PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Kovo 15 d. 10:19

Erkės bunda. Skiepykimės nuo erkinio encefalito dabar

Telšiai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


75943

Bundantis pavasaris žadina iš po žiemos išalkusias erkes ir jos išsiruošia į ,,medžioklę“. Erkės aktyvios, kai vidutinė paros temperatūra siekia 5 - 7 laipsnius šilumos. Erkių saugotis reikia ne tik miške ar parke, bet ir gyvenamojoje aplinkoje.

Telšių rajono savivaldybėje 2018 m. padaugėjo sergančių erkiniu encefalitu. Registruoti 6 erkinio encefalito atvejai, kai per 2017 metus susirgo tik 3 gyventojai.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamento specialistai primena, kad skiepytis nuo erkinio encefalito galima visus metus, tačiau geriausia tai padaryti – dabar.

Skiepai – efektyviausia erkinio encefalito profilaktikos priemonė. Tačiau svarbu žinoti, kad patikimam imunitetui susidaryti reikia trijų skiepų dozių. Atlikus vakcinaciją du kartus, su 1-3 mėnesių pertrauka tarp skiepų, imunitetas susiformuoja vieneriems metams. Imunitetas nuo erkinio encefalito susiformuoja praėjus 2-3 savaitėms po antrojo skiepo. Po metų suleidus dar vieną skiepo dozę atsparumas ligai prasitęsia ir pirma palaikomoji dozė skiriama po 3 metų, kitos – kas 3-5 metai, atsižvelgiant į amžių.

Šiltuoju metų laiku, kai erkės jau yra aktyvios, galima skiepytis pagreitintos vakcinacijos schema, kai tarp pirmos ir antros vakcinų dozių yra išlaikomas 1–2 savaičių intervalas. Trečia vakcinos dozė atliekama praėjus 5–12 mėn. po antros dozės. Vėliau skiepai atliekami kas 3–5 metus po vieną dozę.

Dėl galimybės pasiskiepyti prašome kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Skiepai neapsaugo nuo erkinio encefalito, jei erkė buvo įsisiurbusi prieš skiepijantis arba per dvi savaites po pirmo skiepo.

Erkinis encefalitas – sunki virusinė liga, pažeidžianti smegenų dangalus, galvos ir nugaros smegenis. Tai liga kuriai būdingi liekamieji reiškiniai. Maždaug trečdaliui susirgusiųjų erkiniu encefalitu pasekmės jaučiamos likusį gyvenimą.

Erkiniu encefalitu susirgti galima ne tik įsisiurbus užsikrėtusiai erkei, bet ir pavartojus nepasterizuotą, nevirintą erkinio encefalito virusais užkrėstą karvių ar ožkų pieną.