PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Balandžio 2 d. 17:54

Estijos vyriausybė planuoja įvesti vizų režimą Sakartvelo diplomatams

Pasaulis

Sakartvelas / Fotobankas

EtapliusŠaltinis: BNS.LT


353845

Talinas, balandžio 2 d. (BNS). Estijos vyriausybė planuoja įvesti vizų režimą Sakartvelo diplomatams ir tarnybinių pasų turėtojams, trečiadienį pranešė estų leidinys „Postimees“.

Estijos užsienio reikalų ministerija nusiuntė vyriausybei tvirtinti nutarimo projektą, numatantį įvesti vizų režimą Sakartvelo diplomatinių ir tarnybinių pasų turėtojams.

Jei jis bus patvirtintas, bus atšauktas 2006 metų vyriausybės dekretas, kuriuo buvo panaikintas vizų režimas Sakartvelo diplomatams.

Estijos užsienio reikalų ministras Margusas Tsahkna pabrėžė, kad tai ne Talino, o bendras Europos Sąjungos (ES) sprendimas.

Sausio mėnesį ES šalys sutiko sustabdyti vizų režimo supaprastinimo susitarimo taikymą Sakartvelo diplomatams ir pareigūnams.

„Nuolat pasisakome už tai, kad Sakartvelo valdančiosios partijos vykdomos represijos prieš paprastus žmones, žurnalistus ir nevyriausybines organizacijas turi turėti tarptautines pasekmes“, – nurodė M. Tsahkna.

Šiuo metu Sakartvelo piliečiai, turintys įprastus biometrinius pasus, vis dar gali atvykti į ES be vizos. Tačiau M. Tsahkna sakė, kad svarstomas bevizio režimo suvaržymas ir jiems.

„Europa svarsto galimybę pradėti procedūrą, kad būtų sustabdytas Sakartvelo bevizis režimas su Europos Sąjunga. Tikriausiai tai bus sąlyginis sprendimas – jei Sakartvelas negrįš į demokratijos kelią, taip gali atsitikti“, – pridūrė M. Tsahkna.

Estijos ir Sakartvelo parlamentinės draugystės grupės pirmininkas Ando Kivibergas (Andas Kivibergas) ir grupės narys Juku-Kalle Raidas (Juku-Kalė Raidas) pažymėjo, kad sprendimas įvesti vizas diplomatams yra teisingas žingsnis.

„Šiuo metu Sakartvelo negalima laikyti normalia demokratine valstybe, – sakė J.-K. Raidas. – Aš matau, kas čia vyksta. Tai, kas daroma su opozicijos nariais ir spauda, yra absoliučiai beprotiška. Sankcijos Sakartvelui taip pat turėtų būti sugriežtintos. Tai, kas čia dabar vyksta, yra Rusijos politikos tęsinys.“

Jam antrino ir A. Kivibergas, pridurdamas, kad sprendimas, kuris iš pirmo žvilgsnio neatrodo labai svarbus, yra būtinas siekiant atkreipti dėmesį į tai, kas šiuo metu vyksta Sakartvele.

„Vakarų šalys taip pat turi sutelkti dėmesį į Sakartvelą. Pavyzdžiui, tai, ką vyriausybė daro siekdama įbauginti laisvąją spaudą, primena stalinistinius metodus. Sankcijos taip pat turėtų būti sugriežtintos, ypač tam tikriems žmonėms“, – nurodė jis.

Tačiau jie nemano, kad vizų įvedimas Sakartvelo piliečiams būtų tinkamas žingsnis.

„Aš vis dar laikausi nuomonės, kad Sakartvelo žmonės turi tapti europiečiais“, – sakė A. Kivibergas.

J.-K. Raidas pridūrė, kad Sakartvelo gyventojai aiškiai parodė, jog nėra patenkinti tuo, kas vyksta šalyje, tačiau baiminasi organizuoti masinius protestus, nes už juos pagal naujausius teisės aktus gali būti skiriama laisvės atėmimo iki septynerių metų bausmė.

Valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ taip pat neseniai priėmė teisės aktų pakeitimus, kuriais sugriežtinamos taisyklės dėl protestų, viešosios tvarkos pažeidimų ir nusikaltimų prieš valstybės pareigūnus.

Sumaištis Sakartvele kilo po spalį vykusių ginčijamų parlamento rinkimų ir vyriausybės sprendimo atidėti stojimo į ES derybas.

#ESTIJA#SAKARTVELAS#DIPLOMATAI#VIZOS