Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
EtapliusŠaltinis: Reklaminis turinys
Prieš trejus metus projekto „you’R Nature you’R Future“ nariams (Istituto Istruzione Superiore „Raffaello“ Urbino, Italija (projekto koordinatorius)/Liceul „Voltaire“ Craiova, Rumunija/5th Lyceum of Volos, Volos, Graikija/ Elazığ Anadolu Lisesi, Elazığ, Turkija/ FORTES Impresa Sociale Srl, Vicenza, Italija) kilo bendradarbiavimo idėja skatinti moksleivius suvokti aplinkosaugos problemas, įtraukti juos į įvairias veiklas, kuriose visų šalių projekto dalyviai tirs ir ieškos atsakymų, kaip puoselėti savo šalį, mažinti vartotojiškumą bei tapti pirmiausia savo miesto aplinkos kūrėjais, o ne griovėjais.
Projekto „you’R Nature you’R Future“ išvykose dalyvaujantys mokiniai atliko įvairias teorines ir praktines veiklas skirtingomis temomis Lietuvoje, Graikijoje, Turkijoje, Rumunijoje ir Italijoje. Atvykę į Lietuvą, projekto dalyviai apsilankė Šiaulių atliekų tvarkymo įmonėje bei bendrovėje „Toksika“, kur susipažino su darbo specifika ir išklausė paskaitas aplinkosaugos tema. Lankėsi VU Botanikos sode, stebėjo ekologiškų kvepalų gamybos procesą. Dalyvavo praktinėse veiklose molio bei gintaro dirbtuvėse, gimnazijoje kūrybiškai panaudodami antrines žaliavas kūrė savo šalių žemėlapius. Turkijoje aptarė kiekvienos šalies maisto tvarumo savitumus, išklausė paskaitas apie maisto švaistymą, subalansuotą mitybą. Mokyklos darže sodino daržoves bei tvarkė seno miesto Harput pilies teritoriją, gamino ir pristatė savo šalių tradicinius patiekalus. Rumunijoje gimnazistai aplankė Krajovos miesto sodus, ėmė interviu iš praeivių apie tvarumą kasdienėje jų buityje. Taip pat susipažino su robotų darbo specifika ir jų pritaikymu saugant gamtą. Projekto dalyviai kūrė vaizdo įrašus apie aplinkosaugos problemas ir jais dalinosi socialiniuose tinkluose. Graikijoje buvo tęsiama pažintis su tvaraus transporto rūšimis ir aptarti skirtingi keliavimo būdai. Praktinių užsiėmimų metu gimnazistai išmoko gaminti ekologišką muilą iš aliejaus. O Italijoje išbandė natūralios kosmetikos gamybą, pynė iš vytelių, sodino medelius, organizavo panaudotų daiktų mugę, kūrybinėse dirbtuvėse iš nenaudojamų audinių kūrė plakatą bei dalyvavo pėsčiųjų žygyje. Smagu buvo dalintis patirtimis, mokytis tvarumo vieniems iš kitų bei susipažinti su šalių partnerių istorija, kultūra ir tradicijomis.
Įgyvendindama projekto „you’R Nature you’R Future“ veiklas, siekdama stiprinti ekologinį ir gamtosauginį ugdymą, prisidėdama prie tvarios ateities kūrimo, Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazija tapo ir Lietuvos EKO mokyklų tinklo nare. Todėl šalkauskiečiai ne tik siekia akademinių žinių, bet ir būna aktyvūs įvairiose aplinkosaugos iniciatyvose. Ekologijos žinių naudą gimnazistai pasitikrino dalyvaudami projekte, kurio metu buvo auginamos prieskoninės žolelės. Taikydami ekologiškas auginimo technologijas, taupydami vandenį, saugodami dirvožemio kokybę, gimnazistai rūpinosi, kad daigai augtų be cheminių trąšų ir pesticidų. Šviesdami bendruomenę apie tvaresnį pasaulį, mokiniai kūrė lankstinukus, kuriuose atsispindėjo įvairios ekologinės temos: klimato kaita, atliekų rūšiavimas, tvarus vartojimas. Taip pat gimnazistai dalyvavo įvairiuose teoriniuose užsiėmimuose. Vienas iš jų – išklausyta paskaita „Tiesa ir mitai apie žaliąją energetiką“, kurią skaitė VILNIUS TECH prof. dr. Sonata Tolvaišienė. Mokiniai prisiminė, kokios energijos rūšys priklauso žaliajai energijai, išskyrė jų privalumus, trūkumus, vartojimą Lietuvoje. Paskaitos metu buvo akcentuota tai, kad kasmet Lietuvoje auga elektros energijos gamyba naudojant ekologišką žaliąją energiją.
Gimnazijoje organizuojamos ir patyriminės kultūrinio ugdymo dienos. Vienos iš jų metu mokiniai gilinosi į greitos mados ir tvarumo problematiką. Tvarumo konsultantės Živilės Vaškytės-Lubienės online paskaitoje apie tvarų ir atsakingą vartojimą gimnazistai sužinojo, kiek daug gamtinių resursų ir cheminių medžiagų reikalauja greitosios mados drabužių gamyba, kaip tai teršia gamtą, gavo puikių patarimų, padėsiančių mažinti planetos užterštumą. Vėliau, susiskirstę į komandas, mokiniai susipažino, kaip kuriamos infografikos, ir patys jas kūrė iš atsineštų drabužių medžiagų: rinko informaciją apie tų medžiagų gamybos procesą, jų privalumus, domėjosi, ar aptariami rūbai priklauso greitosios mados pramonei, gilinosi į rūbų gamintojo poveikio aplinkai, perdirbimo ir utilizavimo, irimo trukmės problematiką. Taip pat gimnazijos bendruomenė prisijungė prie pasaulinės akcijos „LIGHT FOR EVERYBODY“, kurią organizuoja ENO (Environmental online) ir Lietuvos EKO mokyklų tinklas. Šios akcijos metu mokiniai ir mokytojai kūrė žibintus iš antrinių žaliavų. Bendras darbas suvienijo gimnazijos bendruomenę, o dirbtuvių metu diskutuota ne tik apie draugystę, tarpusavio ryšį, bet ir apie pačių vertybes, įsitikinimus ir gamtai daromą žalą. Projekto ,,you'R Nature you'R Future" idėjų sklaida buvo pristatyta tarptautinėje konferencijoje "EKO IDĖJOS LIETUVAI 2025" Kauno Prezidento Valdo Adamkaus gimnazijoje. Būdama šio tinklo dalimi, gimnazijos bendruomenė įsipareigojo aktyviai prisidėti prie gamtosauginių idėjų įgyvendinimo, nuolat dalintis gerąja patirtimi su kitomis mokyklomis, džiaugtis įgyvendintais projektais bei skatinti naujas idėjas.
Įgyvendintas dar vienas tarptautinis projektas, kuris ne tik skatina mokinių sąmoningumą tausojant ir puoselėjant savo aplinką, bet ir moko atsakingai elgtis su gamtos ištekliais. Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijoje ir toliau bus puoselėjamas ekologinės kultūros ugdymas.
Projekto veikla finansuojama remiant Europos Komisijai, „Erasmus+“ programos lėšomis.
Projekto dalyvė, mokytoja Vaiva Malinauskaitė.
Reklama