PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Vasario 11 d. 09:39

Energetikos ir technikos muziejus švenčia 18-ąjį gimtadienį

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


164839

Vasario 14 d. Energetikos ir technikos muziejus minės aštuoniolikos metų sukaktį. Šiemet suplanuota šventinė programa tęsis visą savaitę: jau vasario 8 dieną muziejaus svetainėje ir socialinių tinklų paskyrose startuoja pluoštas staigmenų muziejaus lankytojams ir gerbėjams.

Gimtadienio šventimas – jau tapęs tradicija

Pasak muziejaus direktoriaus Mykolo Bistricko, tradicija kasmet vasario 14-ąją švęsti muziejaus gimtadienį ir minėti Vilniaus elektrinės sukaktį kartu su lankytojais net ir karantino sąlygomis turi tęstis. „Šiemet švenčiame 18-tą muziejaus gimtadienį, bet jau ruošiamės ir 2023 metams, kurie svarbūs ne tik todėl, kad tada minėsime 700 metų Vilniaus sukaktį, bet ir todėl, kad tais metais muziejus švęs 20 metų jubiliejų. Kartu tai – ir 120-mečio sukaktis pirmajai Vilniaus elektrinei.“, – sako M. Bistrickas.

Muziejaus komanda specialiai 18-ojo gimtadienio proga sukūrė ir pagamino limituoto tiražo lazeriu išpjaustytų suvenyrų, kurių bus galima įsigyti visą šventinę savaitę. Muziejaus socialiniuose tinkluose ir svetainėje lankytojai bus kviečiami susipažinti su istorine archyvų medžiaga, instagrame vyks konkursas muziejaus prizams laimėti, o mažiesiems bus siūloma nuspalvinti muziejaus simbolį, skulptūrą „Elektra“. Apie skulptūros atkūrimą pasakos skulptorius Petras Mazūras – interviu su juo ir istorinėmis skulptūros užkėlimo akimirkomis netrukus pasirodys muziejaus svetainėje.

Malonus netikėtumas laukia aktyvaus poilsio mėgėjų ir žingeidžiausių Vilniaus tyrinėtojų: kartu su alternatyvių miesto patirčių projektu „Neakivaizdinis Vilnius“ vasario 12 d. bus pristatytas naujas maršrutas apie technikos inovacijų istoriją Vilniuje.

Nors dėl karantino muziejui teko dar kartą nukelti suplanuotą Vilniaus miesto savivaldybės remiamą grupių „Kedrostubùras“ ir „Pilnatys“ koncertą, gimtadienio muzika skambės specialiai šiai progai Spotify platformoje sukurto grojaraščio pavidalu. Jame bus galima rasti ne tik elektroninės muzikos hitų, bet ir netikėtų energetikos ir technikos atspindžių lietuvių ir užsienio atlikėjų kūriniuose.

Šventinę programą vasario 14 d. užbaigs virtuali ekskursija apie Vilniaus pramonės istoriją „Nuo auksakalių cecho iki lazerių pramonės“, kurioje kviečiami dalyvauti visi Vilniaus istorijai neabejingi žmonės. Plačiau apie ekskursiją galima sužinoti čia.

 

Minima ir pirmosios Vilniaus miesto elektrinės sukaktis

Energetikos ir technikos muziejus yra įsikūręs istoriniame, į kultūros paveldo registrą įtrauktame pastate – prieš daugiau nei šimtą metų čia veikė pirmoji viešoji miesto elektrinė, o jos atsiradimas dešiniajame Neries krante davė pradžią ne tik tuomečio Šnipiškių priemiesčio, bet ir viso Vilniaus modernizacijai.

„Vilniaus miesto elektrinė buvo pastatyta miestelėnų lėšomis, tačiau bene svarbiausia asmenybė elektrinės pradžios istorijai – jos atsiradimo iniciatorius, Vilniaus burmistras Juozapas Montvila, vilniečiams turbūt geriausiai žinomas dėl vadinamosios Montvilos kolonijos greta Lukiškių aikštės. 1903 m. vasario 14 d. elektrinė pradėjo veikti. Ši data žymi reikšmingą įvykį – Vilnius įsilieja į elektrifikuotų Europos miestų gretas, o Vilniaus gatvėse menkai efektyvų dujinį apšvietimą pakeičia tuo metu moderniausias, elektrinis apšvietimas. Tuo tarpu ant elektrinės bokštelio atidengiama alegorinė Bolesławo Bałzukiewicziaus skulptūra „Elektra“: moters rankoje įsižiebęs elektrinis žibintas simbolizuoja progreso – elektros – pergalę, o po jos kojomis parklupęs žibintininkas – senosios eros – dujinio ir žibalinio apšvietimo – pralaimėjimą.“, – pasakoja muziejaus vyr. fondų saugotojas Vladas Burokas.

Tarpukariu elektrinė tampa viena moderniausių Rytų Baltijos regione. Antrojo pasaulinio karo metais besitraukianti vokiečių kariuomenė elektrinę iš dalies susprogdina, tačiau jau 1947 m. vokiečių karo belaisvių atstatyta elektrinė ir vėl veikia visu pajėgumu. Iki 1951 m. elektrinė vienintelė aprūpina Vilniaus miestą elektra, vėliau – tiekia šildymą miegamiesiems rajonams iki pat 1998 m.

1997 m. pirmoji Vilniaus elektrinė įrašoma į kultūros vertybių registrą, o 2003 m., minint 100-ąsias elektrinės atidarymo metines, duris lankytojams atveria Lietuvos energetikos muziejus, po rekonstrukcijos 2008 m. tapęs Energetikos ir technikos muziejumi.

Pastaruosius kelerius metus dar vieną rekonstrukciją išgyvenantis muziejus šių metų antroje pusėje tikisi pakviesti lankytojus į naują modernią požeminę ekspoziciją ir toliau skleisti mokslo šviesą vilniečiams ir miesto svečiams.