PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Liepos 18 d. 10:15

ES pagrasinus sustabdyti bevizio režimo taikymą kartvelams, premjeras to nesureikšmina

Lietuva

Iraklis Kobachidzė. Youtube stop kadras.

EtapliusŠaltinis: BNS.LT


374394

Europos Sąjungai (ES) pagrasinus sustabdyti bevizio režimo taikymą kartvelams dėl vyriausybės susidorojimo su opozicija, Sakartvelo premjeras Iraklis Kobachidzė to nesureikšmina.

ES užsienio reikalų vadovė Kaja Kallas šią savaitę pranešė, kad išsiuntė Sakartvelui laišką, kuriame įspėjo, kad gali sustabdyti bevizio režimo taikymą kartvelams dėl susidorojimo su opozicija ir „atsitraukimo nuo demokratijos“.

Briuselis apkaltino Pietų Kaukazo valstybės pareigūnus dėl virtinės areštų, nukreiptų prieš valdančiąją partiją kritikuojančius politikus, aktyvistus ir žurnalistus.

ES teigė, kad šie vyriausybės veiksmai ir įstatymai, kuriais varžoma pilietinė visuomenė, trukdo Sakartvelui siekti narystės Bendrijoje.

Tačiau I. Kobachidzė sakė žiniasklaidai, kad bevizis režimas į Europą jo šaliai nėra „egzistencinis reikalas“, ir dar kartą gynė „užsienio agentų registracijos“ įstatymą, teigdamas, kad jis būtinas siekiant apsaugoti Sakartvelo „taiką ir stabilumą“ nuo užsienio įtakos.

Premjeras pridūrė tikįs, kad bevizis režimas galiausiai nebus sustabdytas.

2017 metais Sakartvelo piliečiams įsigaliojo bevizis kelionių į Šengeno erdvę režimas. Tai buvo viena iš labiausiai juntamų naudų, Sarkartvelui siekiant suartėti su bloku.

Beveik visi Sakartvelo opozicijos lyderiai, keli žurnalistai ir aktyvistai buvo sulaikyti po to, kai partija „Sakartvelo svajonė“ pernai paskelbė laimėjusi parlamento rinkimus ir sulaukė Vakarų šalių kritikos.

ES šalies kandidatės statusą turinčią šalį nuo ginčytinų parlamento rinkimų krečia politiniai neramumai, sukėlę masinius protestus.

Įtampa dar labiau išaugo lapkritį, kai I. Kobachidzė paskelbė, kad Sakartvelas stabdo derybas dėl narystės ES iki 2028 metų.

Tbilisis pastaraisiais metais buvo kritikuojamas dėl atsitraukimo nuo demokratijos ir suartėjimo su Maskva, tačiau valdančioji partija šiuos kaltinimus neigia.

Sakartvelo opozicija taip pat nepripažįsta dabartinio prezidento Micheilo Kavelašvilio išrinkimo, kurį į postą paskyrė rinkimų kolegija, sudaryta tik iš valdančiosios partijos atstovų.

ES jau seniai svarsto galimybę taikyti sankcijas pareigūnams, atsakingiems už susidorojimą su opozicija, tačiau tam reikėtų vieningos šalių narių nuomonės, o valdančioji „Sakartvelo svajonė“ turi sąjungininkų Vengrijoje ir Slovakijoje.

Tačiau bevizio režimo sustabdymui reikėtų tik kvalifikuotos balsų daugumos.

Sausį ES jau sustabdė bevizį režimą Sakartvelo diplomatams ir pareigūnams.

#ES#IRAKLIS KOBACHIDZĖ#KARTVELAI#VIZA