PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2025 m. Liepos 10 d. 18:07

ESO sureagavo į kritiką dėl žuvusio Šiaulių „Pietinio“ apuoko: apgailestaujame

Šiauliai

Pixabay.com / „Ekosistemų apsaugos centro“ vaizdo įrašo stop kadras

EtapliusŠaltinis: Etaplius.lt


373048

Trečiadienį „Ekosistemų apsaugos centras“ socialiniuose tinkluose pasidalino liūdna žinia: žuvo Šiaulių „Pietinio“ didžiųjų apuokų vyriausia jauniklė.

Retą ir saugomą paukštį pražudė elektros iškrova, kuomet apuokė nutūpė ant laukuose buvusio elektros stulpo. Po šios naujienos pasipylė kritikos strėlės bendrovės ESO atžvilgiu. „Ekosistemų apsaugos centras“ teigia, kad tai ne pirmas ir ne paskutinis atvejis, kai dėl bendrovės aplaidumo žūsta ant stulpų nutūpiantys paukščiai.

Į šią situaciją ketvirtadienį sureagvo ir ESO atstovai. Jie teigia apgailestaujantys dėl įvykio.

„Apgailestaujame dėl žuvusio apuoko. Gavusi pranešimą apie saugomo paukščio žūtį bendrovė kviečia aplinkosaugininkus kartu ieškoti sprendimų, kurie padėtų labiau apsaugoti paukščius ir gyvūniją. Esame atviri dialogui, pasiruošę išklausyti, padėti įvertinti pasiūlymus ir kartu ieškoti sprendimų, kuriuos įgyvendinti būtų prasminga ir gamtai, ir žmogui“, – sako „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė.

Pasak ESO atstovės, įmonė pasirengusi bendradarbiauti su gamtosaugos specialistais ir kviečia ieškoti priemonių, kaip geriau suderinti energetikos plėtrą ir tinklo patikimumą su biologinės įvairovės apsauga.
Miškingose teritorijose ESO kasmet kelis šimtus oro linijų pakeičia požeminėmis kabelinėmis.

„Tai – vienas iš sprendimų, mažinantis tiek elektros tiekimo sutrikimų riziką, tiek poveikį aplinkai. „Kokios kitos priemonės galėtų būti įgyvendintos ir optimaliausiai tiktų Lietuvoje įrengtam tinklui, tikimės, patars aplinkosaugininkai. Esame valstybės reguliuojama įmonė ir veikiame pagal Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos bei Energetikos ministerijos nustatytus prioritetus. Infrastruktūros priežiūra turi būti suderinama su gyvosios gamtos saugojimu. Tad svarstysime įvairius galimus variantus ir pasiūlymus, kuriuos išgirsime“, – sako R. Juodkienė.

Tačiau „Ekosistemų apsaugos centras“ teigia, kad valstybė, kartu su ESO akcininkais, pelnosi turėdama monopolį, bet nemato problemos naikindama gamtą. Aplinkos ministerija planuoja svarstyti, ar verta veisti ir paleisti didžiuosius apuokus, nes esą jų išgyvenamumas per mažas. Bet nemato prasmės spręsti realios problemos – ESO elektros stulpai žudo plėšriuosius paukščius gamtoje ir būtent jie mažina šių paukščių išgyvenamumą.

Kaip teigiama išplatintame pranešime, didieji apuokai ir kiti plėšrieji paukščiai laukuose neturi kur tūpti, išskyrus elektros stulpus. Dėl ESO aplaidumo stulpai yra nesaugūs, paukščiai žūva nuo elektros iškrovos. Tado Ivanausko zoologijos muziejaus tyrimai patvirtina, kad pagrindinė jūrinių erelių ir žuvininkų žūties priežastis – elektros iškrovos.

„Ekosistemų apsaugos centras“ dėl šio ir kitų paukščių žūties atvejų kreipiasi į Aplinkos ministeriją, reikalaudamas pripažinti elektros stulpus kaip realią grėsmę saugomoms paukščių rūšims, įpareigoti bendrovę nedelsiant įrengti paukščiams saugias konstrukcijas bei užtikrinti, kad paukščių apsauga Lietuvoje būtų ne imitacija, o realybė.

Kovo mėnesį Šiaulių pietinio mikrorajono devynaukštyje įsikūrusi didžiųjų apuokų porelė susilaukė trijų apuokiukų. Išsiritusių mažylių gyvenimą ir nuotykius „Ekosistemų apsaugos centras“ transliuodavo socialiniuose tinkluose. Apuokų šeimyną pamilo tiek vietiniai gyventojai, tiek kiti žmonės, turėję išskirtinę galimybę iš arti stebėti šių retų paukščių gyvenimą.

#ESO#ŠIAULIIA#APUOKAS#ŽŪTIS#ELEKTRA