PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Sausio 14 d. 11:39

Ekspertas: valstybės parama paskatins energijos kaupiklių populiarumą

Lietuva

Saulės elektrinė / Scanpix nuotr.

EtapliusŠaltinis: ELTA.LT


339001

Valstybei pradėjus teikti paramą energijos kaupikliams įsigyti, ekspertai sako, kad šis sprendimas bus naudingas ne tik toliau augančiam gaminančių energijos vartotojų ratui, bet ir visai šalies energetikos sistemai. Jau dabar gyventojai gali kreiptis dėl 3 mln. eurų paramos, o kaip skelbia Energetikos ministerija, už kelių mėnesių paramos suma dar didės iki 15 mln. eurų.

Pasak žaliųjų Augusto Junevičiaus, iki šiol nedaug saulės elektrines įsigijusių gyventojų apsispręsdavo investuoti ir į energijos kaupimo įrenginius dėl gana didelės įrenginio kainos. Tačiau, akcentuoja jis, prie individualių saulės elektrinių proveržio žymia dalimi prisidėjo valstybės parama, todėl tokia pati sėkmės istorija galėtų pasikartoti ir su energijos kaupikliais.

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenimis, per praėjusius metus gaminančių elektros vartotojų Lietuvoje skaičius išaugo daugiau kaip 30 proc. ir jau perkopė 123 tūkstančius.

„Energijos kaupimo įrenginiai neabejotinai ilgainiui taps svarbiais saulės elektrinių komponentais, nes vartotojams tai reikš mažesnes sąskaitas, o valstybei – didesnes galimybes efektyviai balansuoti elektros energijos sistemą. Nors apie baterijas vis dar sklando nemažai mitų, (…) valstybės parama dar labiau paskatins jų populiarumą“, – įsitikinęs A. Junevičius.

Kaip pažymi A. Junevičius, energijos kaupikliai užtikrina, jog namuose būtų suvartojama net iki 20 proc. daugiau saulės elektrinėje pagamintos elektros energijos. Tai reiškia, kad mažiau jos atiduodama į tinklą. Skaičiuojama, kad saulės elektrinės ir kaupiklio derinys leidžia apie 70 proc. reikalingos energijos gauti be tinklo pagalbos, atitinkamai sumažinant ir sąskaitas už elektrą.

Paramą energijos kaupikliui įsigyti pageidaujantys gyventojai turi kreiptis į Aplinkos projektų valdymo agentūrą (APVA), o finansuojama suma gali siekti net 380,08 eurų už 1 kWh įrenginio talpos, jei įsigyjamas ličio geležies fosfatų kaupiklis. Už ličio jonų įrenginius finansuojama suma siekia 314,10 eurų už 1 kWh talpos.

Beje, siekiant supaprastinti procesą, nuo šiol parama bus teikiama vienu etapu: gyventojai gali pateikti paraišką ir mokėjimo prašymą tik kartą – jau įrengę įrenginį ir surinkę reikiamus dokumentus. Maksimali kompensacija (iki 5701 Eur) skiriama įrengus ne daugiau kaip 15 kWh talpos ličio geležies fosfato kaupiklį.

#KAUPIKLIAI#EKSPERTAS