvyko“
Didelei daliai kaltinamųjų prokuratūra prašo skirti lygtines laisvės atėmimo bausmes. Tačiau kai kuriems prašoma skirti realų įkalinimą iki trejų, ketverių metų ir daugiau.
„Savo veiksmų nepateisinu, bet tai pareigūnų kaltė, kad taip įvyko. Labai gailiuosi. Daug dirbu, turiu mažą vaiką. Daugiau neisiu nė į vieną mitingą, nes gaunasi nesąmonė“, – sakė 11 kartų teistas Vygantas Petkus, jam prašoma skirti ketverius metus realaus laisvės atėmimo.
„Nežinau, kur prokuroras rado pas mane šešis teistumus – aš teistas tris kartus“, – piktinosi Haroldas Pasvenskas, šiam prašoma skirti trejus metus kalėjimo.
Dešimt kartų teistas Artūras Rimša kaltę pripažįsta, paskutiniame žodyje jis sakė, kad labai gailisi. Prašė neskirti realios laisvės atėmimo bausmės. Jį siūloma bausti trejų metų ir devynių mėnesių laisvės atėmimu.
Devynis kartus teistas Gvidijus Repšys ketvirtadienį buvo komandiruotėje – Vokietijos magistralėje vairavo vilkiką. Prie teismo posėdžio ketvirtadienį jis prisijungė nuotoliniu būdu.
Kaltinamasis prašė atidėti jo paskutinį žodį kitam posėdžiui, nes pasiruoštą kalbą paliko namuose. Teismas prašymą atmetė. Tačiau G. Repšys sakė, kad vairuodamas negali sakyti paskutiniojo žodžio, nes jam reikia susikaupti.
Ketvirtadienį G. Repšys, kuriam siūloma trejų metų ir devynių mėnesių įkalinimo bausmė, paskutiniojo žodžio taip ir nepasakė.
„Turėčiau gailėtis dėl savo veiksmų, bet nesigailiu“, – teisme pareiškė 15 kartų teistas Arnoldas Kriskis, jam taip pat siūloma trejų metų ir devynių mėnesių įkalinimo bausmė.
Subendrinus su ankstesniu nuosprendžiu – jam siūlomi ketveri metai ir trys mėnesiai kalėjimo.
A. Kriskis prašė baudžiamąją bylą nutraukti, nes, jo manymu, jis padarė administracinį nusižengimą.
„Tokią kvailystę padariau!“
24 kartus teistas Vadimas Jalago, kuriam siūloma šioje byloje didžiausia bausmė – puspenktų metų nelaisvės, taip pat prašė jį išteisinti.
Biržietis Almantas Bimba norėjo, kad jo paskutinis žodis būtų atidėtas kitam posėdžiui, nes nespėjo pasiruošti, o minčių turintis daug. Teismas prašymo netenkino, todėl vaikinui teko kalbėti be pasirengimo.
„Kokio velnio man reikėjo šokti ant nugaros policininkui?! Tokią kvailystę padariau!“ – savimi stebėjosi A. Bimba. Pasak kaltinamojo, 14 teistumų jis prisirinko per savo kvailą galvą.
A. Bimba kalbėjo ilgai, jo paskutinis žodis buvo filosofinis – jaunas vyras samprotavo apie gyvenimą, pasaulį, pomirtinį gyvenimą. Sakė, kad dabar jis jau esantis kitas žmogus, ne tas, kuris prieš kelerius metus rėkaudamas lakstė prie Seimo.
„Labai gailiuosi. Labai jaudinuosi kalbėdamas – pirmą kartą tenka kalbėti prieš tiek žmonių ir į kalėjimą labai nenoriu. Tikiu, kad teisėjai bus malonūs, atleis man už tą absurdą“, – paskutiniame žodyje sakė kaltinamasis.
Jis žadėjo daugiau nenusikalsti.
Teismo pasigailėjimo prašė ir Mariušas Kovalevskis, šį siūloma įkalinti dvejiems metams.
„Prašyčiau teismo pasigailėti. Baudą tikrai galėčiau sumokėti. Į kalėjimą nenoriu važiuoti, nemanau, kad tai man duotų ką nors gero“, – sakė M. Kovalevskis.
„Tapome kaip šeima“
Andrejaus Lobovo paskutiniojo žodžio kalba buvo ilga. Jis daug laiko skyrė skiepams, Europos Sąjungos įstatymams ir net Anglijos karalienei. Prezidentą jis pavadino bailiu ir išdaviku, Seimą – išsigimėlių lizdu.
Vyras pasakojo, kad nuo COVID-19 skiepų mirė tūkstančiai, esą pasiskiepiję žmonės krisdavo negyvi, juos kažkas sukišdavo į celofaninius maišus ir sudegindavo pečiuose.
Kalbėdamas apie įvykius prie Seimo A. Lobovas sakė, kad jis ramino susirinkusius žmones, prašė nieko nemėtyti.
„Bandžiau užmegzti dialogą, kad neįvyktų konfliktas“, – kalbėjo kaltinamasis.
„Per trejus metus tapome kaip šeima – jūs tėvai, mes jūsų vaikai. Jums teks teisti savo vaikus“, – baigdamas paskutinį žodį A. Lobovas kreipėsi į teisėjus.
A. Kandrotui neužteko laiko
Ketvirtadienį paskutinis kalbėjo Antanas Kandrotas.
Iš pradžių jis pasakojo, kada ir kaip susipažino su kitais kaltinamaisiais, sakė, kad tik kelis iš jų pažinojo prieš riaušes.
Kaltinimus A. Kandrotas vadino melagingais.
Riaušes prie Seimo jis lygino su Sausio 13-osios įvykiais, liejo savo neapykantą Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui. Užkliuvo jam ir Ukrainos vėliavos, kurios, pasak jo, Lietuvoje iškabintos Briuselio paliepimu.
„Okupacinė valdžia „bananais“ nemušė, o nepriklausomoje Lietuvoje muša“, – teigė A. Kandrotas.
Teisėjų kolegijos pranešėjui Jeugenijušui Jaglinskiui teko kelis kartus priminti A. Kandrotui, kad kalbėtų apie bylą ir nešvaistytų laiko nesusijusiems dalykams. Į tai kaltinamasis atrėžė, kad jis laiko turi, nes jam dar likę sėdėti kalėjime pusė metų.
Prakalbėjęs apie pusantros valandos A. Kandrotas savo paskutiniojo žodžio ketvirtadienį nespėjo užbaigti. Kalbą jis tęs kitame posėdyje.
Riaušės, kurių metu buvo žalojami pareigūnai ir niokojamas turtas, prie parlamento rūmų Vilniuje kilo 2021 metų rugpjūčio 10-osios vakarą po mitingo prieš Vyriausybės ribojimus, skirtus imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.
Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš jų 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai.