Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
ES / Unsplash
Žygimantas ŠilobritasŠaltinis: ELTA
„Šis sprendimas neabejotinai neigiamai paveiks tiek vartotojus, tiek gamintojus, tiek JAV, tiek ES. Tačiau tai turės ir poveikį pasaulio Pietų valstybėms“, – ketvirtadienį EP surengtoje spaudos konferencijoje žurnalistams teigė B. Lange.
„Ieškosime priemonių, kaip sumažinti to žalą vidutiniam ES vartotojui“, – sakė jis.
Be to, anot jo, Europa jau balandžio 14 d. turėtų sureaguoti į tarifus prieš plieną, aliuminį ir kitus produktus. Pasak EP atstovo, tiek šiais, tiek tolimesniais veiksmais bus bandoma išvengti problemos eskalavimo.
„Tolimesni veiksmai bus vėliau. Todėl, kad mes turime įvertinti tarifų efektus, kad būtų aiškų, koks mūsų atsako pagrindas. Ir norime apriboti savo atsaką taip, kad jis atitiktų realią mūsų patirtą žalą. Mes nenorime tapti eskalavimo varikliu“, – tvirtino jis.
Be to, kaip aiškino B. Lange, Europa toliau bandys derėtis su D. Trumpu dėl tarifų. Tuo pat metu, anot jo, ES yra pasiruošusi naudoti prieš tokius veiksmus sukurtus teisinius įrankius.
„Mes matome, kad visi prekybos ir migracijos klausimai yra prezidento D. Trumpo ir jo patarėjo Peter Navarro klausimuose. Ir tol, kol jie nenorės derėtis, to negalėsime daryti. (...) Žinoma, mes ir toliau bandysime kalbėtis, net įsigaliojus tarifams“, – kalbėjo B. Lange.
„Tačiau taip pat turime ir gerus įrankius reaguoti. Mes esame modernizavę tarptautinės prekybos taisyklių reguliaciją, kuri leidžia mums versti kitas valstybes laikytis įsipareigojimų. Taip pat turime kovos su prekybos prievarta priemonę ir kitas“, – sakė jis.
JAV tarifai Europai yra smarkiai perdėti
D. Trumpui tikinant, kad Europa jau anksčiau taikė tarifus JAV, B. Lange teigia, kad Baltųjų rūmų atsakas yra visiškai neproporcingas. Anot jo, vidutinis tarifas JAV prekėms – 5 proc.
„Vidutinis tarifas, kurį ES taiko kai kurioms JAV prekėms – 5 proc. Tai daug mažiau, nei 20 proc., kuriuos pritaikė D. Trumpas. Ir jeigu sudėtume visas prekybos apimtis kartu, nes turime daug prekių, kurioms tarifai nėra taikomi, tai visam JAV prekių srautui taikomi Europos muitai yra 1,52 procento“, – teigė B. Lange.
Anot EP komiteto vadovo, Baltųjų rūmu sprendimas taikyti tokus tarifus yra paremtas nepasitenkinimu Europoje taikomais standartais.
„Pateisinimas 20 proc. tarifams, kurį galima rasti 30 puslapių JAV pateisinimų knygelėje, matome, kad tokius muitus JAV nusprendė taikyti dėl ES standartų, skirtų apsaugoti vartotojus, ir taikomų ribojimų. Ir, žinoma, dėl šių dalykų nesiderėsime“, – aiškino jis.
Taip pat europarlamentaras pastebi, kad D. Trumpas ignoruoja, jog ES paslaugų deficitas JAV atžvilgiu – 100 mlrd. eurų. Anot jo, dabartinė JAV administracija susitelkusi vien tik į prekes, kas yra pasenęs mąstymas.
„Šioje 30 puslapių knygelėje matome, kad susitelkiama į tai, kad JAV produkcija, tarp kurios ir žemės ūkio produktai, negali patekti į Europos rinką dėl mūsų aukštų standartų. Vienintelė dalis, kur minimos paslaugos, yra ten, kur tikinama, kad mūsų reguliavimas yra nesąžiningas JAV kompanijoms. Tai viskas, visur kitur susitelkimas į fizines prekes“, – kalbėjo jis.
„Mes žinome, kad ES turi 100 mlrd. eurų deficitą paslaugų prekyboje su JAV“, – paminėjo jis.
Tarifams paveikiant augančias ekonomikas, ES plės prekybą su jomis
Be to B. Lange paminėjo, kad JAV tarifai neigiamai paveiks daugelį augančių ekonomikų ir jų stabilumą. Todėl, jo manymu, ES turės plėsti prekybinius ryšius su pasaulio pietų valstybėmis, tokiomis kaip Indonezija, ar kitomis jos regiono šalimis.
„Kaip ir minėjau, tai paveiks augančias ekonomikas. Pavyzdžiui, Indonezijai taikomas 30 proc. tarifas. Bet mes norime stabilizuoti globalių Pietų valstybių augimą. O tokie sprendimai turės neigiamą poveikį Indonezijai ir kitoms panašioms šalims“, – kalbėjo B. Langė.
„Tad tampa aišku, ES ir EP turės pradėti ieškoti sprendimų, kaip plėsti stabilią prekybą su daugiau partnerių“, – pridūrė jis.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį paskelbė apie 34 proc. muitus importui iš Kinijos ir 20 proc. importui iš Europos Sąjungos – dviejų pagrindinių JAV prekybos partnerių.
JAV prezidento teigimu, pradinis 10 proc. tarifas bus įvestas importui iš daugelio kitų šalių, tačiau kai kurioms bus taikomi daug griežtesni muitai, įskaitant 24 proc. muitus Japonijai ir 26 proc. Indijai.