PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Lapkričio 20 d. 14:59

„Eksponatus rankomis liesti“: radviliškiečiams pristatytas naujas akmeninių objektų maršrutas

Radviliškis

Radviliškio viešosios bibliotekos nuotr.

EtapliusŠaltinis: Radviliškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka


330066

Praėjusiais metais Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka vykdė projektą „Eksponatus rankomis liesti! Šiaulių tapatybės beieškant“. Jo metu buvo sukurtas akmeninių objektų maršrutas, papildytas garsiniu vaizdavimu, padedančiu regėjimo negalią turintiems žmonėms kitaip pamatyti rankomis neapčiuopiamus kultūros ir istorijos objektus. Sukurtas maršrutas pripažintas geriausia 2023 m. Šiaulių miesto kultūrine edukacija. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka 2024 m. tęsė šį projektą ir į jį įtraukė regiono bibliotekas.

Lapkričio 19 d. Radviliškio viešojoje bibliotekoje vyko Radviliškio akmeninių objektų maršruto pristatymas. Renginyje dalyvavo Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Radviliškio rajono filialo nariai ir jų vadovė Janina Aižinienė, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos ir Radviliškio viešosios bibliotekos darbuotojai.

Įgyvendinant projektą Radviliškio viešosios bibliotekos Kraštotyros-leidybos skyrius sudarė Radviliškio miesto akmeninių objektų sąrašą su aprašymais bei nuotraukomis. Pagal tai buvo sukurtas maršrutas, papildytas audiogidu ir garsiniu vaizdavimu.

Viešojoje bibliotekoje vyko akmeninių objektų ir e. maršruto pristatymas. Po to renginio dalyviai buvo pakviesti pasivaikščioti po miestą ir savo rankomis paliesti akmenines skulptūras. Aplankyta Pergalės deivės Nikės skulptūra (autorius Petras Mazūras), Lietuvos partizanų palaikų niekinimo vieta (prie pastato Maironio g. 4), kompozicija „Skausmo ir kančios kelias“ ir Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios varpinė (Maironio g. 8).

Pristatant miesto akmeninius objektus, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos projekto vadovė Jurgita Vijūnienė aptarė šių objektų istorinę, kultūrinę ir meninę reikšmę, nes kiekvienas jų pasakoja apie miesto tapatybę, tradicijas, kuria unikalų estetinį braižą. Miestuose esantys akmeniniai objektai ne tik puošia erdves, bet ir perteikia tam tikras idėjas ar simbolius, atspindinčius istorinį ir kultūrinį kontekstą. Šie kūriniai dažnai tampa traukos centru turistams. Be to, akmuo kaip medžiaga pasižymi ilgaamžiškumu ir natūralumu, todėl tokiuose kūriniuose slypi gamtos ir žmogaus kūrybos dermė. Kiekvieno Radviliškio mieste esančio akmeninio objekto istorija yra savita ir įdomi, todėl šis pažintinis maršrutas suteiks galimybę ir regos sutrikimų turintiems asmenims pažinti istorijos, meno ir kultūros objektus. Liečiant akmeninį meno kūrinį bus galima „matyti“ ir jo išorę. Didesnius objektus „pamatyti“ padės sukurtas garsinis vaizdavimas.

Viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė dėkojo projekto sumanytojams už suteiktą galimybę dalyvauti prasmingame projekte, atkreipiant dėmesį į žmones, turinčius regėjimo negalią.


Foto galerija: