PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2019 m. Liepos 13 d. 17:56

Esi bloga mama, jeigu…

Vilnius

Pexels.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


88200

Jeigu skaitai šį straipsnį, vadinasi, bent kartą buvai suabejojusi, ar atitinki užimamas mamos pareigas. Tačiau apsieisime be ilgų įžangų. Taigi, tu esi bloga mama, jeigu:

1. Lauki, kad vaikas pradės realizuoti tavo ambicijas. Tu netapai gimnaste – tegu dukra tampa, ir nesvarbu, kad neturi fizinių duomenų ir apskritai jai norisi piešti. Neišsipildė tavo svajonė apie operos solistės karjerą – tegu sūnus tampa antruoju Noreika, nesvarbu, kad balsas silpnokas ir jam labiau patinka boksas.

2. Tu naudoji vaiką savireklamai. Štai tau klausimas: kurių galų kemši į socialinius tinklus savo mažylio nuotraukas? Praeis keli metai ir šį klausimą tau užduos pats paaugęs vaikas. Nejaugi pamiršai, kaip tave, dvylikametę, siutino mama, kai atnešdavo svečiams šeimos albumą su tavo kūdikystės nuotraukomis, padarytomis “nude” stiliumi: pažiūrėkite, kokios raukšlytės pas mus ant užpakaliuko!

3. Kalbėdama su vaiku dažniausiai naudoji žodžius “ne”, “negalima”, “todėl, kad aš taip pasakiau” ir nejauti reikalo paaiškinti savo pozicijos ir draudimo esmės. Yra ir kitas būdas pasakyti “ne”. Pavyzdžiui, taip: “Mam, aš noriu su parašiutu iššokti” – “Puiki idėja! Tik reikės palaukti, kol tau sukaks 18 metų – tokios taisyklės parašiutininkų klube”.

4. Esi įsitikinusi, kad “mama visada teisi”. Visi turi teisę klysti – netgi idealiausia mama. Svarbiausia – laiku pripažinti klaidą ir surasti savyje jėgų pasakyti savo vaikui: “Atleisk, buvau neteisi”. Ir nesvarbu kiek vaikui metų – 4 ar 15.

5. Savo auklėjimo ir ugdymo pareigas peradresavai mokyklai, repetitoriams, kursams, šokių rateliams, piešimo būreliams ir t.t. O pati dirbi viso labo taksiste – pristatai vaiką iš vienos vietos į kitą. Labai patogu. Čia net ginčytis neverta.

6. Nemoki saugoti vaikiškų paslapčių. Pakanka vaikui vieną kartą išgirsti, kaip tu pasakoji draugei telefonu jo didžiausią paslaptį – viskas, tau daugiau jau nebebus ko pasakoti. Nes ką tik praradai patį svarbiausią dalyką – vaiko pasitikėjimą.

7. Neįgyvendinai nė vienos vaikiškos svajonės, nors galėjai. Nereikia painioti svajonių ir užgaidų (noriu naujo telefono, šitas jau paseno, jam jau mėnesis laiko). Tačiau mama-stebukladarė – tai šaunu! Pavyzdys iš gyvenimo: kai mano dukrai buvo 10 metų, ji buvo Lotynų Amerikos serialų žvaigždės Natalijos Oreiro fanė. Ir štai kartą vaikas sako: “Aktorė duos vienintelį koncertą sostinėje. Kaip norėtųsi ten patekti, tai mano svajonė!” Mano požiūriu, Oreiro apskritai ne ta menininkė, dėl kurios vertėtų grūstis už 200 kilometrų. Tačiau tai vaiko svajonė – kad ir kokia juokinga ar naivi atrodytų. Kitą dieną vyras (aš pati buvau smarkiai nėščia) sėdo į automobilį, nuvažiavo į sostinę, nupirko bilietą ir didvyriškai iškentė visą koncertą. Praėjo jau 11 metų, o mano dukros vaikiškų prisiminimų reitinge šitas įvykis vis dar užima vietą Nr. 1.

8. Tu nežinai vaiko draugų vardų ir telefono numerių.

9. Pirmas dalykas, kurio paklausi, kai vaikas grįžta iš mokyklos: “Kokius pažymius gavai?” Nejaugi tau svarbesnis subjektyvus žinių vertinimas už tai, ką įdomaus vaikas sužinojo, kaip jis jaučiasi, kaip sutaria su klasės draugais?

10. Tu užkerti kelią vaiko pastangoms nuveikti kažką naudingo, nes jis gali ką nors sulaužyti, sudaužyti, prišiukšlinti, sugadinti. Paskui nedejuok, kad jis visiškai nepadeda namuose.

11. Tu nemoki per vieną naktį sumeistrauti iš po ranka pasipainiojusių medžiagų Snaigės kostiumo, beždžionės uodegos ar torto vaikiškai šventei.

12. Tu nepasitiki vaiku – seki jo susirašinėjimus, tikrini telefoną, klausaisi pokalbių.

13. Neleidi vaikui svajoti. Jis sako “Noriu būti kosmonautu!” O tu iškart nusodini ant nuodėmingos žemės: “Koks iš tavęs kosmonautas, trejetas už matematiką”. Galima pamėginti kitaip: “Puikumėlis, į kosmosą skrisi, pamojuosi man iš ten!” Patikėk, daugelis vaikiškų svajonių išgaruos ir be tavo pagalbos. O mamos supratimas ir palaikymas įsimins visam gyvenimui.

14. Pirmoje vietoje tau – darbas, darbas, darbas. Dėl to sūnaus kambaryje stovi tavo portretas – kad nepamirštų, kaip mama atrodo, o dukra rašo rašinį “Mamos paveikslas, remiantis SMS pranešimais”. Neįkainuojamų bendravimo su tais, kurie tave myli, minučių nenusipirksi už pačius didžiausius pinigus, kuriuos uždirbsi. Nepamiršk apie tai ir pagalvok – kokia tu liksi vaikų prisiminimuose? Ta, kurios niekada nebuvo šalia?

15. Tu visada lygini savo vaiką su kitais vaikais, kurie viską daro geriau – perskaito daugiau žodžių per minutę, dailiau rašo, greičiau įveikia 100 metrų ir t.t. O kodėl tau nepabrėžus jo paties progreso? Šiandien jis rašo dailiau negu prieš mėnesį – juk tokį pasiekimą verta pagirti?

Ir pabaigai: tu gera mama, jeigu kartais vietoje vakarienės namuose, vedi vaikus į kavinukę, leidi pasėdėti iki vėlumos, nes labai įdomi laida per televizorių, retkarčiais išleidi be kepurės rudenį, kad visi pamatytų naują šukuoseną ir kiekvieną rytą bučiuoji vaiką ir sakai: “Geros tau dienos! Aš tave myliu!”

Šaltinis

Šeima ir namai