PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Liepos 2 d. 14:36

ES siūlo iki 2040 m. 90 proc. sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį (papildyta)

Pasaulis

Dujos / Unsplash

Viljama SudikienėŠaltinis: ELTA.LT


371511

Trečiadienį Europos Komisija pasiūlė iki 2040 m. 90 proc. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, palikdama galimybę lanksčiai reaguoti į šiuos planus turinčių įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) valstybių susirūpinimą.

Ilgai atidėliotas sprendimas yra svarbus etapas Europos Sąjungai siekiant anglies dioksido neutralumo tikslo iki 2050 metų.

Kad įtikintų skeptiškai nusiteikusias sostines, ES vykdomoji valdžia siūlo, kad nuo 2036 m. 27 bloko šalys galėtų įskaičiuoti anglies dioksido kreditus, įsigytus finansuojant ne Europoje vykdomus projektus, iki trijų procentų savo išmetamųjų teršalų mažinimo apimties.

Pasiūlymas pateiktas tokiu metu, kai didumą Europos kamuoja ankstyvų vasaros karščių banga. Pasak mokslininkų, dėl žmogaus sukeltos klimato kaitos karščiai tampa vis intensyvesni, dažnesni ir labiau paplitę.

2040 m. tikslui reikės Europos Sąjungos valstybių narių ir parlamento pritarimo.

Briuselis teigia, kad ES 37 proc. sumažino klimato kaitą skatinantį išmetamų teršalų kiekį lyginant su 1990 m., tačiau bloko žaliasis kursas susiduria su vis didesniu pasipriešinimu, kai daugelyje Europos šalių įsitvirtina dešinieji, skeptiškas požiūris į klimato kaitą stiprėja.

ES klimato kaitos komisaras Wopke Hoekstra, pripažinęs, kad debatai „opūs“, sakė, jog Briuselis neatsisako „ambicingo“ tikslo, bet laikosi „pragmatiško ir lankstaus požiūrio, kaip jį pasiekti“.

ES aplinkos ministrai aptars šį tikslą per susitikimą liepos viduryje, prieš rugsėjo 18 d. numatomą balsavimą dėl priemonių patvirtinimo. Jis taps įstatymu tik tada, kai tam pritars ES įstatymų leidėjai. Europos Komisija tikisi, kad 2040 m. tikslas bus patvirtintas iki Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijos (COP30) lapkričio mėnesį Brazilijoje.

Tai rodo, kad laiko deryboms su skeptiškai nusiteikusiomis šalimis maža, W. Hoekstra jau daugelį mėnesių ieško kompromiso su jomis.

Kai kurioms valstybėms, įskaitant Čekiją, 90 proc. tikslas yra nerealistiškas. Kitos, įskaitant Italiją ir Vengriją, nerimauja dėl dekarbonizacijos naštos, užgulsiančios sunkiąją pramonę Europai stengiantis sustiprinti savo pramonę, susiduriančia su didele JAV ir Kinijos konkurencija.

Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni siūlo taršą mažinti 80 arba 85 proc., o Prancūzija pareiškė abejones, kaip ES pasieks šį tikslą. Vis dėlto Europos Komisija gali kliautis kitų šalių, įskaitant Ispaniją ir Daniją, šią savaitę perėmusią pirmininkavimą ES, paramos.

#ES#TERŠALAI#MAŽINIMAS#TIKSLAS#LANKSTUMAS