PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Sausio 22 d. 08:32

Elektrėnų savivaldybėje auga sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


68705

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento duomenimis, sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) tendencingai auga.

2019 m. 3 sav. (sausio 14–20 d.) bendras sergamumas gripu ir ŪVKTI rodiklis 127,7 atv. / 10 tūkst. Lietuvos gyventojų. Mažiausias sergamumas registruotas Šiaulių, didžiausias – Alytaus administracinėje teritorijoje.

Lyginant pastarųjų savaičių duomenis, sergamumas gripu ir ŪVKTI išaugo ir visose Vilniaus apskrities administracinėse teritorijose. Praėjusią savaitę (sausio 14–20 d.) didžiausias sergamumas gripu ir ŪVKTI registruotas Ukmergės rajone (217,97 atv. / 10 tūkst. gyv.), mažiausias – Širvintų rajone (63,61 atv. / 10 tūkst. gyv.).

Bendroje Vilniaus apskrities sergamumo gripu ir ŪVKTI struktūroje dominuoja ŪVKTI, gripas sudaro 9,15 proc. viso sergamumo. Per savaitę ŪVKTI susirgo 11064 Vilniaus apskrities gyventojai, iš jų 64,9 proc. sudarė vaikai. Gripas kliniškai diagnozuotas 589 asmenims, iš jų 1114 vaikų. Palyginus su prieš tai buvusios savaitės duomenimis, gripo atvejų skaičius Vilniaus apskrityje išaugo 2,7 karto. Vilniaus apskrities ligoninėse dėl gripo hospitalizuoti 56 asmenys, iš jų 27 vaikai. Intensyvios terapijos skyriuje gydomi 4 vaikai nuo 2 iki 17 m.

Sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis Elektrėnų savivaldybėje jau antrą savaitę viršija 100 atvejų 10 tūkst. gyventojų. 3-iąją metų savaitę sergamumo rodiklis gripu ir ŪVKTI Elektrėnų savivaldybėje buvo 192,66 atv. / 10 tūkst. gyv. Iš viso užregistruota 417 susirgimų ŪVKTI ir 40 gripo atvejų, iš jų 12 vaikų (0–17 m.).

Kaip užsikrečiama gripu ir ŪVKTI?

Gripu ir ŪVKTI galima užsikrėsti nuo užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Virusai plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę.

Kokie yra gripo simptomai?

Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.

Kokie yra ŪVKTI simptomai?

ŪVKTI būdinga staigi pradžia, pakilusi temperatūra, sloga, kosulys, dusulys, gerklės skausmas, čiaudėjimas, ašarojimas. Užsikrėtus simptomai gali atsirasti per keletą valandų.

Kaip apsisaugoti nuo gripo ir ŪVKTI?

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skiepus pripažįsta veiksmingiausia gripo specifine profilaktikos priemone (nors skiepai yra efektyviausia profilaktikos priemonė, tačiau nuo ŪVKTI skiepų nėra). Skiepai apsaugo nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Skiepijimasis būtent tam gripo sezonui skirtomis vakcinomis yra pati veiksmingiausia gripo profilaktikos priemonė. Gripo vakcina rekomenduojama pasiskiepyti rudens – žiemos laikotarpiu, nes reikia maždaug dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūnai kovai su gripo virusu.

Kuriems rizikos grupių asmenims rekomenduojama skiepytis kiekvieną gripo sezoną?

  • 65 m. ir vyresniems asmenims;
  • Nėščiosioms;
  • Asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose;
  • Asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
  • Sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

Kitos rekomendacijos, tinkančios gripo ir ŪKVTI profilaktikai:

  • Stiprinti imunitetą;
  • Dažnai plauti rankas;
  • Vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
  • Vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
  • Kosint ir čiaudint prisidengti burną;
  • Neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
  • Gerai vėdinti patalpas;
  • Susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių, likti namie.