PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Gegužės 22 d. 09:25

„Elektrum Lietuva“: elektros kainų šuoliai rodo augančią riziką vartotojų sąskaitoms

Lietuva

/ Unsplash

ELTA.LTŠaltinis: ELTA.LT


363354

Elektros kainų šuoliai šiemet tapo vis mažiau prognozuojami – net ir ankstyvą pavasarį rinkoje fiksuoti dideli valandiniai kainų svyravimai. Pasak energetikos bendrovės „Elektrum Lietuva“ eksperto Manto Kavaliausko, dėl šios dinamikos gyventojus mėnesio pabaigoje gali pasiekti gerokai didesnės sąskaitos nei tikėtasi.

Bendrovės duomenimis, nors gegužės mėnuo dar nesibaigė, vidutinė elektros kaina jau viršija 78 Eur/MWh, o tai, pasak ekspertų, leidžia prognozuoti, kad mėnesio pabaigoje ji bus aukštesnė nei balandį.

Anot Rinkodaros ir produktų departamento vadovo, kainų augimas stebimas visame Baltijos regione. Tam įtakos turėjo netolygi saulės ir vėjo jėgainių generacija, sumažėjęs pralaidumas jungtyje „Estlink 2“ tarp Estijos ir Suomijos bei bendros elektros paklausos pokyčiai regione.

„Saulės ir vėjo elektrinės pastaruoju metu tapo vienu pagrindinių kainos svyravimų veiksnių. Kai šių šaltinių gamyba smunka – pavyzdžiui, dėl debesuotų ar vėjuotumo stokojančių dienų – trūkstamą elektrą tenka importuoti brangiau. Tai ypatingai išryškėja pavasarį, kai saulės jėgainės dar negeneruoja elektros visu pajėgumu, o vėjas – nepastovus“, – pranešime cituojamas M. Kavaliauskas.

Ekspertas taip pat pažymi, kad nors ekstremalūs elektros kainų šuoliai paprastai būdingi vasaros sezonui, šiemet jų nestigo ir pavasarį. Vien šį laikotarpį Lietuvoje buvo aštuonios valandos, kai elektros kaina viršijo 400 Eur/MWh, kai tuo tarpu pernai tokių valandų buvo tik dvi.

Vartotojams rekomenduojama rinktis kainų stabilumą

Remiantis trumpalaikėmis orų prognozėmis, gegužę galima tikėtis mišrių orų, o tai galėtų sumažinti kainą. Tačiau ekspertas tikina, garantijų dėl elektros kainos mažėjimo nėra. Pastarosiomis savaitėmis didmeninės elektros kainos Lietuvoje augo net po 50 proc. per savaitę.

„Dėl šių rinkos tendencijų vis daugiau gyventojų renkasi fiksuotos kainos elektros tiekimo planus. Tokie sprendimai leidžia išvengti staigių kainų šuolių ir užtikrina aiškesnį išlaidų planavimą“, – pažymi jis.

M. Kavaliauskas pabrėžia, kad vartotojai turėtų aktyviai lyginti tiekėjų pasiūlymus ir rinktis ekonomiškai palankiausią variantą.

„Svarbu žinoti, kad pasirinkus fiksuotą planą, jį galima bet kada pakeisti, o grįžti prie biržos kainos – nesudėtinga. Tad verta nuolat sekti rinkos pokyčius ir priimti sprendimus, kurie leidžia išvengti netikėtų finansinių išlaidų“, – primena ekspertas.

#ELEKTRUM#LIETUVA#KAINOS#ŠUOLIAI