PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2019 m. Balandžio 1 d. 17:52

Energijai imlioms pramonės įmonėms – galimybė stiprinti konkurencingumą

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


78181

Nuo balandžio 1 d. intensyviai elektros energiją savo veikloje naudojančios pramonės įmonės gali teikti prašymus dėl dalies mokesčio, sumokėto už viešuosius interesus atitinkančias paslaugas (toliau – VIAP), susigrąžinimo.

„Pirma, tai svarbi žinia Lietuvoje jau veikiančioms pramonės įmonėms, kurioms atsiveria galimybės stiprinti savo konkurencingumą, investuojant sutaupytas lėšas į energiją taupančias priemones ir plėtrą. Antra, Lietuva tampa patrauklesne šalimi užsienio investuotojams, kurių atėjimas reiškia naujas darbo vietas ir naudą visai valstybei“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Panašias diferencijuotas VIAP schemas pramonei mūsų regione jau taiko Lenkija, Latvija, Rumunija, Slovėnija, Čekija, Bulgarija.

Balandžio 2-3 dienomis Energetikos ministerija organizuoja susitikimus su įmonių, verslo bei investuotojų asociacijų atstovais, kurie bus išsamiai supažindinti su VIAP diferencijavimo schema ir naujomis galimybėmis.

Prašymus gauti VIAP lengvatą už 2019 metus įmonės turi pateikti ir ne vėliau kaip iki 2019 m. liepos 1 d. Šia lengvata įmonės galės pasinaudoti už laikotarpį nuo 2019 m. sausio 1 d. iki 2028 m. gruodžio 31 d.

Prašymai ir kiti reikalingi dokumentai turės būti pateikti VIAP lėšų administratoriui „Baltpool“.

VIAP lengvata galės pasinaudoti intensyviai elektros energiją savo veikloje naudojančios pramonės šakų įmonės, kurios per metus sunaudoja daugiau nei vieną gigavatvalandę (1 GWh) elektros energijos. Jos galės susigrąžinti 85 procentus nuo elektros gamybai iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) skatinti skirtų VIAP mokėjimų.

Šia galimybė galės pasinaudoti įmonės, veikiančios tuose sektoriuose, kurie yra įtraukti į Europos Komisijos 2014–2020 m. Valstybės pagalbos aplinkos apsaugai ir energetikai Gaires.

VIAP lengvata siekiama paskatinti įmones investuoti į energetinio efektyvumo didinimą savo veikloje. Todėl ypač svarbus kriterijus – pramonės įmonės turės būti atlikusios energijos vartojimo auditus ne anksčiau nei prieš ketverius metus nuo prašymo dėl VIAP lengvatos pateikimo dienos. Taip pat neturinčios pradelstų VIAP lėšų mokėjimų.